Zachowaj dystans!

Połączenie wysokich wymagań w pracy i niskiego poziomu dystansu psychicznego może stanowić przyczynę słabego samopoczucia i niskiego zaangażowania w pracę. Taką  hipotezę postanowili zweryfikować S. Sonnentag, C. Binnewies, oraz E. J. Mojza*.


Na podstawie badania okazało się, że:

–  wysokie wymagania (m.in. duże obciążenie pracą, niski poziom kontroli) przyczyniają się do emocjonalnego wyczerpania, dolegliwości psychosomatycznych i niższego zaangażowania,

–  zajmowanie się pracą w czasie wolnym (na przykład wieczorami lub w weekendy) może być przyczyną problemów zdrowotnych i niższego zaangażowania.


Badanie pokazuje, że wyrobienie sobie dystansu do pracy ma pozytywny wpływ na zdrowie i zaangażowanie pracowników, których praca jest skrajnie wymagająca. Okazuje się, że jeżeli pracownicy nie mogą oderwać się od działań związanych z pracą, są w większym stopniu narażeni na syndrom wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe pracowników może przyczynić się do wyższej fluktuacji kadr,  większych kosztów opieki medycznej, a także zmniejszenia zysków firmy.


Przerwa w pracy i po pracy

Autorzy badania podkreślają, że ważną rolę w utrzymaniu pracowników w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, odgrywa oderwanie się od pracy podczas jej trwania. Takim rozwiązaniem jest na przykład wyjście na lunch z kolegami z pracy. W trakcie wypoczynku po pracy należy unikać myśli o zadaniach jakie ma się wykonać następnego dnia. Nie jest też wskazanie np. sprawdzanie służbowej skrzynki e-mail. Autorzy badania zwracają jednak uwagę na to, że wysokie wymagania pracy bardzo często łączą się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu. Dlatego czasem korzystne może okazać się umożliwienie pracownikowi dokończenia pracy w domu. Odrywanie się od pracy podczas typowego czasu jej wykonywania, a także zachowanie dystansu w czasie wolnym przyczynia się do większej satysfakcji z wykonywanej pracy.


* Badanie zostało przeprowadzone na grupie 309 pracowników. Badanie miało charakter longitudinalny, trwało 12 miesięcy.


Źródło: Sonnentag, S., Binnewies, & Mojza, E.J. (2010). Staying well and engaged when demands are high: The role psychological detachment

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0