Benefity pracownicze – rodzaje

Pracodawcy poszukują różnorodnych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie talentów w organizacji. Benefity pracownicze stanowią kluczowy element strategii HR, oferując zatrudnionym nie tylko wynagrodzenie, ale także dodatkowe korzyści zwiększające ich zadowolenie i lojalność. Jakie rodzaje benefitów pracowniczych można wyróżnić i czym się one charakteryzują?

 

 

Jak skategoryzować benefity pracownicze?

 

Na dobrostan pracowniczy składa się wiele elementów – fizyczne samopoczucie, stopień realizacji ambicji zawodowych oraz relacje w biurze. Dlatego szukanie benefitu, który byłby odpowiedzią na te wszystkie potrzeby, jest niezwykle trudne. Zdecydowanie lepszym ruchem jest skomponowanie pakietu, który podejdzie do tematu w bardziej holistyczny sposób.

 

Benefity (link) możemy podzielić na 3 rodzaje: podstawowe, well-beingowe oraz wynikające ze zdalnego trybu w pracy. Dzięki temu podziałowi, pracodawcy mogą skuteczniej projektować pakiety benefitów, które będą atrakcyjne dla obecnych i potencjalnych pracowników, a jednocześnie wspierać cele biznesowe organizacji.

 

Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdej z tych trzech kategorii.

 

 

Podstawowe benefity pracownicze (Core Benefits)

 

Benefity podstawowe odpowiadają na fundamentalne potrzeby pracowników, zapewniając im bezpieczeństwo i stabilizację. W tej kategorii znajdzie się na przykład:

 

● Prywatna opieka medyczna – kluczowa dla zapewnienia szybkiego dostępu do lekarzy różnych specjalizacji. Daje poczucie pewności, że w przypadku problemów zdrowotnych pracownik będzie miał zapewnioną szybką i profesjonalną pomoc.
● Ubezpieczenie na życie – oferuje wsparcie finansowe w przypadku wypadku losowego, co jest wyrazem troski pracodawcy o przyszłość najbliższych pracownika.
● Karta lunchowa – promuje zdrowe nawyki żywieniowe i oferuje wygodny dostęp do zróżnicowanej oferty gastronomicznej, co ma pozytywny wpływ na codzienne samopoczucie i efektywność pracy.

 

Co ciekawe, badania firmy Edenred pokazują, że karty lunchowe są specyficznym benefitem w tej kategorii – odpowiadają na podstawową potrzebę każdego człowieka (zdrowe jedzenie) i są bardzo pożądane przez pracowników. Co jest ich pozytywnym wyróżnikiem? Umożliwiają wygodne korzystanie ze środków na jedzenie w pracy, przez co promują zdrowe nawyki żywieniowe oraz stanowią codzienną formę uznania dla pracowników. Co więcej, karty lunchowe mogą przyczynić się do budowania pozytywnej kultury organizacyjnej, gdzie wspólne posiłki stają się okazją do integracji.
Chcesz codziennie zapraszać pracowników na obiad, ale nie masz pomysłu, jak? Rozwiązaniem jest właśnie taka karta. Lunch (link) w pracy stanie się dzięki niej codziennym rytuałem.

 

 

Benefity well-beingowe (Values-Based Benefits)

 

W tej kategorii skupiamy się na wsparciu dobrostanu pracownika, jego rozwoju osobistym i zawodowym. Przykładami są:

 

Opieka psychologiczna – dostęp do konsultacji i wsparcia psychologicznego w celu poradzenia sobie ze stresem i wyzwaniami zawodowymi oraz osobistymi.
Dostęp do kultury i rozrywki – na przykład poprzez refundację biletów do kina lub teatru i na wydarzenia kulturalne.
Wsparcie work-life balance – elastyczne godziny pracy, opieka nad dziećmi, concierge lub sprzątanie mieszkań.

 

 

Benefity związane z pracą zdalną (Remote Work Benefits)

 

Od czasu pandemii praca zdalna stała się powszechna, a benefity z nią związane odpowiedzią na nowo powstałe potrzeby organizacji miejsca pracy poza biurem. Warto pamiętać, że to od narzędzi w dużej mierze zależy komfort naszej pracy. Jakie są przykłady remote work benefits?

 

Wyposażenie domowego biura – fundusz na doposażenie stanowiska pracy lub dostarczenie firmowego sprzętu niezbędnego do efektywnego wykonywania zadań.
Dopłata do przestrzeni coworkingowych – umożliwia pracę w profesjonalnie wyposażonych biurach w różnych lokalizacjach.
Dostęp do szybkiego internetu – zwrot kosztów za szybki i stabilny internet, który jest kluczowy w pracy zdalnej.

 

 

Inne benefity pracownicze, o których warto pamiętać

 

Oprócz powyższych świadczeń pozapłacowych warto wspomnieć również o innych aktywnościach wspierających tworzenie dobrej kultury organizacyjnej. Należą do nich na przykład, wspólne wyjścia i imprezy integracyjne – budują poczucie przynależności i poprawiają relacje między pracownikami. Z kolei dodatkowe, płatne dni wolne lub nielimitowany urlop mogą stać się wyróżnikami na obecnym rynku pracy.

 

Niezależnie od tego, na które benefity się zdecydujesz, każde z tych świadczeń odgrywa ważną rolę w strategii HR, mając wpływ na przyciągnięcie określonej kategorii talentów oraz zatrzymanie tych, na których najbardziej nam zależy.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0