Pracownik Tymczasowy w Polsce to zazwyczaj mężczyzna nieprzekraczający 25 roku życia. Jednak z tej formy elastycznego zatrudnienia równie chętnie korzystają kobiety – co ciekawsze – bardzo często w wieku powyżej 35 lat – wynika z analizy przeprowadzonej przez Start People, Agencje Pracy i Doradztwa Personalnego.
Praca tymczasowa traktowana jest jako forma zatrudnienia, która pomaga głównie osobom o utrudnionym dostępie do rynku pracy. Sprzyja zatrudnieniu osób młodych, wkraczających dopiero na rynek pracy, czy też długotrwale bezrobotnych. Nie faworyzuje również żadnej płci. Według danych Start People kobiety stanowią 48,9 proc. wszystkich pracowników tymczasowych. „Tak zrównoważone proporcje zatrudnienia kobiet i mężczyzn stawiają nas w czołówce krajów europejskich. Dodatkowo świadczy to również o dużym zróżnicowaniu samego rynku pracy tymczasowej, gdzie tworzone miejsca pracy nie faworyzują żadnej płci . Ta równowaga z kolei pomaga w walce z bezrobociem” – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor Handlowy Start People.
Jedna z grup najbardziej dotkniętych bezrobociem – osoby nie przekraczające 25 roku życia, stanowią jednocześnie najliczniejszą część pracowników tymczasowych – 43,9 proc. Natomiast pracownicy w wieku 50+ to 8,9 proc. ogółu zatrudnionych tymczasowo. Najmniejsze różnice zaobserwowano w pośrednich grupach wiekowych: 24,3 proc. stanowią pracownicy w wieku 26-34 lata, 22,9 proc. w wieku 35-49 lat. „Warto zwrócić uwagę na fakt, że na pracę tymczasową decydują się chętnie już nie tylko młodzi pracownicy. Blisko 1/3 pracowników tymczasowych jest powyżej 35 r.ż. Na przestrzeni 2010 roku udział tej grupy wiekowej w rynku powinien się jeszcze zwiększyć. Systematycznie zmienia się bowiem specyfika tymczasowego zatrudnienia – w Polsce przybywa stopniowo wysoko wykwalifikowanych pracowników tymczasowych. Coraz więcej przedsiębiorstw oraz pracowników przekonuje się, że praca tymczasowa nie jest przeznaczona jedynie dla nisko wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Mogą z niej korzystać również pracownicy umysłowi, średniej klasy menedżerowie oraz specjaliści z wielu branż: informatycy, księgowi, pracownicy działów handlowych. Tym samym średnia wieku idzie w górę” – mówi Marek Jurkiewicz.
Tę tendencję można zaobserwować na przykładzie zatrudnianych tymczasowo kobiet – aż 43 proc. z nich przekroczyło 35 lat, a zatrudniane są często jako pracownicy średniego szczebla administracji czy też na innych stanowiskach umysłowych, od których wymaga się większego doświadczenia. Dodatkowo z tej formy zatrudnienia chętnie korzystają matki, powracając na rynek pracy po urodzeniu dziecka lub decydując się na tymczasowe zatrudnienia ze względu na możliwość pogodzenia pracy z obowiązkami życia osobistego. Mężczyzn w tej grupie wiekowej jest jedynie 21 proc.
„Rynek pracy tymczasowej jest w Polsce jeszcze młody i cały czas się rozwija. W dalszym ciągu zatrudniamy największą ilości pracowników w sektorze produkcyjnym, dlatego też dominująca grupą zatrudnionych są osoby młode. Jednak dzięki wprowadzeniu na początku 2010 r. nowelizacji ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, zniknęły największe bariery blokujące rozwój rynku, umożliwiając tym samym bardziej efektywne wykorzystanie potencjału tej formy zatrudnienia zarówno przez pracodawców jak i pracowników” – podsumowuje Marek Jurkiewicz.
Dane opracowano na postawie analizy zatrudnienia 9528 pracowników tymczasowych z 30 miast Polski na przestrzeni 2009 r.
Źródło: Start People