Kryzys pracy sezonowej? Na pracodawców czekają trudności.

Okres wakacyjny to bardzo intensywny czas  dla branż, takich jak: hotelarstwo, gastronomia, budownictwo czy rolnictwo. Duże zapotrzebowanie na pracowników wynika nie tylko ze szczytu sezonu, ale i z okresu urlopowego. Firmy zatrudniające sezonowo muszą radzić sobie z luką kadrową, również dlatego, że coraz bardziej odczuwalny jest fakt zmniejszania się liczby pracowników zainteresowanych realizowaniem prac tymczasowych.

Kryzys w branży zatrudnienia tymczasowego dotyczy zarówno rynku polskiego, jak i zagranicznych. Polacy mniej chętnie niż w ostatnich latach wyjeżdżają w celach zarobkowych. Z tego choćby powodu Niemcy mieli w tym roku spore trudności. W trakcie zbiorów szparagów brakowało im pracowników, a biorąc pod uwagę, że są ich największym producentem w Europie, a drugim na świecie, stanowiło to istotny problem dla gospodarki.

Paulina Rezmer z biura prasowego OLX opisuje aktualną sytuację, w kontekście ofert pracy sezonowej na portalu OLX Praca:
Zainteresowanie pracą tymczasową spada. Jeszcze dwa lata temu na jedną ofertę pracy sezonowej w serwisie OLX odpowiadano średnio 180 razy. W tym roku aplikacji na jedno ogłoszenie jest statystycznie 80, podobnie było rok temu. Najwięcej ofert jest w gastronomii, handlu, budowlance i w transporcie. Najwięcej chętnych jest do pracy za granicą, gdzie zarobki są o wiele wyższe — średnio 150 odpowiedzi na jedną ofertę – choć i tak liczba zainteresowanych, względem lat poprzednich, jest widocznie niższa. 

Benefity w pracy sezonowej

Niedobór pracowników wiąże się również z tym, że – podobnie jak w przypadku pracy stałej – również na stanowiskach sezonowych, obserwuje się wzrost wynagrodzenia. Tegoroczne średnie wynagrodzenie za pracę sezonową wynosi 15 zł brutto, choć można znaleźć oferty w wysokości nawet 20 zł netto. Poza tym firmy coraz częściej zachęcają kandydatów do podjęcia współpracy oferując im benefity różnego rodzaju. Wśród najpopularniejszych znajdują się darmowe dojazdy do pracy czy niskopłatne, bądź bezpłatne zakwaterowanie czy wyżywienie. Tego rodzaju udogodnienia są szczególnie ważne, jeśli praca odbywa się w dużej odległości od większej miejscowości, co często się zdarza w przypadku zbiorów.

W Polsce można zaobserwować w tym roku wzrost zainteresowania zatrudnianiem obcokrajowców. W 2018 roku pojawiły się regulacje prawne ułatwiające im podjęcie pracy – wprowadzono nowy typ zezwoleń na pracę sezonową. Po zmianach, odpowiednią dokumentację wydaje starosta, (a nie jak wcześniej wojewoda), co ułatwia pracodawcom rozpoczęcie procesu aplikowania. Nie jesteśmy jednak jedynym krajem usprawniającym działania w zakresie wymagań biurokratycznych. Niemcy również wprowadzili zmiany mające zachęcić do przyjazdu pracowników spoza Unii. Może to spowodować, że Polska przestanie być atrakcyjnym miejscem do pracy dla osób z Ukrainy czy Białorusi. Zmiany te jednak najprawdopodobniej będą odczuwalne dopiero w przyszłym sezonie[1].

Wpływ na efektywność oferty

Niskie kompetencje, braki kadrowe, duże oczekiwania pracowników czy wysoka rotacja – są to trudności, na które napotykają się dzisiejsi pracodawcy. Dotyczą one również, a być może i w szczególności firm zajmujących się zatrudnieniem tymczasowym. Dlatego warto pamiętać, że żeby kandydat zaaplikował, musimy go zainteresować naszym ogłoszeniem. Osiągnięcie oczekiwanego efektu jest bardziej prawdopodobne, jeśli zawrzemy w ofercie interesujące dla niego informacje. Poza nazwą stanowiska i wyszczególnieniem obowiązków, mogą to być wynagrodzenie, dodatkowe benefity, lokalizację, czas pracy czy termin realizacji zlecenia.

Źródło: OLX Praca.


[1]  biznes.gov.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0