Firmy logistyczne wybierają zaawansowane rozwiązania HR

19% firm z branży logistycznej korzysta z outsourcingu w obszarze zasobów ludzkich. W niepewnym otoczeniu biznesowym pracodawcy potrzebują zaufanego doradcy, a nie tylko dostawcy.

Przeprowadzona przez agencję zatrudnienia Manpower Polska analiza branży logistycznej wskazuje na dużą popularność zaawansowanych usług zewnętrznych w obszarze zasobów ludzkich oraz na dokonującą się ewolucję relacji firma – dostawca usług HR, która zmierza w kierunku strategicznego partnerstwa. Z analizy wynika też, że głównymi wyzwaniami dla rozwoju firm logistycznych są obecnie rosnące koszty, nasilająca się konkurencja cenowa, postępująca konsolidacja rynku, ale także niedobór talentów.

Znaczne uzależnienie ilości pracy w firmach logistycznych od bieżącego zapotrzebowania ich klientów sprawia, że dla skutecznego zarządzania niezbędna jest elastyczność zatrudnienia, możliwość dostosowania go do bieżących potrzeb organizacji. 77% z pytanych przez Manpower pracodawców z branży logistycznej korzysta z elastycznych form zatrudnienia, a najczęściej wymienianą z nich jest praca tymczasowa (rozwiązanie stosowane u 87% dużych i średnich oraz 40% małych firm biorących udział w ankiecie). Zmienia się też rola agencji zatrudnienia. Wzrost oczekiwań firm oraz kompleksowość obszaru HR sprawiają, że zamiast dotychczasowego zewnętrznego dostawcy usługi potrzebny jest partner i doradca, który rozumie branżę i dobierze rozwiązania do specyfiki organizacji.

Nawet jeśli bieżącą potrzebą firmy jest zapewnienie dużej grupy pracowników tymczasowych w okresie wzmożonej działalności, zawsze rozmawiamy o długofalowej strategii zatrudnienia w firmie. Będąc zaufanym doradcą naszych klientów antycypujemy i skuteczniej odpowiadamy na ich potrzeby – mówi Tomasz Walenczak, Dyrektor Regionalny w Manpower Polska.

Dużą popularnością w branży logistycznej cieszy się outsourcing. Aż trzy czwarte respondentów ankiety, w tym 100% z dużych firm logistycznych, deklaruje, że ich firma korzysta z outsourcingu przynajmniej w jednym obszarze biznesowym. Najczęściej wydzielane są funkcje dodatkowe, lub usługi IT. Jednak co znaczące, rośnie zainteresowanie outsourcingiem w obszarze HR. Z takich usług korzysta już prawie co piąta z pytanych firm, są to przede wszystkim najwięksi gracze rynku logistyki.

Obserwujemy rosnące zainteresowanie outsourcingiem procesu rekrutacji. Przekazanie projektu ekspertom zewnętrznym całkowicie odciąża firmę, a jednocześnie gwarantuje wybranie odpowiednich kandydatów i ich skuteczne wdrożenie. Zmienia się też podejście do rozliczania usługi, które coraz rzadziej oparte jest o stawkę godzinową, a częściej o kryterium efektywności np. per sztuka w procesie co-packing. Pokazuje to, że nasi klienci z branży logistycznej oczekują kompleksowych rozwiązań HR gwarantujących wymierne efekty, – zauważa Walenczak.

Jednym z podstawowych wyzwań z jakimi borykają się przedsiębiorstwa z branży logistycznej jest niedobór talentów, czyli brak dostępu do właściwych kwalifikacji we właściwym miejscu i czasie. 39% zapytanych przez Manpower przedstawicieli branży przyznało, że ich firma ma problem z pozyskaniem kandydatów na istotne dla jej działalności stanowiska. Zjawisko to jest najbardziej odczuwane przez przedsiębiorstwa średnie i małe. Często przegrywają one walkę o talenty z dużymi korporacjami, ponieważ nie są w stanie zaoferować równie korzystnych warunków zatrudnienia. Na publikowanej przez Manpower liście najtrudniejszych do obsadzenia w Polsce stanowisk menedżerowie projektów znaleźli się w 2010 r. na wysokiej, drugiej pozycji. Niedobór tych specjalistów wyjątkowo boleśnie odczuwa branża logistyczna.

Specyfika tego biznesu sprawia, że praca w logistyce jest w dużej mierze pracą projektową. Osoby, które mają wiedzę i doświadczenie pozwalające sprawnie zarządzać dużymi projektami są tu niezbędne. Tym bardziej dotkliwy dla firm jest problem z pozyskaniem osób o tym profilu – wyjaśnia Walenczak.

Wymienione przez ankietowanych stanowiska, których obsadzenie sprawia największą trudność to: kierowcy(kurierzy), specjaliści IT, menedżerowie projektów, operatorzy wózków widłowych z uprawnieniami wysokiego składu, spedytorzy ze znajomością języków. Osoby z doświadczeniem w tych obszarach nie powinny mieć zatem problemu ze znalezieniem pracy. Przedstawiciele branży przewidują, że w najbliższych latach będzie rosnąć zapotrzebowanie na programistów, architektów systemów i analityków biznesowych.

W obliczu zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych oczekuje się pogorszenia perspektyw także dla polskiej gospodarki. Wśród najważniejszych czynników wpływających negatywnie na bieżącą działalność wymieniane są ceny paliw, wysokie koszty magazynowania, nasilająca się konkurencja cenowa, postępująca konsolidacja rynku, czy niekorzystny kurs franka szwajcarskiego. Co istotne, niektóre firmy deklarują, że mimo lepszych w ostatnim czasie perspektyw dla biznesu, nie udało im się jeszcze odrobić strat i „wyjść z dołka” po wcześniejszym spowolnieniu. Jednak na pytanie „czy firma odczuwa spowolnienie gospodarcze?” większość ankietowanych firm z branży logistycznej (55%) odpowiedziała zaprzeczająco. Prawdziwym egzaminem kondycji rynku będzie ostatni kwartał, który zazwyczaj jest dla branży najlepszy. Symptomatyczne jest, że większość pytanych firm nie jest w stanie z dużą dozą pewności określić jakich wyników spodziewa się w IV kwartale br. Mimo to zdecydowana większość ankietowanych informowała o planach podniesienia wynagrodzeń w 2012 roku. Można jednak zakładać, że w wielu przedsiębiorstwach podwyżki związane będą przede wszystkim ze wzrostem ustawowej płacy minimalnej. Najbardziej pewni zwiększenia pensji mogą być pracownicy dużych i średnich firm.

—————————————

We wrześniu i październiku br. Manpower Polska przeprowadził pogłębione badanie ankietowe wśród przedstawicieli działów HR z 31 dużych, średnich i małych firm z branży logistycznej. Wnioski z ankiety oraz innych badań i obserwacji Manpower przedstawione zostaną w najbliższy piątek, 21 października na tegorocznym Kongresie Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki. Zaproszenie Manpower, firmy, która dostarcza innowacyjne rozwiązania dla rynku pracy, do współtworzenia tegorocznego Kongresu Logistyki PSML, podkreśla znaczenie pracowników. Eksperci Manpower, Tomasz Walenczak oraz Dominik Malec objęli merytoryczną opieką cześć programu kongresu ujętą pod hasłem „Ludzie”.

Źródło: Manpower Polska

Tagi:

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0