Poziom wynagrodzeń w firmach wiosną 2010 roku

Według danych z najnowszego Raportu Płacowego firmy Advisory Group TEST Human Resources, w którym przebadanych zostało 65 tys. pracowników firm w Polsce, Finanse przegoniły Marketing jako najlepiej opłacany dział w firmach.

Średnia pensja wynosi w nim 7413 zł brutto, a w Marketingu 7142 zł. Na dalszych miejscach znalazły się Działy Informatyki (6018 zł), Sprzedaży (5473) oraz Inżynierii (5077). Najsłabiej opłacane działy to: Produkcja (3152 zł) i Logistyka (3300 zł). Pamiętajmy jednak, że są to średnie dla wszystkich poziomów w danym dziale – a więc dyrektorów, specjalistów, czy pracowników szeregowych.


Gdy przyjrzymy się dokładnie poszczególnym poziomom stanowisk, zobaczymy większe zróżnicowanie: o ile np. Kierownik Działu Finansów nadal zarabia najwięcej (10080 zł), tak Kierownik Działu Marketingu może liczyć na ponad 1200 zł mniej – 8820 zł, a więc poniżej pensji Dyrektora Personalnego (9580 zł), czy nawet Produkcji (8860 zł).


Zupełnie inaczej przedstawia się ranking specjalistów w działach, z niezmiennie dominującym Specjalistą ds. Informatyki (w tym programiści, analitycy), którego pensja wynosi średnio 5377 zł. Znacznie poniżej tego poziomu znajdują się zarobki Inżynierów (4539 zł), Specjalistów ds. Administracji (3850 zł) czy księgowych (3353 zł).


W podziale firm na sektory gospodarki, pracownicy szeregowi powinni wybierać firmy produkcyjne – mogą zarobić tam nawet o 500 zł więcej niż w firmach handlowych i 400 zł więcej niż w usługach. W tych firmach wyżej ceniona jest twarda wiedza techniczna, niż wiedza osób z wykształceniem wyższym polonistycznym, filologicznym czy nawet biznesowym – uważa Szymon Smoliński, konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources. Dlatego właśnie osoby po technikum zawodowym mogą liczyć – przynajmniej na pierwszych szczeblach firmowej kariery – na wyższe zarobki niż absolwenci wyższych studiów. Wynagrodzenie na przykładowym stanowisku Asystenta w Dziale Logistyki w firmie usługowej (np. transport) to 2250 zł brutto. Za to pracownik na stanowisku tokarza w firmie produkcyjnej może liczyć na ok. 2560 zł brutto miesięcznie – i to przy niskim stażu.

Niemal dwie trzecie polskich pracowników może liczyć w tym roku na wzrost wynagrodzenia. W ubiegłym roku wiele firm zamroziło budżety, co w obliczu doniesień o skutkach kryzysu napływających ze świata nie wywołało fali odejść z pracy ani masowych strajków. Okazało się jednak, że polska gospodarka świetnie poradziła sobie w tej sytuacji i nastroje na rynku pracy uległy poprawie. Według danych z najnowszego Raportu Płacowego firmy Advisory Group TEST Human Resources 65% pracodawców planuje przeprowadzenie podwyżek w tym roku. W ubiegłym roku podwyższenie wynagrodzeń planowała niecała połowa badanych (44% pracodawców).

W największym stopniu zmiany płac dotyczyć będą specjalistów i pracowników szeregowych. Jak wyjaśnia Dorota Grzegorczyk z Advisory Group TEST Human Resources, w związku z poprawą sytuacji na rynku pracy wzrosnąć może wskaźnik fluktuacji, czyli procent osób, które dobrowolnie odeszły z pracy. „W 2009 roku wskaźnik ten spadł do niecałych 5%, podczas gdy jeszcze w drugiej połowie 2008 roku wynosił 10,63%. Jak pokazują wyniki badań AG TEST HR, niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jedną z głównych przyczyn decyzji o zmianie pracy. Podwyżki są jednym ze sposobów utrzymania cennych dla firmy specjalistów i niezbędnych do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa pracowników szeregowych.” Można spodziewać się zatem, że procent firm, w których zapadać będą decyzje o podwyższeniu płac w kolejnych latach, będzie utrzymywać się na dotychczasowym bądź wyższym poziomie.

Autor: Advisory Group TEST Human Resources, Źródło: qbussiness.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0