Outplacement oczami pracowników – wyniki badania

handsW trakcie redukcji zatrudnienia firmy ograniczają się do wręczenia wypowiedzeń, rzadko obejmując zwalnianych pracowników programem ochronnym. Jeśli już decydują się na outplacement, to głównie z troski o własny wizerunek – twierdzą użytkownicy serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

70% uczestników ankiety, przeprowadzonej przez Pracuj.pl i wirtualne centrum doradztwa w karierze – serwis ArchitekciKariery.pl, twierdzi, że w firmach, w których pracują, lub w firmach ich znajomych, nie są prowadzone żadne działania mające na celu pomoc zwalnianym pracownikom (outplacement). 6 na 10 osób z tej grupy przyznało, że w ogóle nie słyszało o pracodawcach prowadzących takie działania. Co ciekawe, prawie 17% respondentów nie wie w ogóle, na czym tego typu pomoc mogłaby polegać.


Szkolenia i coaching receptą na bezrobocie

Zdaniem użytkowników Pracuj.pl, w przypadku ograniczenia zatrudnienia, najkorzystniejszymi działaniami ze strony pracodawcy byłyby: zapewnienie zwalnianym osobom szkoleń zawodowych (twierdzi tak ponad 65% ankietowanych). Dla znacznej grupy istotne byłyby szkolenia językowe oraz pomoc w przygotowaniu dokumentów rekrutacyjnych (po 38%).

Blisko 45% oczekiwałoby od pracodawcy pomocy w wyszukaniu dostępnych ofert pracy. Taki sam procent liczyłby na spotkanie z trenerem – coachem kariery. Ten wniosek jest o tyle ciekawy, że coaching kariery jest nadal dość wąską i na razie jeszcze rzadko spotykaną specjalizacją.

Wśród innych działań, najczęściej wskazywanych przez respondentów, znalazła się pomoc w znalezieniu nowej pracy lub polecenie pracownika innym pracodawcom, a także zapewnienie pracownikowi odprawy pieniężnej i przygotowanie bardzo dobrych referencji. Tylko 2% zadeklarowało, że nie potrzebuje żadnej pomocy ze strony pracodawcy.

Wykres 1. Jakie działania ze strony pracodawcy byłyby Twoim zdaniem najkorzystniejsze dla zwalnianego pracownika?

obraz1

Źródło: Pracuj.pl

Pomagają, bo się boją?

Pracodawcy udzielają zwalnianym pracownikom dodatkowej pomocy przede wszystkim w trosce
o wizerunek firmy
– tak twierdzi blisko 67% osób. Ponad połowa jest zdania, że przyczyną wprowadzania programów outplacementowych w firmach jest strach pracodawców przed negatywnymi opiniami zwalnianych pracowników.

Mniejszość ankietowanych wskazuje na pozytywne motywy wprowadzania programów ochronnych dla zwalnianych. Co trzeci pytany sądzi, że pracodawca dziękuje w ten sposób pracownikowi za dotychczasową pracę. Co piąta osoba jest przekonana, że pracodawca chce w ten sposób poprawić motywację pracowników, których ominęły zwolnienia. Interesujące jest to, że niektórzy (16,5%) postrzegają outplacement jako nową modę.

Wykres 2. Jak sądzisz, dlaczego pracodawcy udzielają pracownikom dodatkowej pomocy w przypadku zwolnienia?

obraz2

Źródło: Pracuj.pl

Wśród innych powodów najczęściej wskazywano na dwie, zupełnie odmienne przyczyny: chęć pomocy
i szacunek wobec zwalnianego pracownika oraz strach przed doniesieniami do Państwowej Inspekcji Pracy lub Urzędu Skarbowego, roszczeniami pracowników i presją związków zawodowych. Niektórzy z ankietowanych wskazywali też na bardzo osobiste powody pracodawców, jak chęć uspokojenia własnego sumienia.

Komentarz do ankiety, Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzająca ArchitekciKariery.pl:
Wyniki badania Pracuj.pl pokazują, jak jeszcze wiele jest do zrobienia w naszym kraju w kwestii restrukturyzacji zatrudnienia. Odpowiedzią na sytuację, w której pracodawca musi rozstać się z pracownikiem i chce to zrobić w sposób odpowiedzialny, jest program monitorowanych zwolnień, czyli outplacement. Powinien on być skierowany zarówno do zwalnianych pracowników, jak i tych, którzy w firmie zostają, w tym do zarządu i specjalistów HR, którzy powinni przygotować się do tej trudnej sytuacji.

W ramach takiego procesu firmy przeprowadzające outplacement oferują zarówno szkolenia grupowe, jak i indywidualny coaching, częściej stosowany jest w przypadku menedżerów średniego i wyższego szczebla. Konsultant grupowy pomaga pracownikom w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej, czy też po prostu w poszukiwaniu nowej pracy. Coach może natomiast przeprowadzić audyt dotychczasowej kariery i przygotować indywidualny plan działania.

Profesjonalne przeprowadzenie firmy przez proces restrukturyzacji zatrudnienia ma wiele wymiernych efektów. Przede wszystkim wpływa na wzrost wartości firmy w oczach pozostających w organizacji pracowników oraz poprawę atmosfery pracy, dzięki świadomości, że w razie zwolnienia każdy otrzyma pomoc. Outplacement to ponadto niższe koszty zwolnień i zachowanie wydajności pracy pozostałej części zespołu, bezpieczniej dzięki poczuciu bezpieczeństwa pracowników. Warto też pamiętać o wzmocnieniu pozytywnego wizerunku firmy w oczach jej kontrahentów i klientów, jak również wśród potencjalnych kandydatów, których firma będzie chciała przyjąć, gdy skończy się dla niej trudny okres związany z kryzysem gospodarczym.


Na temat pomocy udzielanej zwalnianym pracownikom będzie można podyskutować już 17 września na konferencji Wyzwania HR w 2010 roku. Zapraszamy!

Informacja o sondzie:
W ankiecie, dostępnej w newsletterze wysłanym do zarejestrowanych użytkowników Pracuj.pl oraz na stronie www.pracuj.pl od 18 do 25 czerwca, wzięło udział 1031 osób.


Informacja o serwisie ArchitekciKariery.pl
Serwis internetowy www.ArchiktekciKariery.pl to pierwsze i jedyne w Polsce wirtualne centrum doradztwa w karierze. ArchitekciKariery.pl specjalizują się w doradztwie zawodowym oferując usługi z zakresu planowania kariery, efektywnego poszukiwania pracy i tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Szeroka gama produktów skierowana jest do osób pragnących aktywnie kształtować swoją karierę: studentów, osób dopiero wchodzących na rynek pracy, specjalistów i menedżerów z wieloletnim doświadczeniem. Oprócz usług i produktów sprzedawanych na stronie www.architekcikariery.pl, serwis zawiera także bazę artykułów oraz porad w zakresie poruszania się na rynku pracy. Klientom biznesowym serwis oferuje wsparcie w procesie rekrutacji i selekcji oraz w programach outplacement. Właścicielem serwisu jest firma Architekci Kariery Sp. z o.o., której współwłaścicielem jest Grupa Pracuj.
www.architekcikariery.pl

Informacja o portalu Pracuj.pl
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 10 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata.
www.pracuj.pl


Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0