Relacje społeczne a retencja pracowników

Odejścia zwłaszcza dobrych pracowników są dużym problemem dla pracodawców. Takie sytuacje nieuchronnie łączą się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów na rekrutację, selekcję i wprowadzenie nowej osoby. Jest to również często związane z odpływem specjalistycznego know-how z firmy.Zakorzenienie we wspólnocie

K. Jiang, D. Liu, P.F. McKay, T.W. Lee, T.R. Mitchell przeanalizowali wyniki 65 badań, w których uczestniczyło łącznie 42 907 osób. Szczególny nacisk położono na poszukiwanie wpływu, jaki może mieć zakorzenienie jednostki we wspólnocie, zarówno wewnątrz organizacji jak i na zewnątrz organizacji.

Wcześniejsze badania wykazały, że im więcej powiązań społecznych posiada człowiek, tym mniejsze prawdopodobieństwo podjęcia decyzji o rezygnacji z pracy. Podjęte analizy potwierdziły tę tezę. Co ciekawe, relacje społeczne wpływają na niższą fluktuację nawet po uwzględnieniu poziomu takich wskaźników jak  satysfakcja z pracy, zaangażowanie pracownika i postrzegana możliwość znalezienia innej pracy.

Im głębsze zakorzenienie pracownika tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zacznie szukać nowej pracy, a także że jego praca straci na efektywności.


Różnice kulturowe

W zakresie czynników wpływających na fluktuację występują różnice w krajach o kulturze indywidualistycznej takich jak np. USA i krajach o kulturze kolektywistycznej takich jak np. Indie. Badacze A. Ramesh, MJ. Gelfand zebrali dane o 797 pracownikach call center z USA i Indii. Okazało się, że dopasowanie człowieka do stanowiska pracy znacząco wpływało na niższy poziom fluktuacji kadr w przedsiębiorstwach USA. Natomiast w Indiach na niższy poziom fluktuacji wpływało dopasowanie człowieka do organizacji .


Powyższe badania pokazują, jak ważna jest rola kultury organizacji w utrzymywaniu pracowników w firmie. Rekrutacja pracowników pod kątem zgodności z wartościami organizacji, wpływa na budowanie wspólnoty, a tym samym na dobre samopoczucie pracowników. Takie podejście może być szczególnie istotne dla pracowników z kultur kolektywistycznych. Osoby, które dobrze czują się organizacji, mają w niej znajomych wykazują mniejszą chęć odejścia. Co więcej, relacje międzyludzkie mogą nawet stać się przyczyną podjęcia decyzji o powrocie do firmy.


Źródła:

K. Jiang, D. Liu, P.F. McKay, T.W. Lee, T.R. Mitchell „When and How Is Job Embeddedness Predictive of Turnover? A Meta-Analytic Investigation.” (2012)

A. Ramesh, MJ. Gelfand „Will they stay or will they go? The role of job embeddedness in predicting turnover in individualistic and collectivistic cultures.” (2010)


Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0