Zaskakująco sporo osób zdecydowałoby się na przyjęcie awansu, który nie łączy się z podwyżką wynagrodzenia. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Office Team z USA.
HR menedżerom zadano pytanie o częstotliwość stosowania praktyki awansowania pracowników bez uwzględnienia podwyżki płac. Jest to bardzo powszechne zjawisko w przypadku 3% firm, a do pewnego stopnia powszechne w 19% firm. Awans na takiej zasadzie rzadko proponuje 63% firm. Tylko 14 % respondentów zdecydowanie wypowiedziało się, że nie oferują tego typu rozwiązań swoim pracownikom.
Takie praktyki nie odstraszają jednak pracowników przed wspinaniem się na kolejne szczeble kariery zawodowej. Ponad połowa z nich (55%) zdecydowałoby się na przyjęcie oferty awansu bez podwyżki wynagrodzenia. Zdecydowanie mniej respondentów (39%) nie przyjęłaby takiej oferty, a 6% nie wie.
Czy awansowanie bez podwyżki jest uzasadnione?
Eksperci uważają, że oferowanie awansu bez podwyżki jest kwestią dyskusyjną i należy poważnie zastanowić się zanim podejmie się decyzję o przedstawieniu takiej oferty pracownikowi. Ann Bares, Partner Zarządzający w Altura Consulting Group, jest zdania, że takie rozwiązanie jest uzasadnione, gdy pracownik jest zatrudniony w firmie od dawna i osiągnął, a nawet przekroczył górny pułap wynagrodzenia rynkowego dla zajmowanego stanowiska.
Daryl Pigat z Office Team sugeruje, że jeśli firma w danej chwili nie jest w stanie zaproponować pracownikowi podwyżki z tytułu awansu, może wziąć pod uwagę inne elementy takie jak:
– dodatkowe dni wolne od pracy
– zwiększenie premii
– elastyczny czas pracy
– możliwości rozwoju zawodowego
——————————————————
Badanie zrealizowała niezależna firma badawcza w okresie kwiecień – maj 2011. Wzięło w nim udział 508 menedżerów HR (pracujących w firmach zatrudniających przynajmniej 20 osób) oraz 433 pracowników.