Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2009 r.

work

W III kwartale 2009 w portalu Pracuj.pl pracodawcy opublikowali 42 037 ofert, czyli prawie 10% więcej niż w minionym kwartale. Zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia miała branża edukacyjna i szkoleniowa, która po fatalnym II kwartale odnotowała prawie 60% wzrost liczby ofert pracy. Ostatnie trzy miesiące były za to trudne dla specjalistów IT, liczba ofert spadła w tym sektorze najbardziej, bo o 18% i była najniższa od początku tego roku – takie są wybrane wnioski z raportu „Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2009 roku”, przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Choć według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2009 roku wyniosła 11% i końca roku może wzrosnąć nawet do 12,5%, dane serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl przynoszą bardziej optymistyczne informacje z rynku pracy. Miniony kwartał był dla pracowników zdecydowanie lepszy niż pierwsze półrocze tego roku. We wrześniu – czyli w miesiącu, w którym jak do tej pory pracodawcy zamieścili najwięcej ofert – osoby szukające pracy miały do dyspozycji o ponad 1/3 więcej propozycji, niż w najgorszym w tym roku lutym. Na tak znaczący wzrost ofert pracy w dużej mierze wpłynęła duża aktywność pracodawców w lipcu oraz tradycyjny wzrost ilości rekrutacji po okresie wakacyjnym.

Wykres 1. Liczba ofert pracy w Pracuj.pl w 2009.

w1

Źródło: Dane własne portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

 

BRANŻE: Lepsze czasy dla branży szkoleniowej, gorsze dla IT

Skutki kryzysu co raz bardziej dotkliwie zaczęły odczuwać sektory, które do tej pory dość dobrze sobie z nim radziły, na przykład branża IT. Niewielki, 4% spadek liczby rekrutacji w tym sektorze zauważalny był już w II kwartale, a od lipca do września tego roku liczba propozycji od pracodawców z branży IT spadła aż o 18% – liczba ofert we wrześniu była najmniejsza od początku 2009 roku.

W pierwszej trójce najwięcej rekrutujących branż nie ma zmian w stosunku do poprzedniego kwartału – pierwszą pozycję utrzymała branża handel i sprzedaż, z której pochodziło ponad 35% wszystkich propozycji. Na drugim miejscu uplasowała się branża finansowa z ponad 6 tys. ofert pracy, a na trzecim branża budowlana, która w II kwartale zanotowała prawie pięcioprocentowy spadek liczby ofert w stosunku do kwartału I. Tym razem liczba ofert wzrosła o nieco ponad 8%.

Zdecydowanie największy przyrost ofert pracy dotyczył branży edukacyjnej i szkoleniowej (ponad 57%), która boleśnie odczuła skutki kryzysu; pracodawcy zmuszeni ciąć koszty często sięgali po budżety szkoleniowe. Wyraźny wzrost ofert odnotowano również w przypadku przemysłu chemicznego (o 34%) oraz w branży marketingowej i medialnej (o 23%).

Tabela 1. Oferty pracy w III kwartale 2009 roku według branż.

w2Źródło: Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2009, Pracuj.pl.

 

ZAWODY: Do obsługi klienta potrzebny od zaraz

Do czołówki zestawienia powróciły oferty dla finansistów, w III kwartale było ich o 9% więcej niż w II kwartale. Pierwsze miejsce niezmiennie zajmują propozycje dla handlowców, które stanowiły prawie połowę wszystkich w analizowanym okresie. Na drugim miejscu, podobnie jak w poprzednim kwartale, uplasowały się oferty dla osób chcących pracować w działach obsługi klienta i call center, w przypadku tych działów przyrost był dość znaczący (o ponad 22%).

O 16% więcej ofert było również dla pracowników działów produkcyjnych, do łask wrócili też pracownicy marketingu, reklamy i PR (o 11% więcej ofert). Najbardziej widoczny wzrost odnotowano w przypadku działów tłumaczeń (ponad 42%).

W III kwartale największy procentowy spadek liczby ofert dotyczył działów kontroli jakości oraz działów IT (po ok. 10%).

Tabela 2. Oferty pracy w III kwartale 2009 roku według specjalizacji zawodowej

w3Źródło: Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2009, Pracuj.pl.

 

REGIONY: Ożywienie na lokalnych rynkach pracy

Ożywienie było widać na wszystkich lokalnych rynkach pracy, ale szczególnie cieszy fakt, że największy przyrost ofert dotyczył regionów, w których bezrobocie jest znaczące – województw podkarpackiego (wzrost o prawie ¼) i podlaskiego (wzrost o prawie 20%).

W III kwartale nadal najłatwiej było znaleźć pracę na Mazowszu. Co prawda procentowy wzrost liczby ofert był tu najmniejszy, w porównaniu z innymi regionami Polski, ale wciąż co piąta oferta od pracodawców pochodziła właśnie stąd.

Polscy pracownicy nie mają już natomiast czego szukać za granicą. Liczba ofert od zagranicznych pracodawców spada z kwartału na kwartał, w analizowanym okresie była o 15% niższa niż w II kwartale tego roku.

Tabela 3. Oferty pracy w III kwartale 2009 roku według województw.

w4Źródło: Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2009, Pracuj.pl.

 

POZIOMY STANOWISK: Pracodawcy szukają dyrektorów

Niezmiennie najwięcej ofert na Pracuj.pl dotyczyło stanowiska specjalisty, było ich ponad 32 tysiące, czyli stanowiły 78% wszystkich propozycji.

Wraz z zakończeniem okresu wakacyjnego spadło natomiast zainteresowanie pracodawców praktykantami i stażystami. W analizowanym okresie mieli do dyspozycji o ponad 1/3 mniej ofert. Wśród większej liczby propozycji mogli za to przebierać kandydaci na stanowisko Dyrektor/Prezes, było ich o 29% więcej. Ale powodów do narzekania nie mogli też mieć pracownicy mniej wykwalifikowani, którzy szukali pracy fizycznej, w ostatnim kwartale pracodawcy zamieścili dla nich o prawie ¼ więcej ofert.

Wykres 1. Oferty pracy w III kwartale 2009 roku według poziomu stanowiska.

w5Źródło: Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2009, Pracuj.pl.

 

KOMENTARZ DO WYNIKÓW BADANIA

Trzeci kwartał tego roku przyniósł w końcu oczekiwaną poprawę na rynku pracy. W zasadzie pracodawcy z wszystkich branż i regionów wznowili rekrutacje, co widać po ogólnej liczbie ogłoszeń opublikowanych w serwisie Pracuj.pl. 10% przyrost ofert powinien cieszyć pracowników, choć z pewnością na zdecydowaną poprawę musimy jeszcze poczekać. Decydujący będzie ostatni kwartał 2009 i pierwszy kwartał 2010, które wskażą, czy tendencja wzrostowa była chwilowa i musimy stawić czoło kolejnym problemom gospodarczym, czy też wzrosty utrzymają się dłużej i będą objawem poprawiającej się sytuacji gospodarczej. Fakty nie nastrajają jednak optymistycznie: za nami kilka znaczących zwolnień grupowych, przed nami zapowiadane wcześniej zwolnienia w niektórych instytucjach finansowych.

Ale oprócz masowych zwolnień, mamy także przykłady masowych rekrutacji, jak na przykład w Krakowie. Jak oceniają przedstawiciele największych firm outsourcingowych, działających w tym mieście, zatrudnienie w firmach z sektora obsługi procesów biznesowych wzrośnie o około 1/3 do końca 2010 roku. Pracę tam znajdą między innymi ludzie młodzi – absolwenci i studenci – dla których w III kwartale było zdecydowanie mniej propozycji. Zapotrzebowanie na pracowników ze strony firm prowadzących centra outsourcingowe potwierdzają także dane naszego portalu – do działów obsługi klienta i call center poszukiwano zdecydowanie więcej osób niż w poprzednim kwartale.

Cieszy rosnąca liczba ofert z sektora szkoleniowego, który bardzo dotkliwie odczuł skutki dekoniunktury. Wielu pracodawców, w obliczu niższych przychodów i ewentualnej redukcji zatrudniania, zdecydowało się w pierwszej kolejności zamrozić budżety szkoleniowe lub w ogóle zrezygnować z dokształcania pracowników. Mimo to, pracodawcy wiedzą, że łatwiej i taniej będzie czerpać korzyści z wiedzy zdobytej przez obecnych pracowników niż pozyskać nowych specjalistów,  stąd część firm postarała się o zdobycie środków unijnych na szkolenia.

Na pewno mniej powodów do zadowolenia mieli tym razem specjaliści IT. Kryzys dotyka różne branże w różnym czasie. Widać, że firmy z branży dotychczas umiarkowanie dotkniętej kryzysem, w III kwartale mocno ograniczyły rekrutacje. Specjaliści IT nie powinni jednak obawiać się o swoją zawodową przyszłość, bo kiedy rynek się ustabilizuje, znów będą jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych.

Nasze dane potwierdzają również to, że pracy, mimo kryzysu, warto szukać w naszym kraju, bo nasza gospodarka, jako jedna z niewielu w Europie, dość dobrze sobie z nim radzi.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl


Raport „Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2009” został przygotowany na podstawie analizy 42037 ofert pracy, które zamieszczono w III kwartale 2009 roku w portalu Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.

Źródło: Pracuj.pl


Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0