Nastaw się na sukces

smoothie-463331_1280
 
Myśląc o zmianie swoich nawyków należy przede wszystkim uświadomić sobie, że ich podstawą nie jest rygorystyczne przestrzeganie godzin posiłków, ilości oraz ich objętości. W dzisiejszych czasach musimy być coraz bardziej elastyczni i mobilni, taki powinien być również nasz jadłospis.
 
To samo dotyczy wyboru produktów, które lądują na naszym talerzu. Owszem. Brokuły są zdrowe i niskokaloryczne. Pieczywo pełnoziarniste zapewnia dłuższe uczucie sytości, ale musimy wziąć pod uwagę jeden kluczowy czynnik wpływający na dietę – nasz smak.
 
Jeśli nie lubisz danego składnika to nawet najlepsze jego przyrządzenie tego nie zmieni, a zmuszanie się do jedzenia czegoś, co wydaje nam się mało apetyczne zawsze kończy się w ten sam sposób – przerwaniem diety oraz powrotem do starych nawyków.
 
W zdrowym odżywianiu nie chodzi o odmierzanie wielkości i obliczaniu kalorii, a przede wszystkim o wiedzę i świadomość, co powinniśmy wybrać, a czego unikać.
 
Prawidłowo ułożona dieta uwzględnia nie tylko zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze (białko, węglowodany i tłuszcze), mineralne oraz witaminy, ale także nasze ulubione smaki – bardziej pikantne, łagodne lub aromatyczne. Dzięki takiemu wsparciu lepiej się czujemy, mamy więcej energii oraz szybciej i efektywniej reagujemy w sytuacjach stresowych.
 
Ilość informacji, które do nas docierają często się wzajemnie wykluczają – jeść do 18 czy 2-3 godziny przed snem. Łączyć białka z węglowodanami czy nie? Lepiej ćwiczyć na czczo czy po posiłku? Na każde z tych pytań uda nam się znaleźć kilka różnych odpowiedzi.
 
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze zdrowym stylem życia zastosuje poniższe wskazówki, które pozwolą Ci stworzyć nie tylko ciekawy, ale przede wszystkim zdrowy jadłospis.
 
Jak już zauważyłeś duży nacisk kładziemy na spokojne, ale trwałe zmiany niż burzliwe rewolucje, których efektem jest najczęściej rozstrojenie metabolizmu, efekt jo-jo lub utwierdzenie się w przekonaniu, że zdrowa i smaczna dieta nie istnieje.
 
Prostota:
Nie każdy jest dobry w obliczaniu porcji, ilości kalorii i zawartości różnych składników, dlatego często powstają gotowe programy dietetyczne ułożone w taki sposób, aby podnieść poziom energii i poprawić samopoczucie.
 
Samodzielnie możesz przenieść uwagę na inne cechy produktów spożywczych – kolor, różnorodność oraz świeżość. Zadbaj o to, żeby w skład śniadania i kolacji wchodziły świeże warzywa, a przekąską były świeże owoce, orzechy lub nasiona.
 
Czas:
Nie jest kłamstwem, że każdy oczekuje szybkich efektów. Próbujesz zmniejszyć ilość słodyczy w jadłospisie i przez jeden dzień Ci się udaje, od razu oczekujesz, że problem został rozwiązany, a przecież następnego dnia też trzeba tego pilnować.
 
Tak samo jest z ćwiczeniami – po tygodniu na siłowni oczekujemy spadku 2 kg, poprawy kondycji i zmniejszenia obwodów ciała. Na szczupłą i wyćwiczoną sylwetkę trzeba jednak pracować.
 
Dlatego każde działanie, które podejmujesz musi być regularne, w ten sposób uda Ci się wypracować nowy nawyk i skoncentrować na trwałej, a nie chwilowej zmianie.
 
Świadomość:
Jak czujesz się po zjedzeniu kebaba z frytkami popitego colą? Czy potrafisz sobie przypomnieć uczucie po zbyt obitym posiłku? W takim stanie istnieje mała szansa na wydajną i przyjemną pracę. Zawsze zastanów się i przemyśl, co wybierasz na swój posiłek.
 
Zwykła sałatka z kurczakiem lub rybą nie tylko zapewni Ci uczucie sytości, ale da Ci przysłowiowego kopa do działania.
 
Pamiętaj żywność wpływa na nasze samopoczucie. Ty wybierasz czy chcesz czuć się niekomfortowo, ociężale i bez energii lub lekko, świeżo i młodo.
 
Każda zmiana przybliża Cię do wprowadzenia zdrowej i odpowiedniej diety. Nieważne czy jest to jedzenie śniadania w domu przed wyjściem do pracy. Zrobienie zakupów w tygodniu, aby przygotować posiłki do pracy. Picie jednej szklanki wody więcej niż zwyczajowo.
 
Zmieniając nawet najmniejszą drobnostkę wspomagasz swój organizm, zachowujesz lepsze samopoczucie, nie tyjesz i zmniejszasz ryzyko chorób cywilizacyjnych: cukrzycy typu II, nadciśnienia czy miażdżycy.
 
Oczywiście niepowodzenia będą się zdarzać, ale to co dzieje się po nich jest najważniejsze – wrócisz na właściwy tor czy znowu na kilka miesięcy zapomnisz o swoim celu i dopiero opięte spodnie przypomną Ci o wcześniejszym postanowieniu.
 
Aby ułatwić Ci organizację dnia przygotowaliśmy wskazówki dotyczące zakupów.
 
HRS1103_1
 
Jeśli masz pytania dotyczące diety dla pracownika skontaktuj się z nami kalorynka@kalorynka.pl
 
 
Autor: eHealth Polska Spółka z o.o. właściciel portalu zdrowotnego www.kalorynka.pl
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0