Jak zachować efekt wakacji na dłużej?

Wakacje to czas nie tylko regeneracji i odpoczynku. To dobra okazja, żeby się na chwilę zatrzymać i spojrzeć na życie z dystansu. Refleksje nasuną się same – że chcemy mieć więcej energii, zacząć ćwiczyć, pić mniej kawy, lepiej radzić sobie ze stresem… Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Jedno jest pewne: warto o siebie zadbać i małymi krokami wprowadzać zmianę do codziennej rutyny. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak pokazują wyniki badania stylu pracy i poziomu energii pracowników dużych firm przeprowadzonego przez Human Power, śpimy średnio 6,5 godziny, czyli mniej niż potrzebuje dorosły człowiek. Ponadto połowa z nas nie je regularnie i ma tendencje do przegładzania się w ciągu dnia, a ponad 60 proc. nie ćwiczy trzy razy w tygodniu i nie robi zalecanych minimum 7000 kroków dziennie.

Rośnie grupa osób, które nie ćwiczą. To zaskakujące w sytuacji, kiedy z roku na rok przybywa użytkowników kart MultiSport, znacząco ułatwiających aktywność i dających dostęp do tysięcy klubów oraz dziesiątek dyscyplin sportowych. Z pewnością problemem jest brak czasu i rosnąca presja na wykonywanie wielu zadań w krótkim czasie, co prowadzi do wysokiego poziomu frustracji. Najlepszym sposobem byłoby oczywiście ograniczenie biurokracji i zmiany w sposobie zarządzania w samych firmach. Na to – jako pracownicy – często nie mamy wpływu. Ale jest coś, na co wpływ mamy i co znacząco może poprawić komfort naszego funkcjonowania. To zwiększona aktywność fizyczna, która redukuje poziom stresu i powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia – zaznacza Robert Moreń, Dyrektor ds. Komunikacji Benefit Systems.

Bezsensowne zapracowanie dominuje

Warto zwrócić uwagę, że pracujemy bardzo intensywnie – 42,8 proc. pracowników często odczuwa w pracy irytację, frustrację i zniecierpliwienie. 66 proc. badanych ma zadania przerywane notorycznie przez maile, telefony i zapytania od współpracowników, a 30 proc. ma poczucie, że nie panuje nad liczbą zadań do wykonania w ciągu dnia. Ponadto prawie 1/3 pracowników dużych firm pracuje bez przerw, nie przestrzegając higieny pracy umysłowej. Jednocześnie, nawet jeśli decydują się na krótką przerwę, to i tak w jej trakcie myślą o pracy. Dzieje się tak w przypadku aż 43,6 proc. badanych.

Wśród menedżerów sytuacja jest jeszcze bardziej alarmująca: 61,5 proc. przyznaje, że ich przerwy w pracy zwykle upływają na rozmowach o bieżących zadaniach, szybkim jedzeniu, wykonywanych obowiązkach lub przeglądaniu stron www. – W Polsce większość menedżerów ma niską produktywność, z której nawet nie zdają sobie sprawy. Zarządzanie własną energią to temat raczkujący w świadomości menedżerów. A to, jak nią zarządzamy, wpływa na to, jak myślimy i na to, jaka jest jakość podejmowanych przez nas decyzji biznesowych – zauważa Nikolay Kirov, Dyrektor Koźmiński MBA w Akademii Leona Koźmińskiego.

Świadoma regeneracja kluczem do sukcesu

Jedno jest pewne – po intensywnej pracy musi nastąpić pełna regeneracja. Tydzień urlopu to za mało. Jeśli przez ostatnie pół roku pracujemy w napięciu i stresie, pod presją czasu i doświadczamy ciągłych zmian i zwrotów akcji. Taki sposób działania bardzo drenuje nasze zasoby energii. Warto tak zaplanować swój wypoczynek, żeby pierwszy urlop był dłuższy (trwał dwa tygodnie lub więcej), a drugi krótszy – np. tydzień lub 4 dni (włączając w to weekend). Dzięki temu przez dwa tygodnie urlopu możemy zacząć działać w trochę innym trybie. uspokoić nadużywane hormony stresu, wysypać się, zacząć jeść regularnie i więcej się ruszać. A po powrocie z dłuższych wakacji mieć na horyzoncie kolejny, krótki odpoczynek.

Wakacyjne dobre samopoczucie wynika nie tylko z możliwości oderwania od obowiązków i zmiany przestrzeni biurowej na plażę czy las. Podczas urlopu mamy wreszcie czas na prawdziwą, pełną odnowę. Śpimy wtedy dłużej, lepiej się odżywiamy i często mamy więcej ruchu. Odpowiednie zadbanie o te obszary przekłada się nie tylko na dobrą kondycję całego naszego ciała, ale również na emocje, które silnie wpływają na naszą efektywność – komentuje Małgorzata Czernecka, szefowa Human Power i inicjatorka badania. – Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jakość realizowanych przez nas zadań, poziom naszego zaangażowania, czy trafność i szybkość podejmowanych decyzji jest zależna od najprostszych kwestii, m.in. od długości snu, sposobu odżywiania, stylu pracy, aktywności fizycznej czy odczuwanych emocji.

Systematyczna regeneracja kluczem do sukcesu

Dobrze zaplanowana regeneracja da nam potrzebny oddech i odnowi zasoby energii, zwiększając efektywność po powrocie do pracy. Ważne jest, aby taki systematyczny i regularny sposób działania zachować również po wakacjach. Niestety nie jest to wcale proste. Warto wykorzystać do tego zasoby silnej woli, której mamy więcej, kiedy jesteśmy wypoczęci i małymi krokami wprowadzać nowe nawyki. Dobrze jest zacząć od czegoś prostego, np. wprowadzenia odrobiny ruchu do naszej codzienności. I nie chodzi tu o nic spektakularnego, jeśli zupełnie nie ćwiczymy. To może być zamiana windy na schody, parkowanie auta dalej od miejsca pracy, wysiadanie przystanek wcześniej czy 15-minutowy intensywny spacer dookoła firmy w ciągu dnia.

Innym dobrym nawykiem jest przeznaczanie pierwszych godzin pracy na rzeczy najważniejsze i wymagające największego skupienia. Odkładanie ich po godzinie 17:00, kiedy wszyscy wychodzą z biura, nie jest najlepszym pomysłem. Jesteśmy i tak zmęczeni po całym dniu pracy i sami też późno wracamy do domu. Sztuką jest zatem wybranie jednej małej rzeczy i wprowadzanie jej, aż się utrwali. Sukces składa się z tysiąca drobnych czynności i warto je zacząć, kiedy nasza motywacja i energia sięga zenitu, czyli wtedy, kiedy jesteśmy wypoczęci po wakacjach.

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie: http://humanpower.pl/raport2018.

O badaniu:

Badanie „Praca, Moc, Energia w polskich firmach. Sześć obszarów, które wpływają na efektywność organizacji” realizowane jest we współpracy z Aon, Kinnarps Polska, Dailyfruits, Benefit Systems, Uniwersytetem Łódzkim oraz Akademią Leona Koźmińskiego. Ankieta dystrybuowana jest wśród pracowników i kadry zarządzającej dużych przedsiębiorstw w Polsce W tegorocznej edycji wzięły udział 2322 osoby, w tym 646 przedstawicieli kadry kierowniczej i 1676 pracowników na innych stanowiskach.

Więcej informacji na stronie: www.humanpower.pl.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0