Problemy rekrutacyjne branży finansowej – eksperci wskazują na 7 głównych czynników, które mają wpływ na rekrutację specjalistów

Najnowszy raport ACCA Global Talent Trends ukazuje problemy rekrutacyjne w branży finansów i rachunkowości. Badanie zostało przeprowadzone wśród ponad 8 tysięcy pracowników i pracodawców, w 148 krajach. Wyniki pokazują, jak kryzys związany z Covid-19 zmienił nasze relacje i oczekiwania związane z miejscem pracy. Konsekwencje tych zmian mają obecnie istotny wpływ na całą światową gospodarkę.

 

Eksperci zidentyfikowali siedem kluczowych wyzwań, z którymi mierzą się obecnie zarówno specjaliści szukający zatrudnienia jak i pracodawcy. Już teraz 63% z ankietowanych rekruterów wskazało na problemy z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Jakie są główne przyczyny kryzysu talentów?

 

Nasze badanie pokazuje, że pracodawcy mają duży problem z rekrutacją i zatrzymaniem specjalistów. Obecnie nie boimy się nowych wyzwań i jesteśmy bardziej mobilni zawodowo, niż w czasach przed pandemią. 44% ankietowanych pracowników spodziewa się zmiany pracy w ciągu 12 miesięcy. Oczekujemy, że pracę będziemy mogli wykonywać zdalnie lub ostatecznie – w modelu hybrydowym. Nasze obawy budzi też inflacja, która wpływa na faktyczną wysokość naszego wynagrodzenia. Niezmiennie od lat naszym zmartwieniem jest też stres w miejscu pracy, dlatego szukamy takich perspektyw rozwoju kariery, które pomogą nam zachować work life balance. – mówi Agnieszka Jarosz, Dyrektor Zarządzająca, ACCA Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie.

 

 

Kryzys inflacyjny napędza presję płacową

 

Głównym zmartwieniem pracowników jest wpływ inflacji na wynagrodzenia. Związane z tym żądania płacowe mogą przyprawić pracodawców o ból głowy. Inflacja to główny problem w większości firm. Przedsiębiorcy z uwagą obserwują więc prognozy zapowiadające szczyt inflacji w czwartym kwartale. Druga połowa roku ma przynieść oczekiwaną stabilizację, choć sytuacja nadal będzie trudna.

 

W Stanach Zjednoczonych inflacja zasadnicza CPI spadła z najwyższego poziomu 9,0% do 7,1%, a w strefie euro skorygowana stopa inflacji spadła zaś do 9,2%, w porównaniu z najwyższym poziomem 10,8%. Podobne zmiany obserwujemy w Wielkiej Brytanii i wśród innych wschodzących gospodarek. Wzrost cen żywności i energii, który nastąpił po inwazji Rosji na Ukrainę, zaczyna się cofać. Niestety, nadal inflacja bazowa pozostaje uparcie wysoka i wynosi obecnie 5,1% dla gospodarek G7 jako całości. Dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej wydaje się nieuniknione.

 

Pracodawcy muszą być przygotowani na podniesienie wynagrodzeń. Wysokie koszty utrzymania i wykonywania pracy zmuszają pracowników do negocjowania stawek. Częściej też pracownicy podejmują się dodatkowych zleceń, aby móc pokryć koszty utrzymania. Dlatego skrócenie czasu pracy może być dla nich pewną formą dodatku płacowego, kiedy to będą mogli wykonać pracę dla innej firmy. – dodaje Agnieszka Jarosz

 

 

Praca hybrydowa – wiele do zrobienia

 

Praca zdalna stała się normą podczas pandemii COVID-19, ale w przyszłości będzie miała jeszcze większe znaczenie. Pracownicy będą oczekiwali możliwości pracy zdalnej, a firmy będą musiały opracować systemy, które umożliwią pracownikom wykonywanie swoich obowiązków w sposób elastyczny. Póki co pracodawcy mają wiele do zrobienia w tym zakresie. Ponad 50% badanych przyznało, że w ich firmie nie można swobodnie korzystać z pracy hybrydowej. Ostatnie badania wskazują, że ci, którzy pogodzili się z pracą zdalną i hybrydową , mają bardziej zadowolonych? pracowników. 87% respondentów twierdzi, że chciałoby pracować zdalnie przynajmniej jeden dzień w tygodniu.

 

 

Work life balance to must have

 

Inflacja i wojna zwiększają poziom stresu u każdego z nas. Już teraz widzimy, że jest on wysoki. To z kolei grozi wypaleniem zawodowym. W przeprowadzonym badaniu 88% ankietowanych przyznało, że dąży do zachowania większej równowagi między życiem prywatnym, a pracą. 71% z nich liczy na większą pomoc ze strony organizacji w zarządzaniu swoim zdrowiem psychicznym. 63% przedstawicieli pokolenia Y (millenialsi, osoby w przedziale 25-42) deklaruje, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym, wywołane pracą.

 

– Zachowanie work life balance to nie kwiatek do kożucha korporacji, ale must have. To jeden z tych czynników, który może nam pomóc pozyskać najlepszych specjalistów. Inne benefity nie spełnią swojej roli, jeśli pracownicy nie będą czuli, że mają czas nie tylko na pracę, ale też życie po godzinach. – tłumaczy ekspert.

 

 

Mobilność powodem ewentualnego kryzysu talentów

 

Obecnie rzadko kiedy pracownicy decydują się kontynuować wieloletnią karierę u jednego pracodawcy. Pandemia otworzyła nas na możliwości wcześniej nam nieznane. Praca zdalna lub hybrydowa, z dowolnego miejsca na świecie motywuje pracowników do sprawdzania się w nowych obszarach. Badanie ACCA Global Talent Trends wykazało, że 44% pracowników spodziewa się zmiany pracy w ciągu 12 miesięcy, a w ciągu najbliższych dwóch lat odsetek ten wzrośnie do 69%. Dla poszukujących zatrudnienia nadal istotna będzie wielkość i pozycja rynkowa firmy, do której zdecydują się aplikować.

 

 

Technologia daje możliwości, ale przeważają obawy

 

Postęp technologiczny będzie nadal wpływał na sposób pracy, a automatyzacja będzie odgrywała coraz większą rolę w wielu branżach. Firmy będą musiały więc opracować strategie, które pozwolą pracownikom sprawniej poznać nowe technologie. Specjaliści są świadomi, że technologia usprawnia ich pracę i ma wpływ na karierę. Przeważają jednak obawy, gdyż 42% twierdzi, że jest przytłoczonych samym tempem zmian technologicznych. Co więcej, 86% chciałoby odbyć dodatkowe szkolenie z systemów i oprogramowania wykorzystywanego w trakcie pracy.

 

 

 

Mobilność społeczna – nierozwiązany problem

 

Działania związane z promowaniem inkluzywności są dobrze oceniane przez 68% respondentów. Ankietowani uznali, że kultura ich organizacji jest przyjazna różnorodności. Nie mniej jednak nierozwiązany pozostaje problem mobilności społecznej. Prawie połowa respondentów (49%) wskazała, że pochodzenie społeczno-ekonomiczne nadal stanowi barierę dla rozwoju kariery w ich organizacji.

 

 

Rachunkowość i finanse – bezpieczeństwo kariery w burzliwych czasach

 

Ankietowani wskazali też, że w niepewnych czasach kariera w sektorze finansowym jest nadal postrzegana jako właściwy wybór dla osób poszukujących długoterminowych perspektyw zawodowych. Możliwość zdobycia kwalifikacji, które zapewniają mobilność międzysektorową i międzynarodową, zwiększa poczucie stabilizacji zawodowej (nawet, jeśli często zmieniamy miejsce pracy).

 

Młodzi ludzie chętniej zatrudniają się w finansach bo wiedzą, że to stabilna branża. Co ważne – to nie wysokie wynagrodzenie, a zdobywanie doświadczenia i nauka nowych kompetencji zawodowych są dla nich najważniejsze. – dodaje Agnieszka Jarosz.

 

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie: http://bit.ly/41x997l

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0