Employer BrandingKnow HowKomunikacjaPressroomStrategia

100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie

_DSC2065Dublin, Irlandia – 27 czerwca, 2013: Great Place to Work® Institute ogłosił Listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie w 2013r.

 

 

 

 

Microsoft,  SAS Institute, EMC i Mars, to firmy, które znalazły się wśród stu najlepszych europejskich miejsc pracy, m.in. dzięki wysokim notowaniom swoich polskich oddziałów. Tegoroczna Lista prezentuje firmy z 19 krajów w Europie – po raz pierwszy w badaniach jakości miejsc pracy uczestniczyła Turcja. Europejska Lista Najlepszych Miejsc Pracy nagradza firmy w 3 kategoriach: firmy międzynarodowe, firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników oraz tzw. firmy małe i średnie, czyli zatrudniające od 50 do 500 pracowników. W kategorii firm międzynarodowych, po raz kolejny, zwycięzcą okazał się Microsoft. Pierwsze miejsce w kategorii firm zatrudniających powyżej 500 osób zajął Capital One z Wielkiej Brytanii, a najlepszym miejscem pracy wśród firm małych i średnich została firma Futurice z Finlandii.

 

 
Wśród setki najlepszych miejsc pracy połowę stanowią firmy  z „wielkiej piątki”, czyli Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Kolejne 8%  firm na Liście pochodzi z Danii. Firmy z pozostałych krajów skandynawskich: Szwecji, Norwegii i Finlandii wraz z firmami z Portugalii i Irlandii stanowią 25% laureatów. Następną grupę, która ma 20% udziału w Liście, tworzą pozostałe kraje – udało im się wprowadzić na listę od 2 do 4 firm. W tej grupie znalazła się Polska. Wszystkie polskie firmy na Liście to oddziały firm międzynarodowych: Microsoft, SAS Institute, EMC, grupa Mars. Aby międzynarodowa firma mogła pojawić się na Liście Europejskiej, musi być rankingowana  na Listach Najlepszych Miejsc Pracy przynajmniej w 3 europejskich krajach. Ideą Great Place to Work® jest bowiem honorowanie firm, którym udaje się ustanowić wspaniałą kulturę organizacyjną, wykraczającą poza wzorce kulturowe jednego kraju.

 

 
W tegorocznych badaniach jakości miejsc pracy uczestniczyło 2.119 firm z 19 krajów. 3 firmy znalazły się na europejskiej liście już po raz jedenasty, co oznacza, że utrzymują swoje miejsce na Liście niezmiennie od pierwszej jej edycji w 2003r. To niewątpliwy sukces, a zarazem dowód, że mimo zawirowań na rynku, możliwe jest utrzymanie wysokiego poziomu zaufania wśród pracowników. Jest to o tyle trudne, że pracownicy tych firm, mają z dużym prawdopodobieństwem wyższy poziom oczekiwań wobec pracodawcy niż ma to miejsce w firmach spoza Listy.

 

 

 

1

 

2

 

3

 

 

Najlepsze Miejsca Pracy 2013: Polska kontra reszta Europy

Ogłoszenie europejskiej Listy Najlepszych Miejsc Pracy 2013 jest okazją, aby spojrzeć na polskie wspaniałe miejsca pracy (Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2013 zostały wyłonione w marcu 2013 i była to piąta edycja konkursu w Polsce) przez pryzmat jedenastoletniego doświadczenia firm z Europy.

 

 
Jakie sektory gospodarki tworzą najwięcej wspaniałych miejsc pracy

Wśród europejskich wspaniałych miejsc pracy aż 2/3 pochodzi z trzech sektorów: IT (28%), Usługi profesjonalne (21%) oraz Wytwarzanie i produkcja (17%). W strukturze sektorowej polskiej Listy dominuje produkcja przemysłowa: firmy z sektora Wytwarzanie i produkcja  stanowią ponad 1/3 wszystkich firm (34%). Sektor IT plasuje się na drugim miejscu (14%), a pierwszą trójkę zamyka z Biotechnologia i przemysł farmaceutyczny (12%).

 

 

 

Rekrutacja i rotacja pracowników w najlepszych miejscach pracy

Najlepsze miejsca pracy, zarówno w Europie, jak i w Polsce, nie mają problemów z pozyskiwaniem pracowników. Liczba aplikacji na każde istniejące miejsce pracy (uśrednione wyniki) jest taka sama na naszym rynku i w Europie i wynosi 9.
Polscy pracownicy są mniej skłonni do podjęcia ryzyka zmiany pracy. Współczynnik tzw. dobrowolnej rotacji wyniósł w Polsce 5,61% i zmniejszył się o 1,81% w stosunku do roku poprzedniego. W Europie, mimo tak samo niesprzyjających warunków na rynku pracy, ten współczynnik był nieco wyższy i utrzymuje się od ubiegłego roku na podobnym poziomie 7,5%.

 

 
Nowe miejsca pracy

Najlepsze miejsca pracy w Europie, mimo kryzysu, odnotowały w stosunku do roku ubiegłego wzrost zatrudnienia o 7%, co w liczbach bezwzględnych oznacza, że stworzyły ponad 7 tysięcy nowych miejsc pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tak niesprzyjających, jak obecne, warunkach ekonomicznych, nie wszystkim firmom z Listy „najlepszych” udało się obronić wszystkie stanowiska pracy. Niektóre firmy, m.in. z Grecji, Szwajcarii, Irlandii, Włoszech, były zmuszone dokonać redukcji zatrudnienia. Na tym tle 16 firm z polskiej Listy Najlepszych Miejsc Pracy radziło sobie całkiem dobrze. Średni wzrost zatrudnienia wyniósł 8%, co przełożyło się na 39 nowych miejsc pracy. Można uważać, że to niewiele, zwłaszcza gdy punktem odniesienia miałaby być Lista Najlepszych Miejsc Pracy u naszych niemieckich sąsiadów. Firmy-laureaci z niemieckiej Listy utworzyły bowiem ponad 5 tysięcy nowych stanowisk. Jeśli jednak spojrzymy na inne kraje, to okaże się, że 39 nowych miejsc pracy, utworzonych przez laureatów polskiej Listy, to co prawda nieco mniej niż w przypadku Finlandii (92 nowe stanowiska), ale sporo więcej niż 23 nowe miejsca pracy utworzone przez firmy z Listy austriackiej.

 

 
Kobiety u steru rządów

Doskonale wypadają polskie Najlepsze Miejsca Pracy pod kątem udziału kobiet w kadrze menedżerskiej: w Polsce ten udział wyniósł 40,3% (wzrost o 2,3% w stosunku do roku ubiegłego), podczas gdy w pozostałych 18 krajach Europy kształtował się na poziomie 26%, choć i tu tendencja jest wzrostowa.

 

 
Trust Index©, czyli wskaźnik zaufania w firmie

Polaków, nawet jeśli są pracownikami Najlepszych Miejsc Pracy, nie opuszcza jednak sceptycyzm. Z twierdzeniem „biorąc wszystko pod uwagę, uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy” – które najkrócej określa poziom satysfakcji pracowników – było skłonnych zgodzić się 79% polskich respondentów, podczas gdy w przypadku pracowników europejskich ten współczynnik wynosi 92%. Różnicę widać też w kluczowym wskaźniku, który decyduje o miejscu na liście, czyli we wskaźniku zaufania w firmie. Trust Index© w firmach z europejskiej Listy Najlepszych Miejsc Pracy 2013 wynosi 90% (spadek o 1% w stosunku do roku ubiegłego), a w Polsce osiągnął poziom 78%, ale za to konsekwentnie rośnie.

 

4

 

źródło: Great Place To Work® Institute Polska

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0