Łagodzenie skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorstw

kpp2 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Przyjęta ustawa zawiera część rozwiązań wynegocjowanych przez rząd z partnerami w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych, które są odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze w Polsce.

Ustawa przewiduje rozwiązania, które pomogą wesprzeć finansowo firmy ze środków publicznych i uelastycznić czas pracy. Przedsiębiorcy, którzy porozumieją się z pracownikami i obniżą wymiar czasu pracy, będą mogli uzyskać wsparcie na finansowanie postojów lub szkolenie pracowników. Proponowane rozwiązania umożliwią pracodawcom ubieganie się o pomoc państwa w kompensowaniu pracownikom utraty części wynagrodzenia w wyniku redukcji wymiaru czasu pracy.

– Bardzo ważne są propozycje, umożliwiające przedłużenie okresu rozliczeniowego, ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika, obniżanie wymiaru czasu pracy, a także ograniczenia w zatrudnianiu pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony – uważa prezydent KPP.

Zdaniem Konfederacji, zaproponowane w projekcie kryterium 30 proc. spadku obrotu gospodarczego, jako jedna z przesłanek kwalifikujących pracodawcę do otrzymania wsparcia, jest zbyt wysokie. W wielu firmach, szczególnie produkcyjnych, taki spadek oznacza faktyczną upadłość. Jest to również jednoznaczne z tym, że firmy które mają kłopoty i porozumiały się z pracownikami w kwestii obniżenia wymiaru czasu pracy, nie otrzymają wsparcia.

KPP krytycznie ocenia zapis mówiący o tym, że pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania przez niego świadczeń określonych w projekcie, a także w okresie 12 miesięcy przypadających bezpośrednio po okresie pobierania tych świadczeń. Istnieje obawa, że w dobie kryzysu firmy nie będą w stanie podjąć się takich zobowiązań.

Negatywnie oceniamy propozycję wyłączenia ze wsparcia finansowego firm, które otrzymały pomoc publiczną ze środków Funduszu Pracy na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego – dodaje A. Malinowski. – Nie widzimy powodów, dla których firmy te miałby być pozbawione możliwości wsparcia dla podejmowanych działań.

Źródło: KPP

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0