Od czego zależy produktywność amerykańskich przedsiębiorstw?

zarzadzanieFirma doradcza i4cp zbadała najlepsze praktyki sprzyjające maksymalizacji produktywności wśród firm działających w USA. Wśród firm uznanych za najbardziej produktywne najwyższe noty uzyskały czynniki związane z ludźmi, a dopiero na dalszych miejscach były czynniki technologiczne.

Dopasowanie do kultury organizacji

Jak podaje Gazeta Prawna, która cytuje wyniki, produktywne firmy mają nie tylko silnie wykształconą kulturę organizacyjną, ale jest ona ukierunkowana na efektywność i osiąganie celów. Uczestniczący w badaniach przedstawiciele firm podkreślali, że z większym prawdopodobieństwem będą odrzucać kandydatów do pracy, którzy mają pożądane doświadczenie, ale nie pasują do ich kultury. Brakujące kompetencje można relatywnie łatwo rozwinąć, natomiast przekonania i postawy są mało podatne na modyfikacje. Zatrudnienie pracownika niepasującego do kultury firmy naraża ją w perspektywie na straty.

Lider kluczem do sukcesu?

Na liderach spoczywa odpowiedzialność za osiąganie wyników przez zespoły, działy i jednostki biznesowe. Badane firmy wiedzą, że aby osiągnąć sukces, muszą rozwijać kompetencje swoich liderów. Prawdziwi liderzy do motywowania nie stosują metody kija i marchewki, ponieważ wiedzą, że pozwala to osiągnąć tylko krótkookresowe korzyści, póki pracownicy nie odnajdą ukrytego sposobu sabotowania produktywności lub alternatywnego miejsca pracy.

Najbardziej produktywnym firmom to zaangażowani pracownicy pomagają osiągać założone cele.  Produktywni pracownicy wyrażają się o swoim pracodawcy pozytywnie i są z nim związani emocjonalnie. Są zachęcani do innowacyjności, która pozwala na dalsze zwiększanie produktywności.

Zarządzanie przez cele

Praktyki służące maksymalizacji produktywności dążą do tego, aby strategia i cele organizacji przekładały się bezpośrednio na cele poszczególnych działów, a następnie pracowników. Definiując role na wszystkich poziomach i rozdzielając obowiązki, mierzą przy tym efektywność podejmowanych działań indywidualnych i grupowych. Dobre wytrenowanie pracowników, ich optymalna alokacja i nieustanne usprawnienia pozwalają najbardziej produktywnym firmom na realizację zasad lean management i utrzymywanie stanu zatrudnienia na minimalnym poziomie. Dla najbardziej produktywnych firm zwiększanie produktywności niekoniecznie oznacza więcej pracy.

Źródło: Gazeta Prawna, i4cp

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0