Bądź na bieżącoKomunikacjaStrategia

Kij czy marchewka – co dzisiaj działa?

Nawet, gdy firma oferuje hojne premie i nagrody pieniężne oraz bogate benefity, często pojawia się dylemat jak dodatkowo doceniać wysiłki pracowników i motywować ich do pracy. Paweł Wierzbicki, dyrektor w Michael Page, proponuje pięć bezpłatnych sposobów doceniania podwładnych.

Motywacja jest jednym z kluczowych powodów, dla których chcemy pracować z danym menedżerem lub firmą – jest to powszechnie obserwowany trend. Ma to szczególne znaczenie teraz, gdy w Polsce coraz częściej mamy do czynienia z rynkiem pracownika – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor w Michael Page. Obecnie dla coraz większego grona pracowników bardzo ważnymi potrzebami są uznanie i samorealizacja. Dotyczy to nie tylko osób utalentowanych i pracowitych. Chcą one zostać docenione i jednocześnie rozwijać swoje zdolności oraz talenty. Kluczowa jest tu rola menedżera, który będzie potrafił skutecznie zmotywować poszczególnych członków zespołu oraz wykorzystać ich dążenie do samorealizacji.

Indywidualne podejście do pracowników

Indywidualne podejście do każdego z podwładnych jest naczelną zasadą, którą powinni kierować się menedżerowie – radzi Paweł Wierzbicki. W dobie rosnącego indywidualizmu wrzucając wszystkich do jednego worka nie odniesiemy sukcesu. Warto więc nieustannie mieć w pamięci, że pracownicy są różni i dopasowany do jednej osoby sposób motywowania niekoniecznie zadziała na innych członków zespołu.

Kultura feedbacku i chwalenie

Codzienna pozytywna informacja zwrotna od menedżera może zdziałać bardzo dużo – zwłaszcza, gdy jest szczera i przemyślana. Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów utrzymania lojalności i zaangażowania zespołu. Nie należy jednak chwalić za ogólną jakość pracy, ale pokazywać uznanie za konkretne wysiłki pracownika.

Podwładnego warto docenić za każdym razem, gdy wykona dobrą pracę i osiągnie choć mały sukces, gdyż ludzie lubią być chwaleni – powinien być to spontaniczny odruch dobrego menedżera. Takie podejście pozwala zrozumieć pracownikowi, że właśnie odniósł kolejny sukces oraz rozwinął swoje kompetencje – a dzięki temu zachować jego wysoką motywację, także w okresie pomiędzy rozmowami podsumowującymi – radzi Paweł Wierzbicki. Warto przy tym stosować zasadę, że pozytywny feedback przekazujemy przy innych członkach zespołu, a negatywny na osobności, tylko w sposób konstruktywny, pozwalający na rozwinięcie kompetencji danej osoby. Takie podejście to także przejaw szacunku do pracownika.

Uznanie współpracowników

Stworzenie programu, w ramach którego pracownicy będą wspólnie wyróżniać swoich kolegów za dobre wyniki pracy, jest także bardzo skutecznym sposobem doceniania podwładnych. Wiele nowoczesnych organizacji opiera się na pracy zespołowej, w rezultacie czego to właśnie ludzie pracujący ze sobą na co dzień są w stanie najlepiej ocenić kolegów. Można taki system wzbogacić również o możliwość doceniania wysiłków przełożonego przez jego podwładnych – feedback idący z dołu jest bardzo cenną informacją dla menedżera na temat tego, jak ocenia go zespół.

Trenerzy wewnętrzni w cenie

Każda organizacja ma w ramach swoich struktur ludzi, którzy czerpią satysfakcję z dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Warto więc sięgać po własne zasoby i zatrudniać pracowników w roli trenerów wewnętrznych.

Dając takim osobom możliwość wykazania się, a tym samym samorealizacji, doceniamy ich wiedzę, kompetencje i zaangażowanie. Dodatkowo mogą one zyskać uznanie w oczach swoich kolegów, a organizacja przekaże cenne doświadczenia innym pracownikom odciążając menedżera – podpowiada Paweł Wierzbicki.

Elastyczny czas i miejsce pracy

Wiele badań pokazuje, że w dzisiejszych czasach ludzie spędzają w pracy dużo więcej czasu niż kiedykolwiek dotychczas. Powoduje to, że cierpi na tym ich życie prywatne i rodzinne. Zaoferowanie elastycznych godzin pracy, czyli np. wyrażenie zgody na ruchome godziny pracy, aby pracownik mógł wcześniej załatwić prywatne sprawy lub przedłużenie lunchu, jest bardzo skutecznym sposobem doceniania jego wysiłków. Takie rozwiązanie daje im poczucie, że otrzymali coś zaproponowanego z myślą o ich potrzebach. Coraz bardziej popularne staje się też umożliwianie pracownikom pracy z domu. Obecnie bardzo dużo zawodów można wykonywać zdalnie – warto więc sięgać po tę metodę.


Źródło: Michael Page

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0