Jak odpocząć w święta, ale dalej prowadzić biznes?

Grudzień się kończy, zaczyna się więc czas na ostatni odpoczynek w tym roku! Wraz z nadchodzącymi świętami, przedsiębiorcy, menedżerowie i wszystkie osoby odpowiedzialne za biznes w całym kraju czekają już na słodkie chwile bez pracy. Po takim doładowaniu lenistwem i pozytywną energią będą mogli w końcu ochoczo wskoczyć w nowy rok! Przynajmniej taki jest plan. Jak co roku.

Nieważne, jak istotna jest twoja rola w firmie, czy ile jeszcze zostało do zrobienia. Trzeba odpocząć na koniec trudów mijającego roku. I to nie tylko dlatego, że trzeba się zrelaksować i zregenerować. Potrzebna jest też chwila na to, żeby spojrzeć na wszystko z dystansu i na spokojnie wyciągnąć nauki z doświadczeń minionego okresu.

Pamiętaj: interes może zwolnić, ale powinieneś wziąć sobie wolne z czystym sumieniem. Jednocześnie brak odpoczynku może prowadzić do wypalenia, a ostatnią rzeczą, jakiej byśmy chcieli, byłoby obniżenie swojej wydajności przez zaharowanie. Świat się nie skończy, jeśli przez jakiś czas biznes nie będzie działał, ale zrozumiałe jest, jeśli nawet wtedy chcesz trzymać rękę na pulsie. A ponieważ jest to cecha wielu osób, dla których zarządzanie jest chlebem powszednim, pamiętaj, żeby zachować równowagę. Podpowiadamy, jak to zrobić:

1. Myśl dobrem klienta…

Czy to w sprzedaży, czy też w wytwórstwie, czy usługach – w okresie świątecznym twój interes siłą rzeczy będzie działał inaczej niż zwykle. Pomyśl zawczasu, jak zakomunikować klientom zmiany, żeby mogli się dostosować do sytuacji i wiedzieli, kiedy wrócisz.

Jeśli w święta po prostu pracujesz w zmniejszonym wymiarze godzin albo zdalnie, zamiast wieszania kartki na drzwiach do biura, możesz ustawić sobie automatyczną zwrotkę w mailu bądź poinformować o tym w mediach społecznościowych swojej firmy. Te same rozwiązania świetnie sprawdzają się w przypadku całkowitego zamknięcia firmy na święta.

2. …ale nie zapominaj o swoich podwładnych!

Jeśli przewodzisz zespołowi, pamiętaj, że potrzebują przerwy co najmniej tak mocno, jak ty. W kwestii urlopów, poproś o określenie się wcześniej, by zdążyć skoordynować wszystko przed zbliżającym się kotłem. Pamiętaj, że każdy powinien mieć możliwość wykorzystania swojego czasu na odpoczynek właśnie na odpoczynek. A zanim się wszyscy porozjeżdżają, podziękuj wszystkim razem i z osobna za miniony rok.
I pomyśl, że na wydatki wigilijne można wziąć fakturę 😉

3. Jasno określ swoje priorytety

Jeśli praca przeszkadza ci w świętowaniu, podejdź do niej asertywnie. Oceń, jak ważne jest to, co trzeba zrobić – możliwe, że nic się nie stanie, jeśli poczekasz z tym do powrotu z urlopu.

Jak warto stopniować priorytety w pracy ogólnie, tak w okresie przedświątecznym i świątecznym jest to wyjątkowo przydatne. W ten sposób łatwiej jeszcze przed świętami zrobić to, co może sprawiać najwięcej problemów. Dużo przyjemniej wypatruje się pierwszej gwiazdki, kiedy ma się świadomość, że zrobiło się, co trzeba i nie ma potrzeby awaryjnie ściągać płaszcza z wieszaka.

4. Ogranicz komunikację (czasowo)

Daj sobie szansę odpocząć również od kanałów komunikacji. Można czasem zajrzeć na FB, sprawdzić linkedina, a to skrobnąć maila jakiegoś, ale należy unikać przyklejania się do komunikatorów. Wyznacz sobie okienko, w którym sprawdzasz to wszystko (na przykład 7-9 rano, choć kto potrafi wstać tak wcześnie w święta?), a resztę dnia poświęć w całości sobie i bliskim.

A jeśli nie chcesz po prostu zamykać komunikacji, ustal ze swoim zespołem system zmianowy. Wtedy na przykład ty bierzesz na klatę wyzwania związane z telefonami w święta, ale w sylwestra robi to już kto inny. Można też podzielić się porami dnia!

Najlepiej jednak odciąć się w miarę możliwości od środków komunikacji w ramach pracy, zajmując się jedynie tymi naprawdę ważnymi komunikatami. Ale takimi naprawdę ważnymi. Na wszystkie inne warto przygotować sobie kilka odpowiedzi, które nie będą jedynie suchymi “NIE MA MNIE W BIURZE ODPOWIEM PO NOWYM ROKU CZEŚĆ”. Maile mają to do siebie, że jeśli raz pojawią się w skrzynce, zostają w niej tak długo, aż ich nie skasujesz.

5. Pamiętaj: są święta!

Na nic wszystko to, co zostało zebrane wyżej, jeśli nie będziesz pamiętać o jednej podstawowej rzeczy: spróbuj miło spędzić ten wolny czas. Kiedy już załatwisz sprawy z klientami, dostawcami, członkami zespołu i innymi współpracownikami, czas skupić się na sobie. Całkiem istotną cechą świąt jest to, że zdarzają się tylko raz w roku, natomiast trudy dnia codziennego mamy na codzień.

Ciesz się swoim ciężko wypracowanym wolnym.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0