Od lutego br. pracownicy, którzy ukończyli 50 lat otrzymują zasiłek chorobowy już od 15. dnia niezdolności do pracy. Przeniesienie części kosztów finansowania wynagrodzenia pracownika w czasie jego choroby z pracodawcy na ZUS miało być zachętą dla pracodawców, by zatrudniali osoby po 50 roku życia.
Jednak w praktyce w przypadku pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 70% podstawy wymiaru. Natomiast wynagrodzenie chorobowe za okres pobytu w szpitalu nie ulega obniżeniu i wynosi 80% podstawy wymiaru. Wynika z tego, że pracownik powyżej 50. roku życia w przypadku pobytu w szpitalu dostaje mniej pieniędzy niż młodsi pracownicy. Resort pracy chce zrównać sytuację wszystkich pracowników w zakresie prawa do świadczeń chorobowych.
W związku z tym MPiPS zaproponował zmiany do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zmiany te miałyby polegać na podwyższeniu wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu z 70% do 80% podstawy wymiaru dla wszystkich pracowników. Wyjątkiem będą nadal kobiety w okresie ciąży, osoby, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy oraz dawcy komórek, tkanek i narządów, które to osoby mają prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Zaproponowane przez MPiPS zmiany czekają na uchwalenie przez Sejm.