Polska atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych

Polska stała się jednym z najatrakcyjniejszych krajów na świecie pod względem lokowania inwestycji dla zagranicznych koncernów. Inwestorzy szczególnie upodobali  sobie Polskę, jako region pod inwestycje z sektora BPO/SSC. Do tej pory dla strategicznych projektów tej branży najatrakcyjniejsze były miasta Kraków i Wrocław. Teraz coraz większą uwagę poświęca się również innym lokalizacjom, z których na pierwszy plan wysuwa się Trójmiasto.


W raporcie A.T. Kearney badającym atrakcyjność państw pod względem lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (2010 FDI Confiodence Index), Polska znalazła się na 6 miejscu, ustępując pola jedynie takim państwom jak Chiny, USA, Indie, Brazylia oraz Niemcy. Tym samym zanotowaliśmy największy awans w czołówce światowej – w poprzednim wydaniu raportu w 2007 r. Polska znajdowała się na odległym 22 miejscu. „Atrakcyjność Polski potwierdza wiele światowych korporacji nie tylko poprzez deklaracje w badaniach, ale również w praktyce. Mimo, iż w 2009 r. przedsiębiorstwa często zamrażały lub rezygnowały z przeprowadzenia wielu projektów i inwestycji, to właśnie w Polsce w zeszłym roku centra usług otworzyły największe na świecie firmy z wielu sektorów rynku, m.in. z branży finansowej, nowych technologii oraz farmaceutycznej” – mówi Anna Brzezińska, Account Manager ze Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego. Swoje centra w Polsce otworzyły m.in. Acer, Fujitsu, IBM, Opera Software, Philip Morris, QAD, Roche, UBS.


Po nasyceniu się tradycyjnych miejsc lokowania inwestycji outsourcingowych, korporacje poszukują alternatywnych miast najbardziej sprzyjających rozwojowi. W raporcie „Przekraczając globalne granice – Nowe wschodzące lokalizacje” KPMG wyselekcjonowało 31 miast z całego świata, najbardziej atrakcyjnych pod względem dynamicznego rozwoju rynku usług outsourcingowych. Wśród wytypowanych znajdują się zarówno metropolie z krajów rozwiniętych, jak i miasta z państw rynków wschodzących. Obok m.in. Buenos Aires, Santiago, Belfastu, Belgradu czy Sofii w rankingu – jako jedyne miasto w Polsce – wskazany został Gdańsk. „Rzecz jasna lokalny rynek nie ogranicza się tylko do tego miasta. Wartościowym potencjałem dla inwestora jest szeroko rozumiana Metropolia Gdańska” podkreśla Mariusz Wiśniewski, Dyrektor ds. Marketingu, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego investGDA, spółki odpowiedzialnej za przyciąganie zagranicznych inwestorów do Trójmiasta. – „Promując Polskę, a szczególnie Pomorze współpracujemy z developerami, firmami doradczymi i rekrutacyjnymi. Dzięki temu jesteśmy w stanie przekazać zainteresowanym inwestorom kompleksowe informacje dotyczące regionu z zakresu infrastruktury, powierzchni biurowych, możliwych dróg dofinansowania oraz rynku pracy i dostępności kadry spełniającej wymagania inwestora”.


Polska ceniona jest wśród inwestorów głównie za stabilność gospodarczą i potencjał rozwoju – silny w porównaniu z innymi krajami UE – oraz za dobrze wykształconych i doświadczonych pracowników. „Paradoksalnie pomogła nam również fala emigracji zarobkowej w poprzednich latach. Dzięki niej do cech wyróżniających Polaków w oczach pracodawców doszła jeszcze umiejętności posługiwania się językami obcymi. Jest to szczególne ważne w sektorze BPO, gdyż w wielu przypadkach centra usług w Polsce obsługują rynek Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego też najbardziej wskazane są, oczywiście oprócz angielskiego języki tego regionu, np.: niemiecki, czeski, rosyjski, francuski ale też np. holenderski i języki skandynawskie – mówi Anna Brzezińska.


Dzięki projektom investGDA w ciągu najbliższych lat ma powstać w Gdańsku minimum 1000 nowych miejsc pracy. Spółka ma przyczynić się do tego, by Gdańsk i jego okolice były zarówno centrum finansowym, logistycznym, jak i informatycznym. „Obecnie obsługujemy 10 klientów z branży BPO, którzy chcą swoje centra usług ulokować właśnie w Trójmieście. Są to głównie inwestorzy skandynawscy. To dopiero początek roku, więc należy się spodziewać, że finalne zapotrzebowanie ze strony tej branży będzie jeszcze wyższe. W skali całego kraju, w tym roku powstaną nowe centra usług, a wiele już istniejących planuje zwiększenie zatrudnienia. Jest szansa na to, że łącznie w perspektywie najbliższych 2-3 lat powstanie kilka, a nawet kilkanaście tysięcy miejsc pracy” – mówi Mariusz Wiśniewski.Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0