Zaproszenie na seminarium: Pracownicy 50+

Mniej wydajny, mało elastyczny czy mający trudności z opanowywaniem nowych technologii – to tylko niektóre ze stereotypów krążących na temat pracowników powyżej 50 roku życia. Postrzeganie tej grupy w taki sposób, szczególnie przez pracodawców, skutkuje problemami nie tylko ze znalezieniem ale i utrzymaniem pracy przez te osoby.

Niesie to za sobą wiele zagrożeń ekonomicznych i społecznych. Mamy już bowiem nie tylko najniższy spośród krajów Unii Europejskiej wskaźnik aktywności zawodowej osób 50+, ale i najniższy średni wiek przechodzenia na emeryturę. Polskie społeczeństwo starzeje się co może stworzyć w niedalekiej perspektywie sytuację, w której osoby pracujące będą mniejszością utrzymującą jednocześnie niepracującą większość. To z kolei będzie miało negatywny wpływ nie tylko na gospodarkę czy system ubezpieczeń społecznych ale i na całe społeczeństwo.

Media są  nieodłącznym elementem życia społecznego, przypada im szczególna rola w promowaniu odpowiednich postaw i zachowań. Podkreślając charakter seminarium oraz korzyści jakie przyniesie ono wszystkim zainteresowanym uczestnikom, uprzejmie zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji pt.: „Obalamy stereotypy – pracownicy 50+ cennym kapitałem firmy”, która odbędzie się: 25 lutego 2010 w Warszawie w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, ul. Trębacka 4, sala 31. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:00. Udział w seminarium jest całkowicie bezpłatny.

W trakcie seminarium, do udziału w którym zaproszeni zostali obok przedstawicieli świata mediów, także przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców oraz sami przedsiębiorcy, poddane pod dyskusję zostaną m.in. liczne badania i przykłady obalające stereotypy krążące na temat starszych pracowników. Będziemy starali się także wskazać przedsiębiorcom jak przydatna i cenna jest wiedza i doświadczenie pracowników 50+, szczególnie w rozwoju młodszych pracowników w firmie.

Celem spotkania będzie również zaprezentowanie dotychczasowych prac, Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym oraz partnerów: z Niemiec (RKW Hessen GmbH), Włoch (E.RI.FO) i Bułgarii (iCENTRES), nad stworzeniem specjalnej platformy e-learningowej dla potencjalnych mentorów z grupy 50+. Platforma będzie składać się z 8 modułów szkoleniowych, które w prostej i przejrzystej formie będą przekazywały przyszłym mentorom wiedzę z zakresu m.in. jak prowadzić mentoring, zasad podejmowania decyzji, motywacji, przywództwa itp. Użytkownicy będą mogli wybrać interesujący ich kurs i realizować go w swoim tempie uzyskując wsparcie doświadczonych trenerów. Program e-learningu będzie dostępny bezpłatnie w polskiej wersji językowej dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw.

Warsztaty stanowią część projektu pn. „SISC – Senior Intergenerational Social Capital” – Międzypokoleniowy Kapitał Społeczny, finansowanego z UE,  mającego wypracować model mentoringu za pomocą e-learningu, dzięki któremu starsi i młodsi pracownicy będą mogli skutecznie dzielić się wiedzą. Z naszych obserwacji wynika bowiem, iż przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się co zrobić by starsi (bardziej doświadczeni) pracownicy efektywnie przekazywali wiedzę młodszym (wdrażającym się) pracownikom oraz jak tę wiedzę zatrzymać w firmie, gdy ci starsi i bardziej doświadczeni odejdą już z organizacji.

Jednym ze sposobów jest wymiana wiedzy i doświadczeń między starszymi i młodszymi pracownikami, którą określa się mianem mentoringu. Mentoring jest bardzo korzystny zarówno dla całej organizacji jak i mentora oraz szkolonego pracownika. Po pierwsze jest metodą niemal bezkosztową, korzysta się bowiem z tzw. wewnętrznych zasobów firmy. Pozwala też szybciej i efektywniej szkolić i adaptować pracownika aniżeli za pomocą szkoleń zewnętrznych. Dodatkowo, dzięki procesom mentoringu zdecydowanie zwiększa się zaangażowanie i zadowolenie z pracy osób objętych tą metodą – zarówno szkolonych pracowników jak i mentorów, którzy zaczynają być postrzegani jako cenny kapitał ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie.
Uważamy, że promując niedyskryminacyjne zachowania w stosunku do starszych pracowników uzyskujemy ogromne możliwości równania się do ekonomicznych osiągnięć innych krajów.

Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej projektu: www.sisc-project.eu

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0