Jak nowoczesne technologie rewolucjonizują pracę specjalistów HR? Z jednej strony są wielkim ułatwieniem. Potrafią usprawnić, przyspieszyć, pomóc. Z drugiej strony jednak warto zadać sobie pytanie, jaka będzie rola HR w organizacji, gdy nowoczesne narzędzia będą w stanie wykonywać wiele dotąd czasochłonnych zadań, związanych chociażby z selekcją aplikacji, samodzielnie.
Czy w niedalekiej przyszłości spotkanie rekrutacyjne będzie rozmową dwóch hologramów, przypominającą do złudzenia sceny znane z „Gwiezdnych Wojen” czy „Star Treka”? Słowem, jaka będzie rola HR w przyszłości i jak już dziś można się do tego przygotować? Futurystycznie, ale przede wszystkim realistycznie na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali uczestnicy organizowanej przez Pracuj.pl Konferencji „Wyzwania HR”, która odbyła się 16 października w Rzeszowie.
Konferencję rozpoczęła Renata Wiśniewska z Grupy Onet.pl, która w swoim wystąpieniu skupiła się na nowych trendach w branży HR oraz na wyzwaniach z jakimi specjaliści będą się mierzyć w niedalekiej przyszłości. Przywołując najbardziej spektakularne sukcesy rynkowe ostatnich lat, osiągane przez firmy takie jak Facebook, Google czy Apple , zwracała uwagę, że żadna z tych firm na początku swej drogi nie miała nad swoją konkurencją żadnej z opisywanych przez ekonomistów ‘przewag rynkowych’. Tajemnicą sukcesu informatycznych gigantów byli ludzie. To pracownicy, unikatowi, odpowiednio zarządzani i motywowani, zbudowali te firmy od podstaw. Bazując na tych przykładach zwróciła uwagę, że rola specjalistów HR będzie coraz istotniejsza, kluczowa dla firmy.
Renata Markowska z MTU Aero Engines Polska, skoncentrowała się na procesach HR i ich miejscu w strategii firmy. Zauważyła, że komunikacja miedzy działem HR a zarządem stanowi duże wyzwanie. Stwierdzenie to spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem audytorium. Jedno lakoniczne stwierdzenie ze strony zarządu, np. ‘mniejsza fluktuacja’, dla HR-owca oznacza szereg procesów i działań, które muszą być prowadzone długoterminowo by przyniosły spodziewany rezultat. Takich postulatów zgłaszanych przez zarząd jest wiele: ‘większa motywacja pracowników’, ‘mniejsza absencja’ itd. W związku z tym niezwykle istotne jest wyznaczanie sobie priorytetów. Podsumowując swoje wystąpienie zwróciła uwagę, że próba działania jednocześnie we wszystkich newralgicznych obszarach jest skazana na niepowodzenie. Dlatego każdego roku należy wyznaczyć sobie jeden cel i konsekwentnie go realizować.
Z kolei Katarzyna Jakubowicz z UTC CCS Manufacturing Polska, podjęła bardzo aktualny temat koncentrując swoje wystąpienie na tym jak poszukiwać kandydatów w spędzającym HR-owcom sen z powiek pokoleniu Y. Zapewnienie równowagi między życiem prywatnym a pracą okazuje się kluczowym elementem, który pomaga pozyskać oraz utrzymać młodych pracowników w firmie. Zwróciła też uwagę na roszczeniowość cechującą przedstawicieli pokolenia Y. To właśnie rosnące wymagania tak finansowe, jak i odnoszące się do świadczeń pozapłacowych są przyczyną tego, że w leżących na Podkarpaciu Ropczycach, gdzie bezrobocie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, wciąż trudno znaleźć odpowiednich, chętnych do pracy, kandydatów.
Agnieszka Bieniak z Grupy Pracuj, rozpoczęła swoje wystąpienie od bardzo ciekawej metafory. Otóż stwierdziła, że budowanie zaangażowania pracowników jest… jak sprzątanie. Jest tak dlatego, że żadnej z tych rzeczy nie można zrobić „na zapas”. Idąc dalej tropem tej analogii zauważyła też, że tak w przypadku zaangażowania jak i sprzątania zamiatanie niewygodnych kwestii pod dywan jest strategią krótkoterminową i przez to nieskuteczną. W dalszej części swojego wystąpienia przedstawiła szereg rozwiązań i narzędzi, które pomagają skutecznie budować zaangażowanie pracowników.
Magdalena Jankowska z O-I Produkcja, w niezwykle inspirujący sposób przedstawiła program jaki jej firma wdraża by pozyskiwać i rozwijać grupę kluczową z punktu widzenia swojej strategii rozwoju – młodych inżynierów. Zauważyła, że kluczową rolę w procesie utrzymania pracownika ma motywacja. Trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Jednak myśląc ‘motywacja’ najczęściej rozważamy różne kombinacje znanej techniki ‘kija i marchewki’. Motywacja o jakiej była mowa podczas wystąpienia nie odnosiła się jednak ani do nagród, czyli marchewki , ani też do kar uosabianych przez przysłowiowy kij. Na koniec swojego wystąpienia zwróciła uwagę, na to, że motywacja oparta o postawy ludzi i ich wartości jest o wiele bardziej skutecznym motywatorem niż jakiekolwiek zewnętrznie dostarczane bodźce.
Konferencję zakończyło wystąpienie dwóch przedstawicieli eRecruitment Solutions, Krzysztofa Nowackiego i Karola Pleskacza, którzy podczas swojej multimedialnej prezentacji przedstawili technologie zarówno te już obecne w pracy HR-owców jak i te, które na razie istnieją jedynie w głowach scenarzystów filmów science fiction lub w tajnych laboratoriach wojskowych.