Początek roku akademickiego już za pasem. Wciąż jednak wielu maturzystów nie podjęła ostatecznej decyzji – kim chce zostać w przyszłości? Zgodnie z danymi Pracuj.pl z 2018 roku absolwenci wybranych kierunków – przede wszystkim tych związanych z branżą IT – tuż po skończeniu studiów mogą zarobić nawet 5 700 zł brutto. Wielu podaje więc w wątpliwość, czy studia lub szkoła, którą wybrali, jest właściwa, a nauka w niej otworzy im drzwi do kariery.
W Polsce ostatnio często mówi się o tzw. ,,rynku pracownika”. Coraz więcej ofert pracy, coraz lepiej płatne stanowiska, benefity pracownicze. Firmy walczą już nie tylko o najlepszych. Jednak nie w każdej branży da się zaobserwować to zjawisko.
Co wybierano w 2018?
Z początkiem lipca rozpoczęła się na rekrutacja na większość polskich uczelni. Jak podaje Uniwersytet Warszawski młodzi ludzie najchętniej wybierali koreanistykę i japonistykę. Dużym powodzeniem cieszyły się także studia ekonomiczno-menadżerskie oraz dziennikarstwo, gdzie o jedno miejsce ubiegało się po 19 kandydatów. Wciąż dużą popularność mają zarządzanie, finanse, psychologia oraz filologia angielska. Kierunki językowe – sinologia, japonistyka, filologia szwedzka czy angielska cieszyły się zainteresowaniem również na Uniwersytecie Jagiellońskim. Coraz więcej kandydatów dostrzega jednak przyszłość w kierunkach ścisłych. Jak podaje Politechnika Warszawska w 2018 roku po kilkanaście aplikacji złożono na informatykę, automatykę i robotykę oraz budownictwo.
Zawód z gwarancją pracy
Wielu maturzystów podejmuje decyzję o swoim przyszłym zawodzie nie mając świadomości, jak faktycznie wygląda rynek pracy w Polsce i który kierunek studiów zapewni im ciekawą, a zarazem stabilną i dobrze płatną pracę. Wybierając swoją przyszłą ścieżkę kształcenia powinni więc rozeznać się, na specjalistów jakich dziedzin jest największe zapotrzebowanie. Rynek zmienia się dynamicznie, a profesje, które jeszcze niedawno uznawaliśmy za prestiżowe, już nie zapewniają stabilnych warunków i wysokiej pensji. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak w 2017 roku najbardziej pożądani i dobrze opłacani są specjaliści z branży IT. Zgodnie z ich danymi na najwyższe pensje mogą liczyć projektanci systemów IT, specjaliści do spraw cyberbezpiczeństwa czy kierownicy projektu IT. Mediana zarobków w tych profesjach waha się od ok. 8 do 11 tysięcy złotych brutto.
Zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży jest ogromne. Jak podaje GUS obecnie na polskim rynku brakuje aż 50 tysięcy programistów – dlatego osoby wybierające szkołę lub studia związane z informatyką nie powinny martwić się o swoją przyszłą pracę. Wysoko na liście pożądanych i dobrze opłacanych zawodów znajduje się także doradca podatkowy czy product owner w branży digital. Specjaliści tych dziedzin mogą spodziewać się wynagrodzenia w wysokości ok. 9 tysięcy złotych brutto. Na liście zawodów, których pracownicy mogą liczyć na pewne zatrudnienie, są także niezmiennie pracownicy medyczni, nauczyciele czy opiekunowie osób niepełnosprawnych. Płace w tych branżach są jednak znacznie niższe, a warunki zatrudnienia wielokrotnie uznawane są za niezadowalające.
Jeszcze nie jest za późno!
Choć wiele kierunków zakończyło już proces rekrutacji, jest kilka możliwości, by podjąć naukę jeszcze w tym roku. Początek jesieni to bowiem czas, w którym wciąż można ubiegać się o przyjęcie na kursy i szkolenia, umożliwiające zdobycie praktycznych umiejętności, a nawet przyszłego zawodu. Ci, którzy zastanawiają się nad karierą w branży IT mają do dyspozycji szkoły takie jak Codecool. ,,Roczny kurs w naszej szkole to możliwość nabycia niezbędnej wiedzy z zakresu nawet 15 języków programowania.
Oferujemy także wsparcie mentorów – doświadczonych senior developerów. Uczymy projektowej pracy zespołowej, co pozwala zdobyć pracę w najbardziej prestiżowych firmach technologicznych.”- komentuje Jerzy Mardaus, manager regionalny szkoły programowania Codecool. – ,,W branży IT liczy się przede wszystkim doświadczenie w pracy projektowej, dlatego warto je nabyć już na etapie kształcenia. W naszej szkole stawiamy na praktykę od pierwszych dni nauki, stwarzając studentom warunki realnego środowiska pracy. Do Codecool można dołączyć w dowolnym momencie ( kursy rozpoczynają się co miesiąc), dlatego chętni nie musza się martwic, że przegapią ostatni dzwonek.”- dodaje.
Decyzja o wyborze swojej ścieżki zawodowej to jedna z najtrudniejszych w życiu. Warto więc odpowiednio ją przemyśleć i postawić na wybór tej, która będzie nie tylko ciekawa i rozwijająca, ale da gwarancję zatrudnienia i godziwego zarobku.