Raport: w najbliższych latach to kobiety będą napędzać rynek pracy

Rosnąca zawodowa rola kobiet jest jednym z głównym trendów, jakie będą definiować przyszły rynek pracy – wynika z Raportu Trendów 2024 – Wynagrodzenia i rynek pracy (link), autorstwa Manpower Group Poland we współpracy z RocketJobs.pl i Just Join IT. Globalnie współczynnik aktywności zawodowej kobiet wynosi już nieco ponad 50 proc(1). Kobiety opowiadają się za lepszym wynagrodzeniem i benefitami, a także są aktywnymi promotorkami elastycznego modelu pracy. Co chciałaby zmienić w zawodowym świecie?

 

Globalne dane wskazują, że kobiety są coraz silniejszą grupą na rynku pracy. W szczególności te w wieku 25-54 lat, których odsetek aktywności zawodowej osiągnął rekordowy jak dotąd poziom. Rozwinęły one zupełnie nowe ścieżki kariery i coraz bardziej asertywnie domagają się swoich praw.

 

 

Czego pragną kobiety w pracy?

 

Z raportu wynika, że dzisiejsze kobiety od środowiska pracy oczekują przede wszystkim elastyczności. Są ambitne i zdeterminowane, ale chcą pracować na własnych warunkach. Aż 85 proc. kobiet chce autonomii w wyborze modelu pracy, który jest dla nich najlepszy(2). Nie oznacza to wcale, że chciałyby być na wiecznym home office – tylko 8 proc. kobiet chce pracować w pełni zdalnie. Wolą po prostu mieć wybór (w pełni stacjonarnie chce pracować tylko 7 proc. kobiet).

 

Wysoko na liście życzeń kobiet jest także równa płaca. Instytut Badań Strukturalnych wylicza, że w Polsce kobiety zarabiają około 10 proc. mniej niż mężczyźni na analogicznych stanowiskach. Jest to co prawda wynik niższy od średniej unijnej (11 proc.), ale dalej mało satysfakcjonujący. Kobiety chcą, by ich praca była uznawana i wynagradzana w sprawiedliwy sposób. Pomóc ma w tym nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Komisji UE, wymagająca większej jawności płac wewnątrz przedsiębiorstw. Jej założenia mają być zaimplementowane w 2026 roku.

 

Ponadto, kobiety coraz bardziej dążą do rozwijania kompetencji liderskich. Choć Polska wytrwale znajduje się w czołówce krajów Europy z największą liczbą kobiet na stanowiskach kierowniczych (44 proc., drugie miejsce tuż za Łotwą), to wciąż w zarządach wielu polskich firm zasiadają głównie mężczyźni. Globalnie kobiety, pomimo tego, że stanowią połowę światowej populacji aktywnej zawodowo, zajmują mniej niż 1/3 stanowisk zarządczych.

 

 

Jakie lekcje do odrobienia ma jeszcze rynek pracy względem kobiet?

 

74 proc. badanych uważa, że należy postawić na zwalczanie szkodliwych stereotypów. Kobiety chciałyby równego podziału obowiązków domowych i wsparcia ze strony pracodawców w łączeniu obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 37 proc. deklaruje potrzebę większej liczby szkoleń z zakresu zarządzania i przywództwa dla kobiet (3). Nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami widać też sektorowo. Niechlubną statystykę prezentują na przykład branże technologiczne, gdzie, pomimo niedoboru talentów, kobiety stanowią mniej niż 1/3 pracowników. Dlaczego pomimo upływu lat, coraz większej świadomości i równego dostępu do edukacji zjawisko to nadal się utrzymuje i jaka będzie przyszłość?

 

Przyczyn tej sytuacji powinniśmy szukać przede wszystkim w społecznych i kulturowych stereotypach towarzyszących zatrudnianiu w branży IT. Kogo wyobrażamy sobie słysząc słowo “developer”? Widzimy mężczyznę czy kobietę? Zmianę tego podejścia może odmienić zyskujący na znaczeniu trend Diversity & Inclusion, który podnosi świadomość o korzyściach płynących z różnorodności w miejscu pracy, także różnorodności płci – mówi Justyna Krzewska, HR Generalist w grupie portali pracy rocketjobs.pl i Just Join It.

 

Więcej na temat przemian kulturowych, społecznych i technologicznych, które będą kształtować przyszłość rynku pracy można przeczytać w raporcie dostępnym do pobrania pod adresem https://bit.ly/4bP82oA

 

 

(1) Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) GUS

(2) Raport Trendów 2024 – Wynagrodzenia i rynek pracy, Manpower Group i RocketJobs.pl, luty 2024 r.

(3) “Rosnąca siła kobiet – kobiety na rynku pracy”, Manpower Group

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0