Stres urlopowy. Czyli jak dobrze wypocząć?

Wcale nie łatwo jest dobrze odpocząć. Jak się okazuje dla niektórych urlop to ciężka praca, do urlopu trzeba się przygotować, zaplanować i jeszcze umieć się zrelaksować, zapomnieć o pracy! Bardzo przemęczeni, czekamy na urlop, a gdy już nadejdzie, nie potrafimy z niego dobrze skorzystać. Często zabieramy ze sobą sprawy, które chcemy domknąć, emocjonalne obciążenia, problemy, których wcześniej nie załatwialiśmy na bieżąco…

Z badań wynika, że większość dorosłych nie jest w stanie zrelaksować się na wakacjach. Dobry odpoczynek wymaga dojrzałości, znajomości siebie, tego co przynosi nam prawdziwą, a nie tylko pozorną korzyść.

Co zrobić, żeby dobrze wypocząć?

• Odetnij się od pracy, zostaw problemy za drzwiami firmy. Coraz więcej osób podczas urlopu jest przez cały czas on-line z pełnym dostępem do swojej skrzynki mailowej, telefonu firmowego. Technologia ułatwia nam życie, ale sprawia też, że trudno nam jest się od niej oderwać. Jeśli nie masz możliwości zostawienia telefonu i laptopa wyznacz sobie konkretny czas na sprawdzanie wiadomości/ odbieranie i oddzwanianie. Bardzo dobrze pamiętam urlop spędzony w miejscu, gdzie nie było zasiągu, naprawdę odpoczęłam. Odcięcie się od pracy jest dla wielu osób trudne, bo kultywujemy aktywny tryb życia, który powoduje, że czasem wręcz „szkoda nam czasu na odpoczynek”. Prawda jest taka, że przemęczony organizm zawsze da o sobie znać, zmęczenie odbija się później na jakości pracy, naszych związków, zdrowiu.

• Zaplanuj urlop na minimum 10 dni. Badania pokazują, że największe korzyści daje nam urlop, który trwa od 10 do 20 dni. Krótsze urlopy nie pozwalają nam w pełni wypocząć, dłuższe jak się okazuje powodują, że bardzo trudny może być powrót po urlopie w związku z tzw. wypadnięciem z rytmu, w jakim na co dzień funkcjonujemy.

• Wybierz miejsce i formę wypoczynku zgodne z Twoimi preferencjami, nie sugeruj się „modą” na pewne miejsca lub sposoby spędzania wolnego czasu. Wybieraj w zgodzie ze sobą, to w czym naprawdę czujesz się dobrze. Zastanów sią, co Ci sprawia prawdziwą przyjemność, co sprawia, że odpoczywasz?

• Uporządkuj siebie, swoje sprawy, wycisz się, uspokój. Pamiętaj: „w niespokojnej wodzie nie zobaczysz kamieni na dnie”. Żyjąc w szalonym pędzie często też nie widzimy wyraźnie tego, co jest dla nas ważne, bo przesłania to kult rzeczy pilnych i związany z nimi chaos. Podczas urlopu masz szanse uważniej przyjrzeć się sobie, swoim wartościom.

• Zwolnij. To, że świat pędzi w zawrotnym tempie, wcale nie oznacza, że my też musimy w tym wyścigu brać udział. Na urlopie ciesz się chwilą, bądź bardziej „tu i teraz”. Zwróć uwagę na smak porannej kawy, otaczające Cię zapachy, kolory, błękit nieba. Często to małe rzeczy najbardziej zapadają nam w pamięć. Dobrze jeśli podczas urlopu nieco zmienimy rytm dnia, wstaniemy spokojne, bez biegu…

• Zadbaj o relacje z najbliższymi. Urlop to czas, gdy możemy dać sobie więcej „czasu wysokiej jakości”, czas kiedy naprawdę, a nie tylko pozornie, jesteśmy razem. Możemy być wtedy bardziej obecni, przez co tworzy się prawdziwe więzi i wspomnienia, które mogą być fundamentem na trudniejszy czas. Oczywiście o relacje warto dbać przez cały czas. Trzeba mieć świadomość, że nie da się w dwa tygodnie naprawić małżeństwa. Nie łudź się, że stres, napięcie, konflikty rodzinne znikną podczas urlopu, przecież ten emocjonalny bagaż zabieramy ze sobą. Paradoksalnie więc, wtedy gdy mamy więcej czasu nasze żale i pretensje skumulowane mogą wybuchnąć, bo podczas urlopu trudniej uciec od siebie. Najlepiej więc konflikty wyjaśniać na bieżąco, bo „zamiatane pod dywan” mają tendencję do eksplodowania.

• Nastaw się pozytywnie. Dobry odpoczynek zaczyna się w głowie, często od naszej decyzji, że chcę dobrze spędzić czas, zrobić coś dobrego dla siebie i bliskich. Później trzeba już tylko zadać sobie pytanie, co mam zrobić, żeby nasza wizja stała się rzeczywistością. Urlop to świetny czas na realizację marzeń i nie koniecznie muszą to być egzotyczne podróże. Obudź w sobie uczucie wdzięczności, jest tyle, rzeczy, za które możemy być wdzięczni… po prostu ciesz się, że jesteś na wakacjach.

Tak, okazuje się, że wypoczynek to trudna sztuka. Na szczęście to przede wszystkim od nas zależy jak się nastawimy do urlopu i jak wypoczniemy. Żeby efekty doładowanych baterii utrzymały się jak najdłużej, zaplanuj spokojny powrót po urlopie. Lepiej z wakacyjnego wyjazdu nie wracać na ostatnią chwilę, dzień spędzony na spokojnie w domu pozwala na spokojne przestawienie się. Nie umawiaj spotkań na pierwszy dzień po urlopie, daj sobie czas na „rozkręcenie się”. To też dobry czas na wdrażanie lepszych nawyków, żeby zapewnić sobie zdrowsze funkcjonowanie na co dzień.

Autorka: Anna Krawcewicz

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

   Skomentuj

   Share This
   HRstandard.pl
   Login/Register access is temporary disabled