Z pytań uczestników szkoleń – O co chodzi z tą różnorodnością?

dtfgDziałania skierowane do pracowników i związane z takimi aspektami jak: płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja seksualna, status rodzinny czy styl życia, to właśnie zarządzanie różnorodnością.

 

 

 

 

 

 

Wśród nich wymienić można takie praktyki, jak np. wprowadzenie elastycznego czasu pracy, mentoring kobiet, ułatwienia w godzeniu życia prywatnego i zawodowego, niwelowanie różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach, przystosowanie miejsca pracy i otwarcie się na osoby niepełnosprawne. Karta Różnorodności (ang. Diversity Charter) to międzynarodowa inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską, realizowana w 12 krajach Unii Europejskiej. Karta jest pisemnym zobowiązaniem pracodawców do wdrożenia skutecznych rozwiązań na rzecz rozwoju polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy oraz ich upowszechniania wśród partnerów biznesowych i społecznych.

 
Rośnie liczba firm, które przystępują do Karty Różnorodności w Polsce. Kartę podpisało już 67 sygnatariuszy: 34 dużych przedsiębiorstw, 12 firm z sektora MŚP, 8 mikroprzedsiębiorstw, 12 organizacji pozarządowych oraz 1 instytucja. W sumie firmy te zatrudniają obecnie 160 tys. pracowników. Zdaniem eksper-tów i ekspertek Forum Odpowiedzialnego Biznesu coraz większe zainteresowanie polskich firm tą inicjatywą to sygnał, że temat różnorodności i jej wpływu na kondycję przedsiębiorstwa zyskuje coraz większe uznanie.

 
Zatem, co daje firmie różnorodność oprócz lepszego PR? Popularne porzekadło mówi „co dwie głowy to nie jedna”. A jeszcze jeśli tych głów jest więcej i do tego każda z nich myśli inaczej, mamy szansę na wybór najlepszego rozwiązania problemu, większą kreatywność zespołową, a co za tym idzie większą efektywność. Potwierdza to teoria Mereditha Balbina, który zajmuje się efektywnością zespołów. On też mówi o różnorodności. Co prawda badał tylko wąski kontekst ról zespołowych, ale warto rozszerzyć tę teorię. Młodsi patrzą na świat inaczej niż starsi. Kobiety trochę inaczej niż mężczyźni. Osoby niepełnosprawne zwrócą uwagę na inne aspekty niż reszta „drużyny”. Warto korzystać w organizacjach z tych różnych perspektyw.

 
Sygnatariuszem Karty Różnorodności w Polsce może zostać każda organizacja, instytucja, urząd oraz przedsiębiorstwo, które aprobuje zapisy Karty. Podpisanie Karty jest dobrowolne i bezpłatne. Wystarczy skontaktować się z Koordynatorem Projektu w Polsce, czyli Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jednak nie trzeba być sygnatariuszem Karty, żeby dbać o różnorodność w swojej organizacji i korzystać z dobrodziejstw takich rozwiązań.

 
Do tego wpisu korzystałam z danych  Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 
Image courtesy of smarnad/FreeDigitalPhotos.net
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0