Niektóre firmy mają programy nastawione na edukację stażystów, inne traktują ich jak darmową siłę roboczą do najprostszych i najbardziej żmudnych prac. Część wybiera stażystów podczas procesu rekrutacji, część bierze każdego chętnego. Jedni płacą, inni każą pracować tylko za papierek o odbyciu praktyki.
Problem dostrzegli wreszcie sami pracodawcy. – Zalew słabej jakości staży i praktyk powoduje, że wielu absolwentów jest nieprzygotowanych do podjęcia pracy. Stąd nasza inicjatywa, by stażowanie przestało być fikcją i stało się skutecznym narzędziem w rekrutacji do pracy – mówi Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Razem z 50 dużymi i znanymi firmami PSZK opracowało zbiór norm i standardów dotyczących staży i praktyk.
Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk zakłada m.in.: staż odbywać się będzie na podstawie ustalonego programu, pod nadzorem mentora, gwarancje ubezpieczenia zdrowotnego oraz jeżeli staż/praktyka będzie trwała ponad miesiąc, powinna być płatna. PSZK chce przyznawać Znak Jakości firmą, które wdrożą zasady Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk.
źródło: Metro