Fluktuacja w 2008 roku

fluktuacjaFluktuacja, czyli dobrowolna zmiana pracy na inną w II połowie 2007 roku dotyczyła 18% zatrudnionych Polaków. Oznacz to, iż prawie co piąty polski pracownik zdecydował się na dalszy rozwój kariery u nowego pracodawcy. Trzeba zaznaczyć, iż w tym okresie rynek pracy był rynkiem pracownika. Dla wielu osób liczyło się głównie zdobywanie wyższych szczebli kariery i większych pieniędzy poprzez zmianę miejsca pracy.

Według najnowszej Kompleksowej Analizy Fluktuacji przeprowadzonej przez Advisory Group TEST Human Resources sytuacja ta zmieniła się w 2008 roku. Spowolnienie gospodarcze, które dotknęło wiele branż i sektorów, wpłynęło na postrzeganie i docenianie bezpiecznej posady. Poziom fluktuacji zaledwie w ciągu roku spadł o 7% i w 2008 roku wynosił 11%.

Przyczyny fluktuacji…
W 2008 roku niesatysfakcjonujące wynagrodzenie stało się główną przyczyną rezygnacji z pracy dla 50% respondentów. Wśród innych czynników ankietowani wskazali m.in. powody osobiste, migrację zagraniczną w celach zarobkowych, czy brak możliwości rozwoju.

flukt1

Źródło: Kompleksowa Analiza Fluktuacji – Advisory Group TEST Human Resources


Kapitał firmy a fluktuacja…
Jednym z kryteriów branych pod uwagę podczas przeprowadzanych badań fluktuacji była własność kapitału firmy.

flukt2

Powyższy wykres prezentuje wyniki Analizy, które pokazują, iż firmy działające na terenie Polski i posiadające kapitał krajowy w 2008 roku borykały się z 19% poziomem dobrowolnych odejść z pracy. Natomiast pracownicy przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym rzadziej decydowali się na zmianę pracodawcy (8%). Jedenasto procentowa różnica nie dziwi. Osoby zatrudnione w firma zagranicznych częściej mogą liczyć na bogatsze uposażenie, a wiemy już, że w 50% przypadków myśl o zmianie miejsca pracy pojawia się wtedy, gdy zarobki są niezadowalające.


Sektor a fluktuacja…

flukt3

W 2008 roku panowała ogólna, spadkowa tendencja w kwestii fluktuacji. Jednak w sektorze usług spadek był nieznaczny i wyniósł 2%. Poziom dobrowolnych odejść z pracy w omawianym sektorze pozostał nadal wysoki (22%). Przyczyną powyższej sytuacji jest głównie to, iż usługi najszybciej odczuwają negatywne zmiany na rynku, co często przyczynia się do poszukiwania przez pracownika stabilniejszego pracodawcy. W sektorze handlu zanotowano 3% wzrost. Najbardziej pozytywna zmiana miała miejsce w sektorze produkcji. W 2008 roku poziom fluktuacji obniżył się do 8%. W sektorze tym działają zazwyczaj większe przedsiębiorstwa, które mają szerokie pole manewru podczas spowolnienia gospodarczego. Firmy te radzą sobie ze skutkami kryzysu na przykład skracając wymiar etatów, w zamian oferując stabilną pracę.


Branża a fluktuacja…

Dla branży budowlanej jest to już kolejny okres, w którym odnotowano wzrost ilości osób rezygnujących z pracy – od 6% w II połowie 2006 roku, poprzez 9% na koniec roku 2007, aż do 14% w II połowie roku 2008. W ciągu ostatniego roku największy, 16% spadek fluktuacji miał miejsce w motoryzacji (z poziomu 23% w 2007 roku do poziomu 7% w 2008 roku).

flukt4Region a fluktuacja…

Najwyższy poziom fluktuacji w 2008 roku zanotował region wschodni (18%). Główną przyczyną był odpływ pracowników na zachód ze względu na niski poziom zarobków. W pozostałych częściach Polski poziom zmiany miejsca pracy wahał się od 6% na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku do 13% na północy kraju. Najsilniejszy, 20% spadek fluktuacji wystąpił w regionie Dolnego Śląska (z poziomu 26% w 2007 roku do poziomu 6% w 2008 roku).

flukt5


Opracowała: Natalia Górska, Advisory Group TEST Human Resources

Źródło: qbusiness.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0