Połowa Polaków nie wykorzystuje całego urlopu

wakacjePolacy mają jedne z najdłuższych urlopów w Europie, ale co drugi mieszkaniec naszego kraju nie wykorzystuje całego przysługującego mu wolnego, a co trzeci nie ma nawet dziesięciu dni nieprzerwanego urlopu – takie wnioski płyną z badania portalu infoPraca.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z badania portalu infoPraca wynika, że 50,4 proc. respondentów nie wykorzystuje całego urlopu przysługującego w danym roku, a z 10 dni nieprzerwanego wypoczynku korzysta „tylko” 66 proc. badanych.
 
Wielu pracowników lubi zostawiać parę dni urlopu na tzw. sytuacje awaryjne, jak np. choroba, opieka nad dzieckiem czy na wszelki wypadek, gdyby byli zmuszeni poszukiwać innej pracy. Powszechną sytuacją jest, że mija rok i wiele osób pozostaje z zaległym urlopem, który wykorzystują w okresach świątecznych czy pomiędzy dniami wolnymi od pracy, jak długie weekendy. Inną przyczyną niewykorzystywania urlopów może być obawa o to, że po powrocie okaże się, że nie mają do czego wracać, bo podczas ich nieobecności zaszły w firmie zmiany. Lęk przed utratą pracy czy też nawał pracy i zakres obowiązków mogą powodować, że pracownicy nie chcą wyjeżdżać na dłużej niż tydzień – mówi Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.
 
Pomysł na urlop
 
Urlop przeznaczamy w głównej mierze na wyjazd wakacyjny (prawie 61 proc. wskazań). Jeśli do tego dodamy dofinasowanie do urlopów, na które może liczyć 27 proc. ankietowanych, pogłębiony relaks podczas wypoczynku wydaje się być pewny. Urlop to jednak nie tylko wyjazd. Wypoczynek w domu wybrało 20 proc. ankietowanych. Niemal co 10. osoba (9,4 proc.) podczas wolnego decyduje się na przeprowadzenie remontu lub porządków, a dla ponad 6 proc. odpoczynek od jednej pracy oznacza podjęcie drugiej w celach zarobkowych. Stosunkowo rzadko przeznaczamy ten czas na leczenie (prawie 2 proc. odpowiedzi) i dokształcanie (1,5 proc.).
 
Wciąż najpopularniejszą formą spędzania urlopu jest wypoczynek w Polsce. Z tym, że powoli zmienia się sposób spędzania wolnego czasu. Tradycyjne leżenie na plaży przestaje być ulubioną formą „urlopowej aktywności”. Coraz bardziej doceniany jest aktywny wypoczynek poprzez zwiedzanie ciekawych miejsc, czy też uprawianie sportów wodnych, lub jazdę na rowerze – dodaje Marek Jurkiewicz z infoPraca.
 
O badaniu
Ankieta infoPracy: „Urlopy i wakacje wg Polaków” została przeprowadzona na grupie 4743 pracujących respondentów, w dniach 17 – 25 lipca 2014
 
 
Źródło: infoPraca
 
 
Image courtesy of bplanet/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0