Jak uniknąć błędów w EB?

Budowanie i utrzymywanie silnej marki pracodawcy jest kluczowym czynnikiem, który pomaga pracodawcom w osiąganiu najbardziej utalentowanych ludzi dla ich organizacji. Jeśli Twój potencjalny i aktualni pracownicy cenią Twoją markę jako świetne miejsce do pracy, czyni pracę HR łatwiejszą i bardziej wydajną.

Silna marka pracodawcy może przyciągnąć więcej kandydatów i znacznie obniżyć koszt zatrudnienia. Spowoduje to również większe zaangażowanie pracowników i sprawi, że zechcą zostać w firmie na dłużej. Jednak zbudowanie silnej marki pracodawcy to złożony, wymagający i długotrwały proces.

Przez ponad dziesięć lat naszego doświadczenia jako strategów ds. Budowania wizerunku pracodawców natrafiliśmy na liczne błędy i niedociągnięcia, które pracodawcy mogą popełnić w tym procesie.

Przejrzyjmy najpopularniejsze z nich i dowiedzmy się, jak ich uniknąć!

  1. Przekonanie, że nie potrzebujesz marki pracodawcy

To pierwszy błąd, który wciąż popełnia wielu pracodawców. Marka pracodawcy jest równie ważna jak marka konsumencka. Nawet jeśli dziś przepływ talentów ma się dobrze, to rynek kandydatów staje się bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek! W wielu regionach lub branżach, zaczynając dziś na przykład od sektora IT, rynek już jest  napędzany przez kandydatów. Oznacza to, że kandydat wybiera pracodawcę, a nie odwrotnie.

Rozwój Twojej firmy zależy od ludzi i to w twoich rękach, jako pracodawcy, leży dopilnowanie, aby kandydaci chcieli aplikować do Ciebie. Profesjonalnie zarządzana marka pracodawcy może być twoim najlepszym przyjacielem w tym procesie.

  1. Zostanie bohaterem jednorazowej kampanii wizerunkowej

Employer branding jest o wiele bardziej złożony niż wiele firm myśli. Nie możesz po prostu podejść do tego jako jednorazowej akcji. Jest to długofalowy proces, który należy zaplanować, aby trwał i działał na korzyść Twojego zespołu HR.

Marka pracodawcy musi ewoluować w oparciu o potrzeby rynku i organizacji. Planowanie długoterminowych celów i kluczowych wskaźników wydajności jest konieczne, aby wizerunek marki był świeży i aktualny.

  1. Nie wywiązywanie się z obietnic

Marka pracodawcy musi być autentyczna. Opracowanie nawet najbardziej atrakcyjnej koncepcji marki nie pomoże, jeśli nie ma to odzwierciedlenia w codzienności oraz w wartościach firmy. Pamiętaj, aby zawsze dotrzymywać obietnic.

Jeśli Twoja oferta marki pracodawcy komunikuje świetne biuro lub elastyczność zadań, a Twoi pracownicy w rzeczywistości tego nie otrzymują, spowoduje to negatywne doświadczenia pracowników i zwykłe ludzkie rozczarowanie, tak trudne do naprawienia.  Zapewnij swoim pracownikom autentyczną satysfakcję z pracy, którą zapewniałeś, że otrzymają już na etapie rekrutacji. Zbuduje to atmosferę autentyczności i zaufania i zmieni pracowników w najlepszych ambasadorów, którzy będą dzielić się pozytywnymi doświadczeniami.

  1. Brak wsłuchania się w głos pracowników

Twoi pracownicy są najważniejszym filarem, który napędza biznes, opiekuje się klientem i buduje kulturę firmy. Są również najlepszym źródłem wiedzy, na temat tego, co tak naprawdę oznacza twoja marka i dlaczego ją wybierają.

Niesłuchanie głosu i opinii pracownika to utrata szansy na zobaczenie perspektywy wewnętrznej. Respektowanie doświadczenia pracownika oraz kandydata zwiększy ich zaangażowanie i sprawi, że poczują się doceniani. Jednocześnie pozwoli to zebrać najbardziej wiarygodne dane jakościowe dla budowania Twojej marki.

  1. Brak kreatywności

Na wysoce konkurencyjnym rynku, w zasadzie już dziś rządzonym przez kandydatów po prostu musisz się wyróżniać. Jeśli jesteś świetnym pracodawcą – pokaż to! Istnieje mnóstwo kanałów komunikacji, dzięki którym można dotrzeć do potencjalnego pracownika i zaangażować go, a także zostać zapamiętanym.

Twoja rola, jako pracodawcy, polega na udowodnieniu kandydatom, że powinni pracować właśnie dla Ciebie, a pracownikom, z czego mogą być dumni. Niestandardowe pomysły zwracają się. Jednak większość pracodawców utrzymuje swój sposób komunikacji zbyt konserwatywny i po prostu… nudny.

Nie stosuj się ściśle do wytycznych dotyczących marki pracodawcy. Czerp inspirację z kampanii marek konsumenckich i spostrzeżeń marketingowych. Dotrzyj do grup docelowych, takich jak Twoi kandydaci, byli Twoimi klientami. Spraw, aby Twoja oferta była wyjątkowa w oczach Twoich kandydatów. Zaangażuj swoich obecnych pracowników w dzielenie się pomysłami i angażuj ich również w działania związane z budowaniem marki pracodawcy.

  1. Niedoszacowanie budżetu

Wracając do pierwszego punktu, nie jest zaskakujące, że wielu pracodawców nie widzi potrzeby wydawania budżetu na markę pracodawcy. Możesz wykonać niesamowite działania komunikacyjne po przystępnych kosztach. Przykładem mogą być wydarzenia organizowane przez obecnych pracowników lub treści generowane przez pracowników mediów społecznościowych.

Tworzenie solidnej i trwałej marki pracodawcy jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Coraz więcej organizacji i menedżerów zdaje sobie sprawę z tego, że branding pracodawcy znacznie napędza ROI, którym można mierzyć np. koszt za wynajem i redukcję rotacji pracowników. Pomyśl o marce pracodawcy jako inwestycji, a nie o koszcie.

  1. Niewielka elastyczność

Branding pracodawcy musi ewoluować i dostosować się do szybko rozwijającej się gospodarki i świata. Dlatego to, co dziś stało się waszym źródłem sukcesu, może jutro wymagać zupełnie innego sposobu działania. Musisz stale analizować rynek i pytać swoich pracowników i kandydatów o opinie.

Połączenie wewnętrznych i zewnętrznych źródeł danych pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie i reagować na zmiany przed ich wystąpieniem. Nie wahaj się przed wprowadzaniem zmian lub korzystaniem z nowoczesnych technologii w brandingu pracodawców, ale też w całej firmie.

  1. Brak pomiarów

Marka pracodawcy jest metodologicznie trudna do uchwycenia. Jednak warto spróbować określić ją ilościowo. Badanie Employer Branding Institute wykazało, że istnieje ponad 520 metryk, które można śledzić i kontrolować za pomocą algorytmów opartych na sztucznej inteligencji.

W rezultacie zaprojektowaliśmy intuicyjną platformę, która umożliwia pracodawcom śledzenie wszystkich kluczowych wskaźników wydajności, zawartych w ponad 250 procesach organizacyjnych (marka pracodawcy, zasoby ludzkie, komunikacja wewnętrzna) w oparciu o dane organizacji!

W rezultacie otrzymujesz raport strategiczny, zawierający ponad sto zaleceń strategicznych. Umożliwiają one ustalenie wskaźników KPI dla strategii budowania marki pracodawcy. W połączeniu z jakościowymi badaniami kandydatów i obecnych pracowników, jest to naprawdę potężne narzędzie analityczne, które wspiera zarządzanie marką pracodawcy.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę EBnavi.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0