Jak poinformowało Ministerstwo Finansów pakiety medyczne fundowane przez firmy pracownikom nadal będą zwolnione z VAT.
W związku z planowaną nowelizacją ustawy o VAT, która ma wejść w życie 1 lutego 2011 r. (obecnie trwają prace sejmowe) pojawia się wiele pytań związanych z opodatkowaniem nieodpłatnego świadczenia usług medycznych dla pracowników fundowanych przez zakłady pracy.
W planowanej nowelizacji został zmieniony przepis art. 8 ust. 2, z którego wynika, że zwolnienie z VAT darmowych pakietów medycznych powinno zostać utrzymane. Jednak niektórzy eksperci podatkowi ostrzegają, że wejście w życie zmiany w projektowanym kształcie mogłoby spowodować konieczność ich opodatkowania.
Przypomnijmy, że z pakietami medycznymi związanych jest też wiele innych kontrowersji, jak choćby uchwała z 24.05.2010 r. NSA, w której uznano, że „wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych (…), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie”.
Zdaniem MF sąd potwierdził stanowisko, zgodnie z którym firmy powinny doliczać do przychodów pracowników wartości faktycznie otrzymanych przez nich świadczeń, w tym usług medycznych, i odprowadzać od nich podatek dochodowy.