Podarunkowa karta przedpłacona korzyścią dla pracownika i pracodawcy

Pracownik, który z okazji świąt otrzyma od pracodawcy kartę przedpłaconą, wykorzysta środki na niej zgromadzone zgodnie ze swoimi potrzebami. Z kolei firma uwzględni kwotę doładowania karty w rozliczeniach z fiskusem.

Prezenty dla pracowników na dzisiejszym rynku pracy to norma. Kluczowy jest jednak taki dobór podarunków, aby pracownicy chcieli pracować w danej firmie. Dlatego w wielu przedsiębiorstwach działy HR przez cały rok analizują, jaki benefit najbardziej ucieszyłby pracowników. Pierwsza fala analiz przypada jesienią. Wówczas w wielu firmach jest rozważana oferta świąteczna dla zatrudnionych osób. Ponownie padają pytania: czego oczekują pracownicy i co będzie korzystne dla firmy. Odpowiedź na wszystkie te wątpliwości jest prosta: karta przedpłacona. Pracownik wykorzysta ją w dowolny sposób, bez konieczności regulowania PIT od otrzymanego świadczenia pozapłacowego. Podatkowo na takim wyborze skorzysta również firma.

Przywileje w PIT

Pracodawca, podejmując decyzję o zakupie kart przedpłaconych, powinien zwrócić szczególną uwagę na źródło, z którego taki podarunek sfinansuje. Od tego bowiem zależą korzyści fi skalne. Przepisy podatkowe przewidują, że pracownik, który otrzyma świadczenie sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub funduszy związków zawodowych, nie będzie musiał od takiego prezentu płacić PIT do 380 zł w roku. Jednak, aby z tego przywileju mógł skorzystać, powinny być spełnione łącznie trzy warunki (przy czym ze zwolnienia korzysta tylko wartość świadczenia do 380 zł w roku):
 

  • świadczenie musi mieć charakter świadczenia rzeczowego lub pieniężnego;
  • źródłem finansowania muszą być w całości środki z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych;
  • świadczenie powinno mieć związek z finansowaniem działalności socjalnej.

    Warunki do spełnienia

 

Pierwszy ze wskazanych warunków przy zakupie podarunkowych kart przedpłaconych jest spełniony. Karta przedpłacona to rodzaj karty płatniczej. Rolą tych kart jest zapewnienie użytkownikowi (np. pracownikom) środków pieniężnych, bez konieczności wydawania (posiadających formę materialną) znaków pieniężnych (np. banknotów) lub znaków legitymacyjnych. Karta jest więc świadczeniem pieniężnym zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm. Przy warunkach drugim i trzecim trzeba pamiętać, że zwolnienie z PIT będzie miało zastosowanie tylko wówczas, gdy bonusy sfinansowane z działalności socjalnej będą zróżnicowane pod względem wysokości. Nie można wszystkim pracownikom przekazać kart przedpłaconych w wysokości np. 200 zł. Wartość kart musi być zróżnicowana według kryteriów socjalnych ustalonych przez pracodawcę, np. z uwzględnieniem wysokości dochodów na członka rodziny danego pracownika. Jeśli warunki przyznawania świadczeń finansowanych z funduszu zostaną prawidłowo wypełnione – m.in. przy przekazywaniu świadczeń będzie zachowane kryterium socjalne – taki prezent nie będzie oskładkowany. W przeciwnym wypadku kontrolerzy ZUS będą żądali zapłaty zaległych składek.

Środki obrotowe firmy

Pracodawcy mogą też zakup prezentów świątecznych dla pracowników pokryć ze środków obrotowych firmy. Wówczas zyskują możliwość uwzględnienia poniesionej na ten cel kwoty w kosztach. Z regulacji ustaw podatkowych – zarówno PIT, jak i CIT – wynika, że do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć wszystkie wydatki, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostaną prawidłowo udokumentowane, z wyjątkiem wydatków ustawowo wyłączonych z kosztów. Zasady te mają także zastosowanie do wydatków ponoszonych przez pracodawców, np. na karty przedpłacone dla pracowników.

Szeroki wachlarz możliwości

Gdy pracodawca zdecyduje, z jakiego źródła sfinansuje karty świąteczne, kolejnym krokiem jest wybór najlepszych ofert na rynku. Jedną z nich jest karta podarunkowa Ticket dla Ciebie® firmy Edenred. Zaletą tych kart jest ich międzynarodowa akceptacja, również w Internecie. Dzięki karcie obdarowana osoba ma swobodę w doborze prezentu, a środki, które otrzymała, może wydać zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Karta podarunkowa jest też alternatywą dla tradycyjnych paczek dla dzieci przygotowywanych z okazji mikołajek lub świąt. Dodatkowo wraz z kartą Ticket dla Ciebie® pracownicy otrzymują pakiet zniżek w sklepach lub punktach usługowych, który pozwala zaoszczędzić aż 1419 zł. Tak szeroki wachlarz korzyści wydaje się najlepszą opcją dla ciężko pracujących przez cały rok pracowników.

Dowiedz się więcej… KLIKNIJ TUTAJ

Źrodło: www.edenred.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0