Edukacja finansowa – ciekawostka czy konieczność

edukacj-afinansowaOd momentu wybuchu kryzysu nie ma dnia aby w mediach nie pojawiały się artykuły i doniesienia o rozwoju sytuacji na światowych rynkach finansowych. Informacje te obfitują w fachowe zwroty i sformułowania. Jak się okazuje dla przeciętnego Polaka nie zawsze są one w pełni zrozumiałe. Kryzys na rynkach finansowych obnażył minimalny poziom wiedzy naszego społeczeństwa z dziedziny finansów.

Uwagę na problem jakim jest brak edukacji polskiego społeczeństwa z zakresu finansów zwrócił Sławomir S. Sikora, prezes Banku Citi Handlowego. Jednocześnie proponuje on konkretne rozwiązanie tej sytuacji oparte na edukacji finansowej.

Bank Handlowy w Warszawie już w 1996 roku powołał Fundację Kronenberga mającą na celu szerzenie wiedzy z dziedziny finansów. Instytucja jest autorem takich inicjatyw, jak „Tydzień dla oszczędzania” czy Olimpiada Wiedzy Finansowej „Banki w akcji” oraz szkoleń „Od grosika do złotówki” czy „Moje finanse”. Teraz prezes banku Sławomir S. Sikora apeluje o stworzenie narodowej strategii edukacji finansowej.

Społeczeństwu potrzebny jest system edukacji finansowej nadążający za rozwojem rynku finansowego, system, który dostarczałby odpowiedniej wiedzy na różnych etapach życia. Pierwsze informacje powinny być przekazywane już w szkole, następne przy podjęciu studiów, pierwszej pracy, zakładaniu rodziny, kupnie mieszkania, narodzinach dziecka i przejściu na emeryturę. Świadomy i wyedukowany konsument jest lepszym klientem instytucji finansowej. Ponadto, jak podkreśla prezes Sikora wiedza finansowa skraca drogę do dobrobytu. Konsument podejmuje racjonalne decyzje, prowadzące do poprawy jego sytuacji finansowej.

Z kolei psycholog Joanna Heidtman zwraca uwagę na fakt, iż brak edukacji finansowej powoduje iż łatwiej ulegamy reklamom i manipulacji marketingowej banków i instytucji finansowych, które obiecują szybki dostęp do łatwej gotówki. Ponadto czasami nawet nie jesteśmy świadomi tego jak destrukcyjny wpływ na nasze życie osobiste mogą mieć błędne decyzje finansowe. Rodzina decydująca się na życie na kredyt popada w coraz większe zadłużenia, które powodują frustracje a w konsekwencji nawet rozpad więzi rodzinnych.

Aby strategia ta mogła wejść w życie i przynosić oczekiwane rezultaty konieczna jest współpraca wielu jednostek: instytucji finansowych, instytucji edukacyjnych, ministerstw, rządu oraz organizacji pozarządowych do których prezes Sikora apeluje o włączenie się w tą inicjatywę.

W Europie tego typu programy z powodzeniem funkcjonują w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Jednym z wiodących krajów w zakresie edukacji finansowej społeczeństwa są Czechy. Przygotowany pod kierunkiem Ministerstwa Finansów dokument „Narodowej strategii edukacji finansowej” określa działania jakie powinny podjąć konkretne instytucje. Zakrojona na szeroką skalę inicjatywa, kierowana do różnych grup wiekowych, angażuje zarówno instytucje publiczne jak i organizacje pozarządowe. Czesi świadomi są bowiem tego, iż edukacja finansowa jest podstawą do ochrony konsumenta na rynku finansowym oraz zapewnienia równowagi funkcjonowania całego sektora finansowego.

Miejmy nadzieję, że apel Sławomira Sikory nie pozostanie bez echa a polskie władze i organizacje pozarządowe zrozumieją, iż edukacja finansowa jest bardzo istotnym elementem edukacji obywatelskiej tworzącej świadome i rozumnie podejmujące decyzje społeczeństwo.

Źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza


ania-sobaada

Autorką tekstu jest Anna Sobańda, specjalizuje się w rekrutacjach w
obszarze bankowości. Interesuje się dziennikarstwem i kulturą, kocha góry.
Sprawdź profil autora na GL

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0