Zapotrzebowanie na specjalistów IT wciąż duże

Mimo zmieniającej się sytuacji na rynku pracy stale obserwujemy zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów IT. Wynagrodzenia rosną, a kierunki informatyczne stają się powoli jednymi z najbardziej obleganych. Ile zarobi i gdzie znajdzie pracę w Polsce i na świecie specjalista IT?

Polski rynek IT jest po Rosji drugim co do wielkości rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość rynku informatycznego w Polsce wzrosła w 2010 r. o 5,8% w skali rok do roku, osiągając niemal 26 mld PLN. Prognoza dotycząca roku 2011 przewiduje zwiększenie wartości rynku do poziomu ok. 28 mld PLN1. Według wyników kilku cykli badania Antal Global Snaphot IT jest jedną z branż, gdzie pracodawcy zatrudniają najbardziej dynamicznie. Ostatni rok pokazuje, że deklaracje zatrudnienia specjalistów IT w przeciągu ostatniego roku nie spadały poniżej 50% przy umiarkowanym odsetku deklarowanych zwolnień. Świadczy to o tym, że jest to branża, gdzie wykwalifikowanym specjalistom i menedżerom najłatwiej znaleźć pracę.


 

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło nowe rynki dla polskich specjalistów. Od 1 maja 2011 r. zniesione zostały wszelkie ograniczenia dostępu obywateli Polski do pracy w krajach unijnych. Spowodowało to, że polscy specjaliści IT są jeszcze chętniej przyjmowani do pracy we wszystkich krajach Unii. Według badania wynagrodzeń Antal International stawki w tej branży w Polsce wynoszą średnio około 12 000 PLN brutto miesięcznie. Przykładowo, Java Developer w Warszawie może zarobić 8000-11 000 PLN brutto miesięcznie, Project Manager w dużej firmie IT otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 15 000–25 000PLN brutto, a konsultant SAP w zależności od doświadczenia zarabia od 12 000 do 17 000 PLN brutto miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia, wielkości firmy i sektora. – mówi Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

Stanowiska obsadzane w ramach współpracy kontraktowej, ze względu na swoją specyfikę wiążą się z wyższym wynagrodzeniem, co dla specjalistów jest dodatkową zachętą do poszukiwania tego rodzaju współpracy. Przykładowo, kontraktowy programista JAVA może liczyć w Polsce na wynagrodzenie w wysokości 50-80 PLN/godz., a w Niemczech na zarobek rzędu 50-80 euro/godz. Polscy informatycy są coraz lepiej wykształceni, mają bardziej elastyczne podejście do pracy  i są otwarci na częste zmiany. O ile kiedyś ważna była stabilna posada, o tyle teraz coraz więcej osób częściej zmienia pracę, zakłada własną działalność, jest otwartych na różne formy współpracy. Polska jest znana z wysokiego poziomu edukacji i szkolenia specjalistów IT, dlatego też są oni cenieni na całym świecie. Znowu mamy do czynienia z rynkiem pracownika, co przekłada się na coraz większe oczekiwania wobec warunków zatrudnienia i pracodawcy. – zauważa Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

Czego oczekują młodzi specjaliści IT od pracodawców? W badaniu Antal Inernational „Najbardziej pożądani pracodawcy 2011 w opinii specjalistów i menedżerów” dla ponad połowy respondentów powodem, dla którego chcieliby podjąć zatrudnienie w danej firmie jest jej wielkość i prestiż (58%) oraz styl zarządzania i kultura organizacyjna (50%). Dopiero na trzecim miejscu plasuje się wynagrodzenie i benefity (42%).

 

 

Wynagrodzenie, które i tak w tej branży utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, odgrywa mniejszą rolę zwłaszcza w przypadku pokolenia Y. Młodzi specjaliści IT cenią sobie work life balance, otwartą kulturę organizacyjną. Często wybierają elastyczne formy zatrudnienia, chcąc zgodnie z własnymi preferencjami zarządzać czasem, realizować swoje pasje, np. dalekie podróże. – komentuje Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

Jeśli żaden pracodawca nie znajdzie uznania w oczach specjalisty IT zawsze może wybrać drogę samodzielności i otworzyć własną działalność. Możliwość uzyskania dofinansowania ze środków UE na otwarcie własnego biznesu i uproszczenie procedur z tym związanych powoduje, że coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, decyduje się na własną działalność. Przy coraz bardziej popularnym outsourcowaniu zadań IT, małe firmy prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów mają możliwość dynamicznego rozwoju.

Szerokie możliwości kariery i utrzymująca się wysoka dynamika zatrudnienia sprawiają, że informatyka jest coraz częściej wybieranym kierunkiem studiów. W tym roku informatyka była piątym najpopularniejszym kierunkiem studiów z liczbą kandydatów wynoszącą 25 4351. Kandydaci do pracy w IT muszą jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach wiedza informatyczna wyniesiona ze studiów nie wystarczy. Szczególne znaczenie ma wszechstronność pracowników, dlatego od programistów wymaga się nie tylko umiejętności programowania, ale również mile widziana jest wiedza biznesowa, umiejętności analityczne, łatwość nawiązywania kontaktów. Natomiast jeżeli programista planuje rozwijać się w kierunku zarządzania, nierzadko pożądane jest ukończenie studiów MBA, które dają wiedzę dotyczącą zarządzania, finansów i prawa. – podsumowuje Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

—————————————–

9. edycja Antal Global Snaphot
Dziewiąta edycja badania Antal Global Snapshot została przygotowana na podstawie danych pozyskanych
w rozmowach z 12 875 przedsiębiorstw w 47 krajach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2099 pracodawców i przeprowadzone było w terminie od 6 maja
do 6 czerwca 2011 r.

Badanie Wynagrodzeń Antal International 2011
Badanie Antal International opisuje wynagrodzenia specjalistów i menedżerów. Badanie zostało przygotowane na podstawie ponad 200 procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez firmę w okresie grudzień 2010 – maj 2011 r.

Badanie Najbardziej pożądani pracodawcy 2011 w opinii specjalistów i menedżerów przeprowadzone było dwutorowo. Badania CATI oraz CAWI realizowane były w terminie 30.06 – 20.07.2011. W badaniu udział wzięło 1974 respondentów z Polski. Celem tego badania jest zebranie oraz podzielenie się preferencjami polskich specjalistów i menedżerów odnośnie potencjalnego miejsca zatrudnienia.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0