Nadchodzi rewolucja na rynku pracy. Raport Cpl „CEE Salary Guide 2023”

2023 rok przyniesie wiele zmian na rynku pracy w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce –wynika z raportu firmy Cpl „CEE Salary Guide 2023”. Redukcja etatów w ramach poszukiwania oszczędności w firmach, zrównoważony rozwój oraz równe szanse bez względu na płeć, orientację seksualną czy niepełnosprawność, to tylko niektóre z wyzwań i trendów, przed którymi staną pracodawcy w najbliższych miesiącach. Złotym środkiem pozostaje znalezienie kompromisu pomiędzy rosnącymi oczekiwaniami specjalistów, a trudną sytuacją gospodarczą w wielu krajach.

 

Region Europy Środkowo-Wschodniej został mocno dotknięty pandemią Covid-19, wojną w Ukrainie, a w ostatnich miesiącach także galopującą inflacją. – Nie można jednoznacznie wskazać, czy rok 2023 będzie rokiem pracownika, czy pracodawcy. Z pewnością będzie pełen kompromisów. Z jednej strony pracodawcy będą zmagać się z trudną sytuacją ekonomiczną, z drugiej – chcąc uczestniczyć w wyścigu o najlepsze talenty na rynku – będą mierzyć się z rosnącymi oczekiwaniami specjalistów – komentuje Katarzyna Piotrowska, Country Manager w Cpl Poland.

 

Zmierzenie się z oczekiwaniami pracowników

 

Rok 2022 był dla wielu czasem powrotu do biura. Jak wynika z raportu Cpl, pracodawcy, którzy zrezygnowali z pracy zdalnej po zakończeniu lockdown’u, często wywoływali wśród swoich pracowników ogromny poziom frustracji. Ci z kolei aktualnie oczekują nie tylko hybrydowego lub zdalnego modelu pracy, ponieważ – w stosunku do roku poprzedniego – podwoiła się także liczba osób wnioskujących o elastyczne godziny wykonywania obowiązków służbowych. Co więcej, w 2023 roku pracodawcy będą mierzyć się z trendem, jakim jest coraz częstsze wprowadzenie 4-dniowego trybu pracy.

 

– Kolejna radykalna zmiana, jaką jest 4-dniowy tydzień pracy, będzie stanowiła szczególne wyzwanie. Wielu pracodawców – mimo sukcesu odnotowanego w związku z wdrożeniem go w Islandii i Wielkiej Brytanii – wciąż podchodzi do tej kwestii sceptycznie. Mimo to, 2023 rok z pewnością będzie tym, w którym pionierzy z regionu CEE zdecydują się na niego, by pozyskać największe talenty. Elastyczni w tym obszarze pracodawcy będą mieli przewagę na rynku, szczególnie w sektorach, gdzie odnotowywany jest niedobór specjalistów – mówi Lucie Matznerová, HR Business Partner w Cpl Czech Republic.

 

– Również w Polsce postrzeganie 4-dniowego tygodnia pracy jest różne i zdecydowanie zależy od perspektywy oceniającego. Z optymizmem patrzą na ten pomysł pracownicy, licząc na dłuższy weekend. Z kolei pracodawcy poddają w wątpliwość realizację założonych celów w krótszym czasie. Co więcej, wyrównanie czasu pracy do poziomu krajów Europy Zachodniej, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokości wynagrodzeń, może spowodować postrzeganie Polski jako nieatrakcyjnej lokalizacji nowych inwestycji – mówi Katarzyna Piotrowska, Country Manager w Cpl Poland.

 

Oszczędności i redukcja etatów

 

Rosnące ceny energii przekładają się nie tylko na wysoką inflację i wzrost kosztów utrzymania, ale także na koszty ponoszone przez pracodawców. Z tego powodu firmy będą poszukiwały oszczędności, od obniżania temperatury w miejscu pracy po zastąpienie podróży służbowych wideokonferencjami. W 2023 r. znaczna część firm planuje także zawieszenie zatrudnienia lub zwolnienia w ramach cięcia kosztów, szczególnie na stanowiskach fizycznych. Niektóre firmy zdecydują się również na outsourcing usług.

 

Zrównoważony rozwój

 

W 2023 roku przedsiębiorcy będą koncentrować się również na zrównoważonym rozwoju zgodnie ze strategią ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance). Raportowanie nie jest jeszcze obowiązkowe we wszystkich krajach UE, jednak niektóre – w tym te z regionu CEE – będą miały obowiązek wdrożenia go we wszystkich dużych oraz niektórych średnich i małych firmach. – ESG to raport z postępów firmy w zakresie kluczowych wskaźników efektywności (KPI) dotyczących środowiska, kwestii społecznych i ładu korporacyjnego. Potencjalni kandydaci, szczególnie z pokolenia Z, coraz częściej opierają swoją decyzję o wyborze przyszłego pracodawcy w oparciu o te czynniki. Skupienie się na zrównoważonym rozwoju i podkreślanie go w kampaniach employer brandingowych może być jedną z kluczowych kwestii przyciągania nowych talentów – mówi Lucie Matznerová, HR Business Partner w Cpl Czech Republic.

 

Polska postawi na inkluzywność

 

Jednym z trendów i jednocześnie głównych wyzwań na polskim rynku pracy będzie dążenie firm do inkluzywności. W tym celu niezbędne będzie wdrożenie przejrzystych i angażujących procesów, które umożliwią pracownikom równe szanse rozwoju zawodowego, niezależnie od wieku, płci, orientacji seksualnej, poglądów, statusu społecznego, rodzaju niepełnosprawności i wszelkich innych aspektów różnorodności. – Już na etapie procesu rekrutacyjnego firmy będą koncentrować się na umiejętnościach i doświadczeniu kandydatów jako głównych kryteriach selekcji, odrzucając inne elementy wykorzystywane dotychczas w tym celu. Takie posunięcie znacznie poszerzy pulę kandydatów i wprowadzi różnorodność do organizacji. Ta różnorodność pomysłów i indywidualnych cech ludzkich będzie motorem działania firm i gwarantem ich dalszego rozwoju – mówi Katarzyna Piotrowska, Country Manager w Cpl Poland.

 

Przytoczone wnioski to jedynie część danych przedstawionych w raporcie firmy Cpl „CEE Salary Guide 2023”. Wyniki przeprowadzonego badania, wraz z opiniami ekspertów i prognozami na 2023 rok dostępne są na jego oficjalnej stronie (link).

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0