Pracownicy 50+ – gdzie szukać zatrudnienia?

Praca dodatkowa, tymczasowa, ale i stała- bez względu na wiek mamy wiele możliwości. Wystarczy dobrze się rozejrzeć i wziąć sprawę kariery w swoje ręce. Przyjrzyjmy się, gdzie szukać pracy.Wiek nie powinien stanowić bariery w poszukiwaniu pracy, jednak bywa z tym różnie, wielu pięćdziesięciolatków boryka się z problemem bezrobocia nie znajdując żadnych ofert pracy lub też takie, które nie odpowiadają ich potrzebom. Czas, aby pracodawcy powoli przekonali się o zaletach zatrudniania pracowników doświadczonych, szczycących się z dobrymi referencjami. Niestety Polska ma obecnie najniższy w Unii Europejskiej wskaźnik zatrudnienia osób powyżej 50. roku życia. Od 2008 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi program mający na celu aktywizację zawodową grupy 50 i więcej lat. Główne priorytety „Solidarności pokoleń” są dwa: zachęcenie pracodawców do zatrudniania i utrzymania w zatrudnieniu osób starszych, a równocześnie podnoszenie ich kwalifikacji i umiejętności na rynku pracy. Na przykład w Powiatowych Urzędach Pracy można znaleźć informacje o aktualnych naborach na szkolenia doskonalące dla osób bezrobotnych, oferta jest szeroka- od obsługi komputera i nauki języków obcych do kursu obsługi technicznego programu AutoCAD.

W sytuacji, gdy pracodawcy są często niechętni zatrudnianiu osób powyżej 50 roku życia, dobrą alternatywą wydaje się być praca tymczasowa. Niesie ze sobą korzyści dla obu stron, ponieważ pozwala sprawdzić pracownika i przekonać się o jego przydatności w firmie. Dzięki temu niewykluczone jest, że po zakończeniu umowy o pracę tymczasową zdecyduje się go zatrudnić na stałe. Dla pracownika taki okres tymczasowy to także dodatkowa motywacja do wykazania się przed pracodawcą. Aktywizacja ludzi po 50. polega z jednej strony na pobudzeniu u nich chęci podjęcia pracy, z drugiej- na zachęceniu pracodawców do ich zatrudnienia.  Staramy się zawsze postępować dwutorowo. – mówi pani Sylwia Sędrowicz, ekspert agencji pracy tymczasowej Job Impulse (Grupa Job).- Oferty pracy skierowane do grupy 50+ są różnorodne- to sektory produkcji, finansów, handlu. – dodaje.

Poszukiwania pracy dobrze jest zacząć od czytania ogłoszeń, aby rozeznać się w sytuacji na rynku. Wizyta w agencji doradztwa personalnego okaże się na pewno doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu można spróbować swoich sił w nowych wyzwaniach- agencje te współpracują często z dużymi zakładami pracy, które na bieżąco zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników. To tyczy się także Powiatowych Urzędów Pracy.

Wek dojrzały można z powodzeniem przekuć w swój atut, starsi ludzie posiadają przecież doświadczenie. W poszukiwaniu pracy mogą pomóc również szkolenia; wiele z nich jest łatwo dostępne, ponieważ finansowane są z Unii Europejskiej. Podnoszenie kwalifikacji to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności merytorycznych, ale na równi- pogłębianie zdolności interpersonalnych i autoprezentacji. Można śmiało stwierdzić, że przy odrobinie chęci i wysiłku można znaleźć zatrudnienie i stać się konkurencyjnym na rynku pracy.

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0