Cyfrowa rewolucja oznacza 4dniowy tydzień pracy?

57% europejskich pracowników wierzy, że dzięki nowoczesnym technologiom 4dniowy tydzień pracy już niedługo może stać się nowym standardem. Badanie przeprowadzono na zlecenie Ricoh w 2019 r. na grupie 4580 respondentów z Europy i nie tylko. W puli badawczej znaleźli się przedstawiciele pokoleń: Baby Boomers, X, Y, oraz Z.

Rewolucja w pracy

4 – dniowy tydzień pracy jest wprowadzany coraz chętniej i przez coraz większą liczbę firm. Co przemawia za tym rozwiązaniem?

Daje ono szansę na lepsze pogodzenie życia prywatnego i zawodowego. Szacuje się również, że w długofalowej perspektywie pozytywnie wpływa na efektywność w pracy. Coraz więcej firm dochodzi do wniosków, że liczba godzin spędzonych w pracy nie przekłada się bezpośrednio na jej wydajność. W związku z tym kluczem do osiągnięcia coraz lepszych wskaźników będzie umiejętne wykorzystanie nowych technologii.  Pracownicy chcą pracować wydajniej (72%) i nie boją się zmian. Potrzebują jednak dostępu do odpowiednich narzędzi i wsparcia pracodawcy. Chcą rozwijać swoją wiedzę i zdobywać nowe kwalifikacje.

Rozwój pracowników

W związku z tym nie dziwi fakt, że inwestycje w szkolenia i nowoczesne technologie w dużym stopniu budują pozytywny wizerunek firmy. Aż 69% badanych wysoko ceni takie przedsiębiorstwa. Pracownicy chcą wykonywać swoje obowiązki na najwyższym poziomie, są więc największym sprzymierzeńcem firmy na drodze do zwiększenia efektywności. 63% badanych uważa, że technologia powinna odegrać kluczową rolę w tym procesie. Ważne instrumenty, które pozytywnie wpłyną na poziom i wydajność pracy to automatyzacja (44%) i sztuczna inteligencja (39%). Co ciekawe, nie zauważono znacznych różnic pokoleniowych w podejściu do roli, jaką odgrywa i będzie odgrywać technologia w naszej pracy.

Wyniki naszych badań są bardzo optymistyczne dla zarządzających firmami. Pracownicy deklarują bardzo duży entuzjazm i chęć rozwoju. Rewolucja w zwiększeniu wydajności to mądre wykorzystane możliwości oferowanych przez nowoczesne technologie, a nie zwiększanie liczby przepracowanych godzin. Ogromne znaczenie w tym procesie ma zwiększanie kompetencji technologicznych pracowników. Tylko od pracodawcy będzie zależało, czy wywiąże się ze swojej roli i będzie w stanie w pełni zagospodarować ten zapal do zdobywania nowej wiedzy. – skomentował David Mills, CEO w Ricoh Europe.

1 komentarz
  1. Reply
    Janusz 4 lipca 2019 at 14:43

    Wizja cudowna, ale czy realna w PL? W tym kraju automatyzacja raczej nie doprowadzi do 4dniowego tygodnia pracy, ze względu na nastawienie pracodawców. Kolejny dzień wolny to utracone pieniądze – a tych jak wiadomo – nigdy za wiele. Tak więc sądzę, że w naszej mentalności to utopia.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0