Kolega zostaje szefem – jak wspierać rekrutacje wewnętrzne

kjhJak zmieniają się relacje w zespole, kiedy nagle jeden z jej członków zostaje szefem pozostałych? Czy taka zmiana ma szansę powodzenia? Czy tego typu rekrutacje wewnętrzne nie są zbyt ryzykowne? Zachęcamy do przeczytania naszej krótkiej rozmowy z Katarzyną Bajek-Bartold, Specjalistą ds. Rekrutacji Nestlé Polska S.A. – dowiemy się jak ta organizacja radzi sobie z sytuacjami, w których kolega zostaje szefem.

 

 

 

 

 

 

HRS: Kolega zostaje szefem. Zaszczyt czy problem?
 
Katarzyna Bajek-Bartold, Specjalista ds. Rekrutacji Nestlé Polska S.A.: Awanse w ramach jednego zespołu zawsze są wyzwaniem zarówno dla osoby, która objęła nowe stanowisko, jak i pozostałych pracowników. Poza zmianą zakresu odpowiedzialności mamy tu do czynienia ze zmianą postawy, relacji i oczywiście sposobu współpracy. Rola menedżera sprowadza się przede wszystkim do skutecznego zarządzania zespołem oraz motywowania go do osiągnięcia wyznaczonego celu. Musimy mieć świadomość, że najczęściej przy wewnętrznych awansach osoba, która obejmuje stanowisko kierownicze, nie posiada dużego doświadczenia na tym polu. Zasadniczym wyzwaniem jest zatem dla niej zbudowanie własnego autorytetu. Nawet jeżeli wcześniej cieszyła się uznaniem kolegów z pracy, nowa pozycja może zachwiać jej wizerunkiem i dotychczasowymi relacjami. W takich sytuacjach kluczowe jest określenie i przedstawienie swoich oczekiwań zespołowi oraz poznanie potrzeb każdego z pracowników. Warto pokazać swoją otwartość i zaangażowanie na rzecz owocnej współpracy w nowych warunkach.
 
 
Czy warto awansować na szefa kogoś z zespołu? Jakie to niesie zagrożenia, a jakie korzyści?
 
Na początku rekrutacji warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy rozpocząć poszukiwania wewnątrz organizacji czy od razu kierować je na zewnątrz. Zgodnie ze Strategią Tworzenia Wspólnej Wartości w Nestlé kładziemy duży nacisk na rozwój naszych pracowników. W związku z tym za priorytet przyjmujemy rekrutację wewnętrzną. Awans na stanowisko menedżerskie kolegi z zespołu to bardzo pozytywny komunikat dla wszystkich pracowników. Przede wszystkim jest to sygnał, że praca, którą wykonują, jest zauważana i doceniana, a organizacja wspiera ich rozwój. Jest to również duża korzyść dla pracodawcy, ponieważ w ten sposób zyskuje menedżera ze znajomością specyfiki funkcjonowania firmy, produktów i pracowników.
 
 
Czy taka osoba jest inaczej traktowana w zespole?
 
Każda zmiana wiąże się z okresem przejściowym, potrzebnym na dostosowanie do nowych warunków. Awans wewnętrzny zawsze wymaga przedefiniowania wzajemnych relacji. Towarzyszą mu różnego rodzaju emocje, aspiracje i oczekiwania pozostałych członków zespołu. Tego typu zmiana zawsze daje szansę zaistnienia profesjonalnego układu zawodowego, na którym nie stracą relacje koleżeńskie, zmieniając jedynie swoją strukturę. Jest to jednak proces wymagający dużego wysiłku wszystkich zaangażowanych stron. By zmiana miała pozytywny skutek, konieczny jest także dialog, wzajemny szacunek i profesjonalizm. Tym właśnie czynnikom poświęcamy w Nestlé szczególną uwagę.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

Image courtesy of jannoon028/FreeDigitalPhotos.net

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0