Niepewna sytuacja na rynkach finansowych wymusza na menedżerach stałe doskonalenie zawodowych umiejętności. Według sondy Talent Club, spośród menedżerów deklarujących chęć podnoszenia kwalifikacji, aż 37% rozpoczęłaby studia podyplomowe, co piąty przeczytałby książkę o tematyce biznesowej, a 16% wybrałoby kurs branżowy.
Jakie umiejętności trzeba rozwijać?
Zdaniem Małgorzaty Rusewicz Dyrektor Departamentu Stosunków Pracy i Dialogu Społecznego w PKPP Lewiatan: W dzisiejszych czasach, aby być dobrym menedżerem, samo doświadczenie już nie wystarczy. Niezależnie od branży skuteczny menedżer musi ciągle się rozwijać, odnajdywać inspirację w pracy i nie bać się trudnych decyzji. Prowadzone od trzech lat przez Talent Club badanie Polski Menedżer potwierdza tę tendencję. Według Romeo Grzębowskiego z Extended DISC: Nowością jest pojawienie się jako niezbędnej umiejętności zarządzania zmianą. Menedżer nie może więc stać w miejscu. Koniec roku to dobry moment by zastanowić się nad tym, jak zwiększać swoje zawodowe kompetencje. Według sondy zamieszczonej na portalu TalentClub.pl – 86% ankietowanych zamierza rozwijać swoje umiejętności. Najwięcej menedżerów planuje rozpocząć studia podyplomowe (37% ankietowanych), co piąty przeczytałby książkę o tematyce biznesowej, 16% wybrałoby kurs branżowy, a z coachnigu planuje skorzystać 12% badanych. Chęć rozwoju zawodowego idzie w parze z weryfikowaniem własnych umiejętności. Świadczy o tym 20 tysięcy wypełnionych testów, które kwalifikują do wzięcia udziału w I Mistrzostwach Polski Kadry Menedżerskiej. Zdaniem Patrycji Chodzeń z Diners Club Polska, organizatora konkursu: Tak wielkie zainteresowanie sprawdzianami z różnych obszarów kompetencji menedżerskich jest potwierdzeniem, że grupa ta nie tylko chce podnosić kwalifikacje, ale uczestnicząc w Mistrzostwach Polski nie boi się rywalizacji”.
Warto wrócić na uczelnię?
Rozpoczęcie studiów podyplomowych jest najchętniej wybieraną opcją zawodowego rozwoju przez menedżerów. Zdaniem Anny Wilk socjologa z Uniwersytetu Wrocławskiego: Samo uczęszczanie na studia lub zdobycie dyplomu nie gwarantuje jeszcze sukcesu w życiu zawodowym. Aby być skutecznym menedżerem należy umieć wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Niezbędne jest także ciągłe jej rozwijanie i poszerzanie poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy czytanie literatury z danego tematu.
Według wcześniejszych sond Talent Club wynika, że aż 82% respondentów zdobywa wiedzę biznesową ze źródeł innych niż uczelnie wyższe. Prof. dr hab. Czesław Szmidt z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie szansę na poprawę obecnej sytuacji upatruje w korzystaniu z praktycznych doświadczeń wykładowców związanych z biznesem. W nauczaniu biznesu należy m.in. w coraz większym stopniu wykorzystywać wiedzę praktyków. Osoby zatrudnione w biznesie coraz częściej uzyskują stopień doktora i potrafią przygotować świetne zajęcia, a wielu naukowców pracuje w konsultingu.
Predyspozycje zawodowe
Zdaniem samych menedżerów, co pokazują badania Polski Menedżer 2010 – ich stanowisko wymaga szczególnych cech interpersonalnych, umiejętności zarządzania ludźmi i kreatywności. Wszystkie te cechy trzeba stale rozwijać. Równie istotny jest talent i wykształcenie. Tegoroczne wyniki raportu pokazały, że umiejętność zarządzania ludźmi jest wciąż najważniejszą kompetencją współczesnego menedżera, który chce skutecznie realizować powierzone mu zadania. Tylko menedżer posiadający odpowiednie cechy interpersonalne potrafi zjednać i przekonać ludzi do swojej wizji i może odnieść sukces, a jego siłą jest dobry i zgrany zespół. Menedżerowie postrzegają samych siebie jako osoby kreatywne i elastyczne, które nie boją się nowych wyzwań i zmian. Kryzys, z którym od dłuższego czasu boryka się biznes stanowi wyzwanie dla menedżerów, gdyż to na nich spoczywa obowiązek podejmowania decyzji dotyczących przyszłości.
Co planujesz zrobić na rzecz swojego rozwoju zawodowego?