Jest praca dla programistów

Zapotrzebowanie na pracowników działów IT nie maleje. Z danych Pracuj.pl wynika, że w ubiegłym roku do takich działów poszukiwano prawie 24 tysiące osób, a w styczniu 2010  podobnych ofert było już niemal 3000. W czołówce poszukiwanych specjalistów IT są programiści. Kandydaci poszukujący pracy na tym stanowisku w woj. mazowieckim, jeszcze przed trzydziestką chcieliby zarabiać ponad 5500 złotych brutto.

Styczniowe oferty pracy dla programistów stanowiły niemal 40% wszystkich ogłoszeń do działów IT. Specjalistów od kodów i skryptów poszukiwały głównie firmy z branż IT oraz telekomunikacja/zaawansowane technologie, sporo miejsc pracy oferowały programistom także bankowość oraz handel i sprzedaż.

Dwa języki: programowania i angielski

Oprócz umiejętności praktycznych niezbędnych na tym stanowisku (takich jako choćby znajomość określonego języka programowania czy technologii internetowych), pracodawcy najczęściej wymagali od kandydatów wyższego wykształcenia, umiejętności analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, dobrej organizacji oraz umiejętności pracy w grupie. W większości styczniowych ofert wymagano również znajomości języka angielskiego.

W styczniu 2010 roku zdecydowanie najwięcej (328) ogłoszeń dla osób spełniających powyższe kryteria można było znaleźć na Mazowszu. Dolny Śląsk, pretendujący do miana „polskiej Doliny Krzemowej” znalazł się na drugim miejscu. Po 100 ofert pracy programiści mogli znaleźć na północy (pomorskie)
i południu Polski (małopolskie). Najmniejsze zapotrzebowanie miały województwa lubuskie, opolskie
i podkarpackie (po ok. 20 ofert w styczniu 2010).

Programowo drodzy

Od lutego 2009 roku do stycznia 2010 w serwisie Pracuj.pl zarejestrowało się ponad 17 tysięcy internautów poszukujących pracy w działach IT, wśród nich 4060 użytkowników serwisu wybrało kategorię informatyka/programowanie. Analiza określonych przez tych kandydatów warunków finansowych przynosi ciekawe wnioski.

Oczekiwania dotyczące wynagrodzenia rosną wraz z wiekiem. Młodzi programiści (24-26 lat) chcieliby średnio zarabiać 2951 zł brutto, ale już ich starsi o kilka lat koledzy i koleżanki zdecydowanie więcej. W grupie specjalistów przed trzydziestką (27-30 lat), obserwujemy wzrost oczekiwań finansowych do średniego poziomu blisko 4500 brutto. Internauci po 36 roku życia, z długim doświadczeniem zawodowym, wskazywali kwoty zbliżone do 7 tysięcy złotych brutto.

Wykres 1. Średnie oczekiwania finansowe brutto w kategorii informatyka/programowanie według wieku

Źródło: Analiza oczekiwań finansowych użytkowników portalu Pracuj.pl


Firmy z Mazowsza poszukują najwięcej programistów, ale też najwięcej muszą im zaoferować. Internauci w grupie wiekowej 27-30 lat oczekują od pracodawców z Warszawy wynagrodzenia na poziomie średnio 5582 złotych brutto. Średnia dla pozostałych regionów w tej grupie wiekowej jest niemal o 1500 złotych niższa.


Wykres 2. Średnie oczekiwane wynagrodzenie według regionu, programiści, grupa wiekowa 27-30 lat

Źródło: Analiza oczekiwań finansowych użytkowników portalu Pracuj.pl

Mimo, że za pierwszą na świecie programistkę uważa się kobietę, 92% kandydatów zarejestrowanych w Pracuj.pl i zainteresowanych pracą na stanowisku związanym z programowaniem to mężczyźni. Średnie wymagania płacowe kandydatek na programistki są o 8% niższe od kwot deklarowane przez panów.


KOMENTARZ DO WYNIKÓW ANALIZY

Nowoczesne technologie są motorem rozwoju światowej gospodarki. Automatyzacja i komputeryzacja procesów produkcyjnych przynosi firmom konkretne oszczędności. Firmy, produkcyjne czy usługowe, są też coraz bardziej aktywne w Internecie, zarówno w zakresie podstawowej działalności biznesowej, działań marketingowych jak i relacji z klientami. To wszystko sprawia, że doświadczeni specjaliści IT, w tym programiści, są cenieni i poszukiwani na rynku, ponieważ ich praca daje firmom konkretną przewagę konkurencyjną. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, po chwilowych wahaniach związanych z okresem dekoniunktury gospodarczej, rośnie i będzie coraz wyższe. Biorąc to pod uwagę, należy się spodziewać wzrostu oczekiwań finansowych w tej grupie pracownikówPaweł Leks, dyrektor działu rozwoju produktów Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Źródło: Pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0