Promocja standardów społecznej odpowiedzialności w przedsiębiorstwach to projekt Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i firmy doradczej Deloitte. Jego celem jest aktywne wpływanie na rozwój CSR (ang. Corporate Social Responsibility) w Polsce.
Jednym z głównych zadań projektowych jest wypracowanie metodyki, którą będą mogły stosować firmy planujące lub już realizujące Dobre Praktyki CSR. Autorzy chcą poddać uważnej analizie to, co dziś firmy robią w Polsce w ramach CSR i na tej podstawie zaproponować całościowy model społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa. Z jednej strony, będzie on uwzględniał wyniki dotychczasowej debaty w Polsce i na świecie na temat treści CSR (m.in. projekt normy ISO 26000), z drugiej zaś musi uwzględniać polskie realia.
Dobra Praktyka CSR to dobrowolne działanie stanowiące wyraz społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa, wykraczające poza wymogi określone przepisami prawa, mające charakter aktywności podejmowanej w dłuższej perspektywie czasowej, przyczyniające się do realizacji celów zdefiniowanych w ramach jednego z poniższych obszarów:
- ład organizacyjny
- prawa człowieka
- stosunki pracy
- ochrona środowiska naturalnego
- praktyki rynkowe
- relacje z konsumentami
- zaangażowanie społeczne.
Dlaczego warto zgłosić Dobre Praktyki CSR?
- Każda firma, która nadeśle do nas opis DP, otrzyma informację zwrotną wskazującą na działania podejmowane w sposób prawidłowy oraz te, które wymagają modyfikacji.
- 20 DP, które najlepiej spełniać będą kryteria stworzonej przez nas metodyki oceny DP, otrzyma specjalne wyróżnienia; będą również promowane w mediach, na stronie www.odpowiedzialnafirma.pl oraz w wydawnictwach opracowywanych w ramach projektu.
- W 10 losowo wybranych firmach spośród tych, które zgłoszą swoje DP, eksperci z Deloitte przeprowadzą bezpłatne audyty CSR-owe.
- Opisy konkretnych DP będą inspirować wszystkie przedsiębiorstwa zainteresowane wdrożeniem CSR.
- W oparciu o naszą metodykę oraz doświadczenia zgromadzone w toku prac projektowych opracowany zostanie poradnik nt. „Planowania i realizacji praktyk CSR” zawierający m.in. opis najlepszych otrzymanych praktyk.
Jak zgłosić do projektu Dobrą Praktykę CSR?
- Zgłoszenia można nadsyłać od 23 września 2009 r. do 31 stycznia 2010 r.
- Wzór opisu Dobrej Praktyki CSR znajdą Państwo na stronie www.odpowiedzialnafirma.pl
- Wysłanie oraz zamieszczenie na stronie www i w innych publikacjach związanych z realizowanym projektem opisów Dobrych Praktyk CSR jest bezpłatne.
Źródło: odpowiedzialnafirma.pl