Jak podaje portal rynekpracy.pl, od 2005 roku poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych nieznacznie rośnie. Przed Polską jednak wciąż dużo do zrobienia.Rynekpracy.pl powołując się na dane GUS, poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych w I kwartale 2013 r. wyniósł 21%. Wskaźnik obliczany jest jako odsetek osób w wieku 16-64 lata, które mają przyznane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy w ogólnej liczbie ludności niepełnosprawnej w tym wieku w Polsce.
W porównaniu z tym samym kwartałem 2012 roku, kiedy odsetek ten osiągnął 20,9%, nie nastąpiła poprawa (wzrost o 0,01 p.p. rok do roku mieści się w granicach błędu pomiaru). Niemniej jednak w dłuższej perspektywie czasowej sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy powoli staje się lepsza.
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest dla pracodawców wyzwaniem. Z jednej strony, wiąże się z przystosowaniem miejsca pracy oraz krótszym wymiarem pracy osób niepełnosprawnych (m.in. dodatkowy kwadrans na przerwę w pracy oraz dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym). Z drugiej strony, pracodawca odnosi korzyści, do których należy zmniejszenie kosztów obowiązkowej składki na PFRON (przy odpowiednim poziomie zatrudnienia osób niepełnosprawnych nawet do zera) oraz możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń. Warto też pamiętać, że za zgodą osoby niepełnosprawnej oraz lekarza prowadzącego nawet w przypadku orzeczenia „Pierwszej Grupy Inwalidzkiej” wymiar pracy może zostać zwiększony do 40 godz. tygodniowo (ustawowo takiej osobie przysługuje 35 – godzinny wymiar pracy).
autor: Maciej Mozolewski, rynekpracy.pl