Zmiany na rynku ubezpieczeń pracowniczych!

jhvfwahvRynek ubezpieczeń pracowniczych podlega ciągłym zmianom. Kierunki, które obserwujemy – to zwiększanie sum ubezpieczenia przy jednoczesnym zachowaniu wysokości składek lub niewielkim ich wzroście. Pracodawcy, wprowadzając takie zmiany, uważają, że są one oczekiwane przez pracowników.

 

 

 

 


 
A co na to pracownicy?
 
MetLife Amplico przeprowadziło, wspólnie z ICAN Institute, wydawcą Harvard Business Review Polska, badanie, którego jednym z elementów było sprawdzenie, jak pracownicy i pracodawcy oceniają ubezpieczenia grupowe funkcjonujące w ich zakładach pracy oraz, jak chcieliby, aby te programy wyglądały. Firma badawcza przeprowadziła wywiady z 750 pracownikami zarówno szeregowymi, jak i menedżerami oraz 500 pracodawcami, dyrektorami personalnymi, członkami zarządów odpowiedzialnymi za kadry oraz prezesami i właścicielami firm.
 
Analiza wyników badania pozwoliła stwierdzić, że zwiększenie atrakcyjności pakietu świadczeń pozapłacowych oraz budowanie lojalności pracowników to dwie główne przyczyny, dla których pracodawcy sięgają po ubezpieczenia grupowe.

 
1

74% pracodawców uważa, że programy grupowe pozwalają budować lojalność
 

Korzystne warunki oraz atrakcyjny zakres ubezpieczenia to z kolei dwa główne powody, dla których pracownicy decydują się na skorzystanie z oferty grupowego ubezpieczenia. Wśród wad pracownicy wymieniają brak dopasowania ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb, niskie sumy ubezpieczenia czy mało elastyczny zakres oferty.
 
Dodatkowo w jednym z pytań poprosiliśmy respondentów o wskazanie, które elementy powinno obejmować ich ubezpieczenie, a które nie są dla nich istotne. W odpowiedzi otrzymaliśmy 750 różnych propozycji. Jak zatem skonstruować program grupowego ubezpieczenia na życie, aby spotkał się z zadowoleniem Pracowników?
 
Pracodawcy, daj wybór
 
Programy z jednym wariantem ubezpieczenia przestały być atrakcyjne już dawno temu. Pracownicy chcą dopasować zakres i wysokość sum ubezpieczenia do swoich potrzeb, w zależności od sytuacji rodzinnej i finansowej. Wśród pracowników rośnie świadomość potrzeb ubezpieczeniowych, dlatego niechętnie sięgają po gotowe rozwiązania. Elastyczność benefitów pracowniczych (flexible benefits) jest kierunkiem zmian zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nowoczesne ubezpieczenia grupowe to programy, w których każdy pracownik będzie mógł wybrać zarówno wysokość sum, jak i zakres ubezpieczenia według własnego uznania.

 

Obraz1

Najpopularniejszy benefit pracowniczy, 78% pracodawców oferuje ubezpieczenia grupowe

 
Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie MetLife Amplico przez ICAN potwierdzają wysoką użyteczność benefitów pracowniczych w postaci dobrze przygotowanego programu grupowego opartego na wielowymiarowej formie. Nadal ubezpieczenia pracownicze są najpopularniejszym świadczeniem pozapłacowym w Polsce, jednak aby utrzymać poziom satysfakcji z programu, zwłaszcza wśród młodszych pracowników, konieczne są zmiany. Biorąc pod uwagę różnorodne oczekiwania, dostarczane benefity powinny być możliwie elastyczne i zapewniać dostęp do różnorodnych wariantów w ramach jednej oferty. Sposoby komunikacji benefitów i dotarcia z informacją do pracowników również powinny się zmienić..

 

Pełny raport z badania dostępny jest w MetLife Amplico.

 

Zapraszamy na cykl spotkań: Trendy i najlepsze praktyki w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Rosnąca rola benefitów pracowniczych.
 
19.03 – Warszawa, Hotel Radisson Blu Sobieski, pl. Zawiszy 1
20.03 – Kraków, Hotel Andels, ul. Pawia 3
21.03 – Katowice, Hotel Qubus, ul. Uniwersytecka 13
24.03 – Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka Centrum Kongresowe, ul. Ołowianka 1
25.03 – Poznań, Hotel Andersia, pl. Andersa 3
 
 
 
vhj

 
 
 
 

Autor: Bartosz Racino, Dyrektor Zespołu Sprzedaży Ubezpieczeń Grupowych
 
 
 
Image courtesy of Vichaya Kiatying-Angsulee/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0