W całej Europie wzrasta potrzeba lepszego poznania sposobów wynagradzania za umiejętności cyfrowe (digital).
Ponad dwie trzecie organizacji w całej Europie będzie priorytetowo traktować oferowanie wynagrodzenia skrojonego dla pracowników posiadających umiejętności krytyczne dla nowego i przyszłego biznesu. Tak donosi nowe badanie1 WTW (Willis Towers Watson, NASDAQ: WTW), wiodącej firmy oferującej usługi doradcze i brokerskie.
Przyciąganie i utrzymywanie kluczowych pracowników posiadających umiejętności cyfrowe to nadal duże wyzwanie dla organizacji na całym świecie. W konsekwencji niedobór pracowników posiadających potrzebne umiejętności cyfrowe wpływa na postęp oraz dojrzałość cyfrową wielu organizacji.
Potrzeba lepszego zrozumienia pojawiających się trendów w zakresie umiejętności i ich wpływu na wynagrodzenia staje się dla przedsiębiorstw coraz ważniejsza. Według raportu WTW Artificial Intelligence and Digital Talent2, tylko 15% biorących udział w raporcie organizacji z Europy uważa się za w pełni przygotowane na transformację cyfrową, a 9% nie podjęło żadnych działań na swojej drodze transformacji cyfrowej.
„Brak rzetelnych danych rynkowych dotyczących umiejętności cyfrowych miał swój udział w niezdolności przedsiębiorstw do reakcji na wyzwania branży związane z przyciąganiem talentu cyfrowego. W celu zaprojektowania konkurencyjnego pakietu wynagrodzeń, organizacje potrzebują dostępu do informacji o nowo pojawiających się umiejętnościach – jak również o tych, które stają się mniej niezbędne – oraz do tego jaki jest ich wpływ na płace.” mówi Michiel Klompen, Digital Product Lead, Work & Rewards, WTW.
Uruchomienie oprogramowania SkillsVue – Europe WTW umożliwi organizacjom pozyskanie dostępu do wiodących informacji z rynku o dodatkach za umiejętności cyfrowe oraz dominujących trendach w całej Europie. Pracodawcy zauważają, że przyszłość pracy wymaga rewolucyjnego podejścia do wynagradzania oraz że ci, którzy mają dostęp do rzetelnych danych rynkowych będą mieli przewagę w zdobywaniu potrzebnych im talentów.
Klompen mówi: „Trwający niedobór umiejętności cyfrowych popycha pracodawców w stronę zmiany podejścia. Ci, którzy decydują się na opcję przeczekania najprawdopodobniej nadal będą mieli te same problemy z rekrutacją. Zatem pracodawcy powinni być w stanie zaoferować zróżnicowany i konkurencyjny pakiet wynagrodzeń, który najlepiej porównać z wiodącymi danymi rynkowymi jakie dostępne są w programie SkillsVue – Europe.”
SkillsVue – Europe rusza w kwietniu 2022r.
„Pracodawcy zaczynają traktować jako coraz większy priorytet oferowanie konkurencyjnego wynagrodzenia dla pracowników posiadających umiejętności kluczowe z perspektywy nowego i przyszłego biznesu. Niedobór pracowników posiadających niezbędne umiejętności technologiczne niekorzystnie wpłynął na dojrzałość cyfrową wielu firm. Badanie WTW pokazuje, że tylko 15% biorących udział w raporcie organizacji z Europy uważa się za w pełni przygotowane na transformację cyfrową, a 9% nie podjęło żadnych działań na swojej drodze transformacji cyfrowej. Firmy, które zdecydowały się na przeczekanie sytuacji nadal będą miały problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników, jeśli szybko nie podejmą konkretnych działań. Pracodawcy powinni być w stanie zaoferować konkurencyjny pakiet wynagrodzeń dopasowany do konkretnych umiejętności i oparty na rzetelnych danych rynkowych jakie oferowane są poprzez nową aplikację SkillsVue Europe” – komentuje Paweł Rębacz, Lider Praktyki Rewards Data Intelligence, WTW
O badaniach
1. W badaniu Reimagining Work and Rewards Survey 2021-2022 udział wzięło 1650 pracodawców na świecie, w tym 276 z Europy Zachodniej i Wielkiej Brytanii. Ankietę przeprowadzono pomiędzy 28 października a 10 grudnia 2021r. Respondenci zatrudniają 11,9 miliona pracowników.
2. Raport WTW 2021 Artificial Intelligence and Digital Talent compensation survey