Pytania najczęściej zadawane kandydatom

file211251473046Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z kluczowych elementów procesu rekrutacyjnego. Jak wynika z badania Pracuj.pl, jest kilka kwestii, o które polscy rekruterzy dość często pytają kandydatów. Każda rozmowa rekrutacyjna jest inna, bo dużo zależy od profilu firmy i stanowiska, a także osobowości uczestników takiego spotkania. Na ogół jednak, szczęśliwie dla kandydatów, padają bardziej standardowe.

 

Jak wynika z badania, które portal Pracuj.pl przeprowadził wśród rodzimych rekruterów, najczęściej pytamy o: powody zmiany pracy,  motywacje do pracy na danym stanowisku, powody, dla których kandydat/ka chciał(a)by pracować akurat w tej firmie/na tym stanowisku, wyobrażenia o pracy na danym stanowisku,  oczekiwania wobec nowego pracodawcy (w tym oczekiwania finansowe), kierunki rozwoju, cele zawodowe, największe dotychczasowe sukcesy.  zawodowe

Ankietowani HR-owcy wśród pytań, które często zadają kandydatom, podali także te bardziej kłopotliwe na przykład:

a) Proszę sobie przypomnieć swoich poprzednich szefów i odpowiedzieć na pytanie, jakiego szefa nie chciałby/chciałaby Pan/Pani spotkać u nas?

b) Jakie cechy sprawiają, że uważa Pan/i kogoś za dobrego szefa?

c) Od czego zacząłby/zaczęłaby Pan/Pani swój pierwszy dzień w nowej pracy, na nowym stanowisku?

d) Jakie warunki musi spełnić firma, żeby Pan/Pani był/a zadowolony/a z pracy?

 

Chcesz być przyjazny? Rozmawiaj, a nie odpytuj

Rozmowa kwalifikacyjna to jednak również okazja dla kandydata by przepytać pracodawcę, jednak wielu z nich nie korzysta z tej możliwości, obawiając się, że zbytnia dociekliwość wpłynie negatywnie na ich obraz w oczach rekrutującego. Tymczasem firma, która dba o relacje z kandydatami i swój wizerunek, jako pracodawca powinna nie tylko umożliwić, ale i zachęcić kandydata do dialogu. – Rozmowa kwalifikacyjna w naszej firmie zawsze jest dialogiem. Zależy nam nie tylko na tym, aby uzyskać jak najwięcej informacji o kandydacie, ale również na tym, aby miał on jasny obraz tego, czego od niego wymagamy i co możemy mu zaproponować, jako pracodawca. Dlatego zawsze zachęcamy do zadawania pytań. – mówi Marzena Dalka, Manager HR w 4LIfeDirect, która to niedawno przystąpiła do Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji, która powstała z inicjatywy marki eRecruiter.

Wyrazem szacunku dla kandydata jest również dobre przygotowanie się rekrutera do takiej rozmowy i traktowanie każdego, kto na nią przychodzi indywidualnie. – Warto w każdym kandydacie, którego zaprosiliśmy na spotkanie dostrzec szansę dla firmy, którą reprezentujemy, a nie petenta. Takie nastawienie jest szansą dla firmy na jego lepsze poznanie, a w końcu na podjęcie trafnej decyzji o zatrudnieniu – dodaje Julia Matulewicz, konsultant eRecruitera, zajmująca się tematem Candidate Experience w procesie rekrutacji, czyli dbaniem o wrażenia i opinie kandydatów.

 

źródło: eRecruiter

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0