Integracja- sposób na dobry zespół

Integracja dla większości pracowników niesie ze sobą pozytywny przekaz: zabawa, rozrywka, odpoczynek. Czas, gdy po wytężonych projektach i zadaniach zespół może się spotkać i pobyć ze sobą bez poruszania tylko i wyłącznie kwestii zawodowych. I choć znajdą się tacy dla których integracja jest udręką czy stratą czasu i pieniędzy to warto zastanowić się, czym jest, a czym być powinna. Jak i po co się integrować i jakie korzyści może wyciągnąć pracownik, a przede wszystkim pracodawca.


Od integracji nie ma dziś ucieczki. Nawet najbardziej sceptyczni i oporni pracodawcy zmuszeni są do przeprowadzania działań integracyjnych. W nowoczesnych firmach bez względu na ich specyfikę, branżę, zakres działalności czy w końcu wielkość funkcjonują zespoły (sprzedażowe, projektowe, czy choćby księgowe). Rozwój każdego biznesu niesie ze sobą konieczność rozwoju struktur i całych zespołów. Aby zespoły mogły sprawnie i skutecznie realizować zadania muszą jednak nauczyć się razem funkcjonować.


Planując integrację warto zatem zacząć od  przeanalizowania jak funkcjonują  poszczególne zespoły w firmie. Jakie relacje łącza ludzi, na ile efektywnie realizują wspólne zadania, czy zespół lubi ze sobą współpracować, potrafi się wspierać i mobilizować w trudniejszych momentach czy też walczy ze sobą i konkuruje. O ile w pierwszym przypadku łatwo uzyskać poparcie pracowników dla tych inicjatyw, o tyle w drugim trzeba już mocno się postarać. Ale zawsze warto to robić. Korzyści w tym przypadku są obopólne.


Dobrze funkcjonujący zespół to ludzie, którzy nie tylko rozumieją swoje role zawodowe, specyfikę branży, którą tworzą, a także nie tylko ci, którzy  błyszczą wiedzą merytoryczną– to przede wszystkim grupa, która potrafi współdziałać, wspierać się i mobilizować,  dzielić wiedzą a także lubi ze sobą pracować i widzi sens tej pracy.
Pracodawcy coraz częściej zaczynają doceniać rolę integracji i ją popierać. Dążą także do tego, aby nie kojarzyła się ze spotkaniami tylko alkoholowo- tanecznymi i większą niż zwykle swobodą w relacjach towarzyskich między pracownikami.


Integracja, aby przyniosła oczekiwane rezultaty musi spełniać kilka podstawowych warunków. Pierwszym z nich jest dobrowolność. Do integracji warto zachęcać, ale nie warto zmuszać. O ile zrozumiała jest jedno czy dwurazowa nieobecność, o tyle w przypadku jawnego unikania spotkań z zespołem warto dociekać i analizować, dlaczego tak się dzieje. Postawa pracownika w stosunku do integracji bardzo wiele mówi o tym jak czuje się on w grupie, w której pracuje, na ile identyfikuje się z zespołem, jak jest przez niego oceniany i jak sam go ocenia. Poświęcając odpowiednią ilość czasu na uzyskanie takiej informacji mamy szansę na zyskanie informacji o dysfunkcjach zespołu lub ewentualnych trudnościach (np.komunikacyjnych pracownika zespołu), które uniemożliwiają aktywne uczestnictwo lub w najlepszym przypadku maksymalnie je ograniczają.


Inną ważną kwestią w planowaniu integracji jest jasne postawienie celu- czemu to spotkanie ma służyć i jaką formę przybrać. Czy zespół ostatnio wykazywał się i jest to forma nagrody czy wręcz przeciwnie- relacje się psują i ludziom trudniej jest się komunikować i pracować ze sobą. Mając jasny obraz i dobrze zdefiniowany cel łatwiej i skuteczniej możemy przeprowadzić działania.


Kolejnym istotnym z punktu widzenia pracownika elementem jest zebranie (czy tez próba zebrania) informacji, jaki rodzaj integracji jest najbardziej pożądany i akceptowany przez pracowników. Nie każdy bowiem odnajdzie się w całonocnej imprezie z alkoholem czy spływie kajakowym. Rolą działu HR nie jest spełnienie oczekiwań wszystkich pracowników, co nigdy nie będzie możliwe, ale uwzględnienie takich elementów, które nie wykluczą żadnej z grup pracowników i umożliwią aktywne uczestnictwo. Dobrym rozwiązaniem stosowanym coraz częściej i chętniej przez firmy są ankiety wewnętrzne przeprowadzane po każdej większej inicjatywie. Daje to obraz tego, co nie zawsze pracownicy chcą powiedzieć wprost.


Integracja powinna być także dobrze zaplanowana w czasie. Nie powinno się jej organizować w chwili, kiedy firma przeżywa największe zmiany, kiedy nie ma jasności, co do zatrudnienia. Integracji nie należy traktować, jako zasłony dymnej, odpowiedzi na kłopoty, rekompensaty dla pracowników. Nie należy jej także organizować w celu odwrócenia uwagi od innych istotnych rzeczy, które dzieją się lub mają wkrótce nastąpić.


Ważną częścią integracji jest zaproszenie do niej znaczących osób w firmie lub zespole. Nie oznacza to jednak konieczności zacieśniania więzów menadżerów z personelem sprzątającym. Obecność menadżera jest natomiast sygnałem dla pracowników, że dana inicjatywa jest ważna i popierana z punktu widzenia przełożonych. Warto zatem brać w niej udział i budować wzajemne relacje.


Dobrze zaplanowana, zorganizowana i przeprowadzona integracja jest w stanie umocnić i usprawnić zespół, a także przyczynić się do zwiększenia identyfikacji z nim i całą organizacją. Błędy wynikające z braku świadomości odnośnie jej roli i funkcji są za to kosztowne a niekiedy nieodwracalne. Potrafią zespół podzielić i zniechęcić – nie tylko do pracy, ale i do całej organizacji. Planując integracje dobrze, zatem dokładnie zweryfikować, które jej elementy w naszej firmie sprawdzą się najlepiej i pozwolą osiągnąć spodziewany efekt.


Autor: Anna Kowalczyk, psycholog , specjalista ds. HR w Nexio Management

3 komentarze
 1. Reply
  Agnieszka 31 grudnia 2017 at 17:45

  Nie od dziś wiadomo, że zintegrowany zespół funkcjonuje dużo bardziej efektywnie. I cieszy mnie to, że tyle firm obecnie bardzo zwraca uwagę na to, aby co jakiś czas organizowane były imprezy integracyjne. To na pewno wyjdzie każdej firmie na dobre 🙂

 2. Reply
  Bartek 28 maja 2018 at 10:39

  Ankiety to dość ciekawe rozwiązanie, jednak ich wynik w dużej mirze może zależeć od ogólnego zainteresowania potencjalną imprezą. Myślę że przy organizacji eventu firmowego warto połączyć kilka dość od siebie różnych elementów. W taki sposób by każdy pracownik na imprezie znalazł coś dla siebie.

 3. Reply
  Marcelina 8 lutego 2019 at 14:47

  Ja uważam, że konieczne jest, żeby firma dała coś od siebie. Dla mnie to niezmiernie ważne, żeby pracodawca szanował fakt, że pracownik potrzebuje też odpoczynku, chce się realizować nie tylko w pracy, ma rodzinę. Taki mieliśmy problem z poprzednią firmą mojego męża, która delegowała go non stop i organizowała imprezy tylko dla pracowników 🙁 bez osób towarzyszących. To było troszkę smutne, bo nie dość, że w tygodniu pracował w Londynie, to jeszcze w weekendy jechał raz na jakiś czas do Berlina na imprezę, na którą nie mógł wziąć mnie 🙁 Teraz pracuje dla innej spółki i mają o wiele luźniejsze reguły. Często organizują imprezy i spotkania zespołu Michała, na które może wziąć ze sobą osobę towarzyszącą. Te imprezy są fantastyczne! Ja sama prowadzę mały biznes i zapytałam się jednej z dziewczyn, kto im to organizuje. Ja oczywiście mam małą firemkę, ale eventy dla naszych klientów organizujemy od tego czasu regularnie z Orchidea Group. Niesamowite, że jest firma która może obsługiwać takie kolosy jak Bayer, ale w dalszym ciągu ma wiele dobrego do zaoferowania malutkim przedsiębiorcom.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0