Ofert przybywa, ale nie dla wszystkich

Firmy z sektora przemysłu ciężkiego znalazły się w czołówce branż generujących największe zapotrzebowanie na pracowników – wynika z cyklicznego raportu „Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2011”, przygotowanego przez ekspertów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Od stycznia do marca, pracodawcy z tej branży opublikowali w sumie ponad 9,5 tys. ofert, czyli o 90% więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku.


Poszukujący pracy z miesiąca na miesiąc mają do dyspozycji coraz więcej propozycji. W I kwartale tego roku liczba ofert opublikowanych w Pracuj.pl wyniosła prawie 80 tysięcy, co stanowi 22% wzrost względem IV kwartału 2010 roku i aż 45% w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku. Rekordową liczbę ogłoszeń odnotowano w marcu – pracodawcy umieścili wtedy w serwisie ponad 28 tysięcy ofert.

Wykres 1. Liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl w 2010 i w I kwartale 2011


Przemysł rośnie w siłę

Liczba propozycji od pracodawców z branży handel i sprzedaż przekroczyła 22 tysiące, na 2. miejscu znalazła się natomiast branża finansowa, która proponowała ponad 13 tys. miejsc pracy. Po raz pierwszy od czterech lat, w czołówce branż zamieszczających najwięcej ofert znalazły się firmy z sektora przemysłu ciężkiego.

Liczba ogłoszeń, zamieszczanych przez firmy przemysłowe w serwisie Pracuj.pl, rosła powoli od
III kwartału 2010 roku. Według danych GUS, to wtedy, po raz pierwszy od kilku kwartałów, odnotowano przyrost liczby zatrudnionych w przemyśle (o 0,9%). W IV kwartale zatrudnienie wzrosło o 1,5%.

W I kwartale duży popyt na pracowników odnotowano również w przypadku branży IT (wzrost w stosunku do I kwartału 2010 o 72%) oraz branżach TSL, telekomunikacyjnej, finansowej i budowlanej (wzrosty o ponad połowę). Spadki, choć nieduże, odnotowano natomiast w przypadku sektora prawniczego (-6%) oraz edukacyjnego (-0,5%).


Wykres 2. Liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl I kwartale 2011, wg branż


Firmy stawiają na nowe technologie

W analizowanym okresie pracę najłatwiej było znaleźć w działach sprzedaży (ponad 33 tys. propozycji), ale już co 5. oferta pochodziła z działów IT (prawie 17 tys. ofert). Również w tym przypadku odnotowano największy procentowy przyrost ofert pracy, w stosunku do analogicznego okresu roku 2010 było ich więcej o 83%.

Znaczący przyrost propozycji dotyczył również działów logistyki (75%) oraz działów technologicznych
(71%). Warto też zauważyć, że liczba ofert dla osób z wykształceniem technicznym zbliżyła się do liczby propozycji pracy w działach obsługi klienta.

Po raz pierwszy w historii badania przeanalizowano także oferty pracy w działach administracji biurowej i działach szkoleniowych. W I kwartale było ich odpowiednio 2643 oraz 1341.


Wykres 3. Liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl I kwartale 2011, wg specjalizacji


Niemcy chcą zatrudniać Polaków

Wśród regionów, niekwestionowanym liderem rynku pracy pozostaje Mazowsze, a właściwie aglomeracja warszawska. W I kwartale tego roku pracodawcy z tego regionu opublikowali na Pracuj.pl ponad 16 tys. ofert. Na 2. miejscu ex aequo znalazł się woj. śląskie i Dolny Śląsk, ale choć ofert z tych regionów było sporo (po ok. 7,2 tys.) to i tak te województwa razem dają mniej możliwości niż region centralny.

Cieszyć może fakt, że liczba ofert, w stosunku do I kwartału 2010 roku, wzrosła w każdym województwie (średnio ok. 46%), a najwięcej przybyło ich w woj. opolskim (o 62%) i woj. podkarpackim (o 60%), czyli w regionach, gdzie o pracę jest trudno.

Warty odnotowania jest również fakt, że o aż 39% wzrosła liczba ofert od zagranicznych pracodawców. Było ich prawie tyle, ile w II kwartale 2008, czyli tuż przed kryzysem. Najbardziej aktywnie poszukującymi pracodawcami z zagranicy były firmy z Niemiec, które w I kwartale 2011 zamieściły w Pracuj.pl 186 ogłoszeń. Niemieccy pracodawcy szukali przede wszystkim różnego rodzaju specjalistów IT, budowlańców (zarówno inżynierów, jak i fachowej siły roboczej), pielęgniarek oraz osób do opieki nad osobami chorymi i starszymi.


KOMENTARZ DO RAPORTU, Przemysław Gacek:

Prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Choć nie wszyscy szukający pracy to odczuwają, na rynku pracy jest lepiej niż rok temu. Firmy, nie bojąc się zapowiadanej przez niektórych ekspertów drugiej fali kryzysu, odważniej prowadzą procesy rekrutacyjne. Dane dotyczące produkcji przemysłowej czy sprzedaży są optymistyczne, stąd kolejne miesiące powinny przynieść stabilny wzrost liczby ogłoszeń, o kilka procent miesięcznie. Na ogłaszanie powrotu koniunktury na rynek pracy nadal jest jednak zbyt wcześnie.

Rosnąca liczba ofert pracy, szczególnie w działach technologicznych i IT, przy jednocześnie utrzymującym się dość wysokim poziomie bezrobocie daje do myślenia. Coraz bardziej widać, że firmy, by zwiększać swoją konkurencyjność w nowoczesnym środowisku biznesowym, potrzebują teraz przede wszystkim programistów i inżynierów.

Zarówno programistów jak i inżynierów szukają w Polsce także niemieccy pracodawcy, którzy wyraźnie zdynamizowali swoje działania przed planowanym otwarciem swojego rynku pracy dla Polaków. Poszukiwane są także pielęgniarki oraz pracownicy fizyczni. W większości ofert pojawia się jednak wymóg znajomości języka niemieckiego, co, wraz z wysokimi kosztami utrzymania, z pewnością wpłynie na  liczbę osób, które po 1 maja rozpoczną pracę za naszą zachodnią granicą.


Informacja o raporcie:

Raport „Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2011” został przygotowany na podstawie analizy 79 115 ofert pracy, które zamieszczono w I kwartale 2011 roku w portalu Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii. Od I kwartału 2011 analizie poddawane są oferty pracy z działów: administracja biurowa oraz szkolenia/edukacja. Nie są natomiast prezentowane dane dla działów prawnych i działów tłumaczeń.

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0