Dobre relacje w pracy wydłużą życie?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, że luźna rozmowa z kolegą z pracy może przyczyniać się do wydłużenia długości życia? W jaki sposób? Wyniki badania zrealizowanego przez naukowców z Tel Aviv University z Izraela* pokazują, że pozytywne interakcje społeczne w miejscu pracy mogą zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci.A. Shirom, S. Toker, Yasmin Alkaly, Orit Jacobson, Ran Balicer zbadali relację pomiędzy poszczególnymi elementami modelu JDC-S (Job demand – Control – Support), na który składają się obciążenie pracą (wymagania pracy), poczucie kontroli, wsparcie ze strony współpracowników i przełożonego, na śmiertelność pracowników. Badanie zrealizowano na próbie 820 pracowników izraelskich firm.

–  Ryzyko śmierci było zdecydowanie niższe w przypadku osób, które doświadczały wysokiego poziomu wsparcia ze strony współpracowników. Co ciekawe, wsparcie ze strony przełożonego nie ma w tej kwestii znaczenia.

–  Pozytywny wpływ wsparcia ze strony kolegów był szczególnie istotny dla pracowników w wieku 38  – 45 lat.

–  Wysoki poziom poczucia kontroli (autonomii) zmniejsza ryzyko śmierci u mężczyzn, natomiast zwiększa w przypadku kobiet.

Zdaniem dr Sharon Toker z Tel Aviv University interakcje społeczne wpływają na zdrowie za pomocą mechanizmów psychologicznych, poprawiają nastrój, a także zdolność do uczenia się. Wsparcie społeczne zwiększa naszą zdolność do uczenia się, wykorzystywania posiadanych zasobów, a tym samym przyczynia się na rzecz dobra pracownika, jak również całej organizacji. Jeśli otoczenie społeczne pracownika nie jest źródłem pozytywnych interakcji społecznych, może przełożyć się na zwiększenie poziomu absencji.


* Badanie przeprowadzono z uwzględnieniem danych z okresowych badań lekarskich 820 pracowników (uwzględniono informacje z okresu 1988 – 2008 r, lub krótszego w przypadku śmierci pracownika). W omawianym okresie zanotowano 53 przypadki śmierci pracowników.


Źródło: A. Shirom, S. Toker, Yasmin Alkaly, Orit Jacobson, Ran Balicer (2011) „Work-Based Predictors of Mortality: A 20-Year Follow-Up of Healthy Employees”

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0