Jak promować zdrowy tryb życia?

Programy promujące zdrowy tryb życia (programy wellness) wpływają na lepszą wydajność, mniejszą absencję w pracy i redukcję wydatków na ochronę zdrowia pracowników. Pracodawca powinien zwrócić uwagę na pomysł wprowadzenia takiego programu skoro niesie za sobą korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Nawet jeżeli nie posiada wystarczających zasobów do zaimplementowania programu dobrego samopoczucia, może posłużyć się kilkoma pomysłami, które pokażą pracownikowi, że przełożony zwraca uwagę do zdrowia pracowników.


Czym jest dobre samopoczucie na stanowisku pracy?

Można powiedzieć, że na dobre samopoczucie na stanowisku pracy wpływa każdy program, który w założeniach promuje poprawę zdrowia pracowników i ich rodzin i jednocześnie redukuje koszty związane z utrzymaniem pracowników w zdrowiu. Duża ilość firm wprowadza wszechstronny program poprawiający zdrowie pracowników. Pracownicy są wspierani przy wyborze kluczowych decyzji promujących zdrowe zachowania, takich jak: zwiększenie aktywności fizycznej, poprawę nawyków żywieniowych, redukcja stresu i rzucenie palenia.


Po co wprowadzać taki program?

Dla wielu firm wellness programs zwiększają oszczędności. W 2008 roku przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych badanie na 628 grupach pracodawców, które dowiodło, że 74% firm potwierdziło, że zredukowanie kosztów ochrony zdrowia, było głównym celem wprowadzenia tego programu. Innymi powodami były: zwiększenie wydajności pracowników, redukcja nieobecności w pracy, zwiększenie morale i niska fluktuacja kadr.


Aby wprowadzić odpowiedni wellness program nie trzeba wielkich zasobów. Wystarczy zrobić kilka kroków opisanych poniżej:


•    Promowanie prewencji zdrowotnej – dobrym przykładem tego jest wprowadzenie szczepień przeciwko grypie w czasie jej największej aktywności. Zachęcanie do szczepień, a nawet zapłacenie za nie pracowników przynieść może jedynie profity. Kiedy pracownik uniknie grypy nie będzie zwalniał się z pracy.

•    Zachęcanie do ćwiczeń – warto wykorzystać w pracy dostępną przestrzeń, a nawet zapewnić pracownikom odpowiedni sprzęt. Gdy istnieje taka możliwość, warto także zbudować przed biurem zadaszony parking dla rowerów, by pracownicy mogli ćwiczyć dojeżdżając do pracy. Do tego można wymóc na pracownikach, aby w porze lunchu wychodzili z biura i korzystali ze schodów zamiast z wind. Można tego dokonać np. oferując jakieś ulgi w pracy w zamian. Warto także oferować karnety na siłownie i basen.

•    Edukacja – najważniejszymi okazjami do zachęcenia pracowników do zdrowego trybu życia są spotkania poświęcone temu tematowi. Pracodawca powinien rozważyć nawet zatrudnienie specjalistów z tej dziedziny, aby prowadzili sesje na temat zdrowego gotowania, podróżowanie, albo ćwiczenia w zakresie unikania stresu. Jeżeli posiadasz odpowiednią ilość miejsca w siedzibie firmy możesz sprowadzić trenerów jogi, tai-chi, czy aerobiku. Sesje edukacyjne powinny być pełne zabawy i informacji. Dla zdecydowanych na uczęszczanie pracodawca musi pomyśleć nad pewnymi ulgami.

•    Lekarz w miejscu pracy – Jednym z najbardziej innowacyjnych trendów w programach zwiększających dobre samopoczucie pracowników jest obecność doktora w miejscu pracy. Doktor w miejscu pracy zwiększa produktywność, obniża koszty medyczne i zwiększa reputację firmy.

•    Inwestycja w ulgi dla pracowników – programy bodźców wspomagających efektywność pracowników – finansowe, lub inne – powinny oferować nagrody za zaangażowanie w rozsądne zdrowotnie zachowania. Rosnącym trendem jest pokrywanie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego pracownikom, którzy przeszli testy biometryczne – wskaźnik zdrowego ciała, ciśnienie krwi, czy zawartość cukru we krwi.

•    Zdrowie psychiczne – słabe zarządzanie stresem połączone jest z częstymi chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi i problemem ze spaniem. W miejscu pracy może doprowadzić do niskiej wydajności pracownika, braku satysfakcji z pracy i wreszcie absencji. Warto rozważyć wprowadzenie programu wspomagającego pracowników w trudnej sytuacji życiowej, którzy mają problemy finansowe, nadmiar stresu, albo symptomy depresji. Warto pomyśleć nad zachęcaniem pracowników systemu radzenia sobie z tymi problemami za pomocą prostych kroków: branie kilka przerw w czasie pracy dziennie, aby pójść odetchnąć świeżym powietrzem, rozmowa ze współpracownikiem.


Źródło: Lauren Lastowska, Inc.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0