Data-driven HR

HRTechTank to społeczność i forum wymiany wiedzy dla osób związanych z technologiami HR. W spotkaniach organizowanych na całym świecie (spotkania odbywają się m.in. w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, San Francisco, Hong Kongu) uczestniczą spółki technologiczne, inwestorzy branżowi oraz top management globalnych korporacji.

Wg Tarasa Polischuka, organizatora HR TechTank oraz partnera Talent Equity Ventures (TEqV), aktualnie największy trend HR i “buzz word” to People Analytics. Również Josh Bersin wśród największych i najważniejszych kierunków rozwoju HR wymienia data driven HR.

People Analytics (inaczej “data driven HR” lub “evidence based HR”) – co to właściwie jest i dlaczego managerowie HR powinni patrzeć w tym kierunku? Wg definicji Josha Bersina, People Analytics to zbieranie informacji o rozwoju i aktywnościach L&D pracowników w jednym miejscu (systemie). Korzyści wynikające z takiego działania pojawią się praktycznie na wszystkich poziomach organizacji:

Korzyści biznesu

Organizacja posiada lepsze dane, wyciąga trafniejsze wnioski, które pozwalają na podejmowanie lepszych decyzji mających wpływ na biznes (wzrost sprzedaży, niższa retencja, mniej reklamacji itd.).

Korzyści kadry kierowniczej

Manager ma kompleksowy wgląd w swój zespół, jego zaangażowanie, realizację planów rozwojowych i inne podejmowane przez pracowników aktywności.

Korzyści działów HR i L&D

Działy mają kompleksową wiedzę, lepszy widok – obejmujący wszystkie aktywności pracowników (ukończone szkolenia tradycyjne, e-learning, uzyskane wyniki, aktywność na firmowych forach tematycznych, udział w budowaniu firmowej bazy wiedzy, udział w programach coachingowych i mentoringowych itd.). Dzięki temu organizacja może oceniać programy HR i rozwojowe. Może tworzyć zestawienia wg. regionów, stanowisk, placówek itp., tym samym bardziej świadomie podejmować decyzje. Takie zbiorcze, zunifikowane zestawienia pozwalają też na wyłonienie naturalnych liderów w organizacji, jak również wyłonienie i wskazanie tzw. “high potentials”.

Korzyści specjalistów HR

Największą bolączką specjalistów HR jest excel – z jednej strony pozwala na analizowanie danych, z drugiej – pozwala na analizowanie danych J Niestety ta analiza to często zbieranie informacji z wielu systemów w różnych formatach i zestawieniach. Posiadanie danych w jednym systemie pozwala na szybkie tworzenie różnego rodzaju dynamicznych zestawień, porównań, raportów – kompleksowych, obejmujących wszystkie aktywności pracownika.

Firmy i działy HR stoją aktualnie przed kilkoma istotnymi wyzwaniami. Z pewnością należą do nich niż demograficzny i wojna o talent (których konsekwencją jest nacisk na rozwój pracowników wewnątrz organizacji) oraz rewolucja technologiczna i mediów społecznościowych (możliwości i zarazem oczekiwania pracowników co do nowoczesnych form komunikacji z pracodawcą, wymiany wiedzy i uzyskiwania pomocy tu i teraz na dowolnym urządzeniu).

Mając na uwadze powyższe wyzwania oraz dostępność nowoczesnych, intuicyjnych narzędzi Data-driven HR nie jest kolejnym modnym słowem, ale czymś, co można wdrożyć „tu i teraz”, czymś, co przynosi wymierne korzyści, zarówno dla organizacji (na wielu płaszczyznach), jak i dla pracowników.


Autor: Szymon Janicki VP, Co-founder w HCM Deck. Od ponad 14 lat związany z branżą nowych technologii wykorzystywanych w HR. Uczestnik i prelegent wielu krajowych i międzynarodowych konferencji.

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0